Dieter Bohlen – fenomén, alebo gýč?

Nemecký spevák, skladateľ a producent Dieter Bohlen je na scéne neuveriteľných 46 rokov. Po prvý raz sa ako spevák predstavil už v roku 1973. Za ten čas sa do hudobnej histórie stihol zapísať ako súčasť jedného z najúspešnejších európskych hudobných projektov vôbec, ako úspešný sólový interpret, či ako autor hitov pre mnohých iných interpretov. Pre niektorých hudobných guru, pre iných autor gýčových popevkov.

Najväčší úspech v kariére Dietera Bohlena je nepochybne projekt Modern Talking. V roku 1984 sa dal dohromady so spevákom Thomasom Andersom a za tri roky existencie dokázal pre dvojicu napísať a vyprodukovať päť úspešných albumov, ktorým sa dokonca podarilo preraziť hranicu východného bloku a ich hity sa vtedy hrali na všetkých diskotékach východnej Európy (a vlastne sa hrajú dodnes).

Po osobných nezhodách sa dvojica rozišla, no Dieter Bohlen vzápätí ohlásil svoj sólový projekt Blue System, s ktorým slávil temer totožné úspechy. Zároveň písal piesne pre iných interpretov. Z tých najznámejších treba spomenúť hity pre speváčku C. C. Catch, či pesničky pre Chrisa Normana, ktorý sa po odchode z legendárnych Smokie vydal na sólovú dráhu. A napríklad Bohlenov soundtrack k filmu Rivalen der Rennbahn je dodnes jedným z najpredávanejších soundtrackov v Nemecku.

Dieter Bohlen ešte dvakrát oživil duo Modern Talking a ohlasy neboli o nič menšie, ako v čase ich najväčšej slávy v osemdesiatych rokoch minulého storočia. V súčasnosti ho možno vidieť v porotách rôznych talentových súťaží a momentálne i na koncertných pódiách, kam sa vrátil po dlhých dvanástich rokoch. A pri tej príležitosti sa na trhu objavili aj dva veľmi zaujímavé tituly, ktoré zaujmú i zberateľov vinylových platní…

Dieter feat. Bohlen: Das MEGA album!
Toto je oficiálny projekt, ktorý úspešný producent pripravil pri príležitosti spomínaného turné. Vyšiel ako klasické CD s dvanástimi piesňami, tiež ako špeciálna trojdisková edícia s množstvom raritného a doteraz nikdy nezverejneného materiálu a tiež ako vinylová platňa vo formáte picture disc, čo znamená, že nejde o klasický čierny vinyl, ale o vinyl s obrázkom, v tomto prípade hneď dvoch, s portrétom Dietera Bohlena. Tento projekt je svojim spôsobom výnimočný i pre samotného speváka, keďže ide o jeho vôbec prvý sólový vinyl vôbec.

Album prináša tucet piesní, v podstate ich možno všetky označiť ako New DB Version, čo všetko vysvetľuje. Na albume je dvanásť piesní, na ktorých sa Dieter podieľal ako autor a pre album ich nanovo sám naspieval. Prvú polovicu celkom pochopiteľne tvoria najväčšie hity Modern Talking, pesnička You´re My Heart, You´re My Soul vo veľmi zaujímavej verzii s orchestrom, ďalšie v nových úpravách. Je to zároveň dôkaz toho, že Dieter Bohlen nie je zlý spevák. V Modern Talking bol za speváka práve Thomas AndersBohlen tam pôsobil skôr ako vokalista, čo navodzovalo dojem, že jeho hlasové dispozície nie sú príliš ohromujúce. Pesničky Modern Talking v jeho podaní však znejú prinajmenšom zaujímavo.

Druhú polovicu platne tvoria piesne, ktoré Bohlen napísal pre iných interpretov, no na platni ich interpretuje sám. Najznámejšou je samozrejme Midnight Lady z repertoáru Chrisa Normana, ale pri počúvaní si poslucháč spomenie aj mnohé ďalšie.

Dieter feat. Bohlen je veľmi zaujímavý a prekvapivo príjemný projekt, ktorý dá mnohým odpoveď na otázku z úvodu, či v prípade Dietera Bohlena ide o fenomén, alebo o gýč. Po vypočutí platne sa jednoznačne prikláňam k fenoménu, hoci priznávam, že osobne som Bohlena skôr obdivoval, než by mi jeho tvorba bola proti srsti.

ZOZNAM SKLADIEB: You´re My Heart, You´re My Soul / Atlantis Is Calling (s.O.S. For Love) / Cheri, Cheri Lady / Brother Louie / Call My Name / You Can Win If You Want / Midnight Lady / My Bed Is Too Big / Take Me Tonight / Win The Race / Now Or Never / We Have A Dream

80%

Blue System: The Best Of
Hneď po prvom rozpade Modern Talking v roku 1987 predstavil Dieter Bohlen svoj sólový projekt Blue System. Pretlak jeho autorskej ambície bol neskutočný. V podstate každý rok s touto kapelou vydal nový album a na každom sa objavilo niekoľko hitov. Posúvať sa výrazne od osvedčenej tvorby Modern Talking sa ani nesnažil a ak by sme prvky modernizácie v rámci Blue System mali označiť na stupnici od 1 do 10, tak by to bola maximálne dvojka. A predsa sa mu darilo.

Best Of Blue System je špeciálny projekt poľskej pobočky vydavateľstva Sony Music, ktoré na základe licencií od svojho nemeckého brata vydalo 13 najväčších hitov Blue System na vinylovej platni a nepochybne tak urobili radosť nemalému počtu zberateľov a Bohlenových fanúšikov. Hneď po vydaní sa prvý náklad takmer okamžite rozišiel medzi nadšencov do Nemecka.

Album prináša trinásť piesní a milovníci retro hudby si určite spomenú na hity Sorry Little Sarah, Under My Skin, Magic Symphony, či Déjá Vu a mnohé ďalšie. Blue System aktívne fungoval do roku 1997, potom prišlo k prvému zmŕtvychvstaniu Modern Talkling, no Bohlen aktivitu svojho sólového projektu nikdy oficiálne neukončil. Či bude táto vinylová špecialita definitívnou bodkou, alebo skôr náznakom návratu projektu, ukáže zrejme v dohľadnej dobe čas.

ZOZNAM SKLADIEB: Sorry Little Sarah / My Bed Is Too Big / Under My Skin / Silent Water / Love Suite / Magic Symphony / Déjá Vu / Laila / History / Big Boys Don´t Cry / Love Me On The Rocks / She´s A Lady / 48 Hours

80%

Pavol Božík