Sólové posolstvo Freddieho Mercuryho

Zdroj: Freddie Merury FB

Absolútna súhra a temer totálna lojálnosť, ktorá trvala viac, než dve dekády, sa v prípade Freddieho Mercuryho a skupiny Queen prejavila i tým, že v spevákovej diskografii sa vyskytli iba dva oficiálne sólové albumy, z toho jeden bol naozaj špecifický. Aj napriek tomu je kompilácia Messenger Of The Gods: The Singles Collection, ktorá vyšla pri príležitosti spevákových nedožitých 70-tych narodenín výnimočná.

freddie-album

Ako sa postaviť k jubileu interpreta, ktorý bol v podstate géniom, akí sa rodia raz za storočie? Navyše, keď v jeho prípade bolo vydané už hádam všetko, čo bolo ukryté aj v najtajnejších skrýšach? Kompilácia singlov je fajn nápad, no uznávam, že u speváka, ktorý ma na konte jeden sólový album (druhá sólová nahrávka bola v pláne, dokonca sa začala aj realizovať, no s výsledkom a tlakom vydavateľa na smerovanie zvuku bol spevák tak nespokojný, že sa dokončenia vzdal a venoval sa radšej skupine Queen) a jednu špecifickú nahrávku s opernou divou, to nemohla byť jednoduchá úloha. Napriek tomu z toho vzišiel dvojalbum, ktorý sa dá počúvať dookola a neomrzí.

Dva disky prinášajú dohromady 25 piesní. Na prvom sú A-strany singlov, ktorým samozrejme dominuje pieseň Living On My Own, ale tiež The Great Pretender, Made In Heaven a samozrejme Barcelona, ktorú Mercury naspieval s opernou divou Montserrat Caballé. Dohromady trinásť skladieb.

Celkom logicky prináša druhý disk B-strany daných singlov, čo sú v podstate rarity, mixy a pesničky, s ktorými sa bežný poslucháč stretával iba veľmi sporadicky a ucelene tak dopĺňajú prehľad o Mercuryho sólovej tvorbe, pričom si dovolím tvrdiť, že s mnohými sa poslucháč, ktorý nepatrí medzi ortodoxného fanúšika a zberateľa, stretáva vôbec po prvý raz.

Dvojdisková kompilácia sólových výletov jedného z najlepších spevákov a autorov vôbec je ale zároveň posolstvom o jeho genialite, jedinečnosti a výnimočnosti. Odkaz, ktorý tu zanechal je aj po rokoch nesmrteľný a jeho láska k muzike a k tomu, čo mohol robiť je jednoducho nezmazateľná. Táto sto minútová spomienka je toho jasným dôkazom.

90%
Pavol Božík

Tracklist albumu Messenger of the Gods: The Singles Collection:
CD1 :
01. Living On My Own
02. The Great Pretender
03. In My Defence
04. Love Kills
05. Barcelona
06. Made in Heaven
07. Time
08. Love Me Like There’s No Tomorrow
09. I Was Born to Love You
10. The Golden Boy
11. I Can Hear Music
12. How Can I Go On
13. Living On My Own (Radio Mix)

CD2:
01. Goin‘ Back
02. Let’s Turn It On
03. My Love Is Dangerous
04. She Blows Hot and Cold
05. Living On My Own
06. Stop All the Fighting
07. Time (Instrumental)
08. Exercises in Free Love (Freddie’s Vocal)
09. Exercises in Free Love (Montserrat’s Vocal)
10. The Fallen Priest
11. Overture Piccante
12. Love Kills (Wolf Euro Mix)

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitálny predaj:
Supraphonline.cz
Rok vydania:
2016
Celkový čas:
51:11 (CD1) / 45:24 (CD2)
Počet piesní:
13 (CD1) / 12 (CD2)