Smetanovo trio s nomináciou na prestížne ocenenie

Zdroj foto: Supraphon

Smetanovo trio oslavuje s kompletnou nahrávkou klavírnych trií Bohuslava Martinů úspechy od samotného vydania (Diapason d´Or, BBC Music Magazine Disc of the Month, Sunday Times Album of the Week). Najnovšie bola úspešná nahrávka vybraná medzi tri albumy nominované na prestížnu BBC Music Magazine Award v kategórii komornej hudby. Smetanovo trio túto cenu už v minulosti získalo – v roku 2007, za nahrávku Dvořákových trií. Verejné hlasovanie sa začalo koncom januára a trvá do 24. februára.

Komplet klavírnych trií Bohuslava Martinů ponúka jedinečný pohľad do vývoja jeho neustálej sa premieňajúcej hudobnej reči od 30. do 50. rokov – a koniec koncov aj výpoveď o samotnom skladateľovi ako človeku a o jeho myslení. Hneď prvá päť vetová triová skladba Cinq pièces brèves (1930) bola napísaná ľahkou rukou (veľmi rýchlo – iba za desať dní) a intuitívne. Prvykrát tu počuť neobarokové tendencie, pre neskoršiu hudbu Martinů tak príznačné.

Nasledujúci Bergerettes vyznieva s prekvapujúcou lúbeznosťou, napriek tomu, že dielo vzniklo vo februári 1939, mesiac pred vyhlásením Protektorátu, pol roka pred vypuknutím vojny. Posledné dve klavírne triá komponované v 50. rokoch už nesú všetky prvky zrelej hudobnej reči autora. Trio č. 2 z februára 1950 patrí k vrcholom skladateľa z neoklasického obdobia. Štruktúrou komplikovanejšie Trio č. 3 (označované tiež ,,Grand trio”) má koncertantný ráz.

Kompletné nahrávky Martinových trií dalo vytvoriť renomované Smetanovo trio (Jitka Čechová – klavír , Jíři Vodička – husle, Jan Páleníček – violončelo), ktoré majstrovsky rozpoznáva všetky farebné odtiene od ľahkosti až po širokú lyrickú kantinéliu neskoršieho Martinů. Vydáva vydavateľstvo Supraphon.