Vyšla nahrávka melódií z kultovej vianočnej rozprávky

Na sklonku minulého roka sme si pripomenuli nedožité osemdesiate narodeniny českého skladateľa a hitmakera Karla Svobodu. V rovnakom období sme si zároveň pripomenuli i 45 rokov od premiéry jedného z jeho najpopulárnejších diel – filmovej hudby k rozprávke Tři oříšky pro Popelku. Supraphon ju pri tej príležitosti vydal v kompletnom znení, v novej, dlhšej verzii, v autentickom prevedení, s pôvodnou náladou a súčasným zvukom. O interpretáciu sa postaral Český národný symfonický orchester pod taktovkou dirigenta Jana Chalupeckého.

Melódie a motívy z filmu poznajú desiatky miliónov poslucháčov na celom svete. Hudba skladateľa Karla Svobodu sa významne podieľa na úspechu rozprávky. Soundtrack Supraphon exportuje do 24 krajín sveta a najväčší úspech má v Nórsku a nemecky hovoriacich krajinách, kde je neoddeliteľnou súčasťou Vianoc.

Nová nahrávka nestráca nič z pôvodnej nálady, zachováva si autentickú interpretáciu, a pri tom prináša novú zvukovú kvalitu, dlhšiu stopáž, viac hudobných čísiel a originálnu nahrávku pesničky Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?Karlom Gottom ako bonus. Ide o Complete Music Score, teda o neskrátenú nahrávku kompletnej hudby z filmu, doslova celé notové partitúry. Titulom si vydavateľstvo zároveň pripomína nedožité 80. narodeniny Karla Svobodu.

V roku 2015 sa film Tři oříšky pro Popelku zaradil medzi svetové filmové diela, ktoré sú s obrovským diváckym ohlasom uvádzané v sprievode veľkých symfonických orchestrov, pretože nielen filmové dielo samotné, ale práve výnimočná filmová hudba si také prevedenie plným právom zaslúži. Prvýkrát sme také prevedenie pripravili v spolupráci s nemeckou agentúrou v roku 2015 a od tej doby sa udalosť opakuje každoročne. V období adventu 2018 Popelka poteší divákov celkom 22-krát, okrem nemeckých miest i vo Švajčiarsku a v Rakúsku. České premiérové uvedenie sa konalo v roku 2017 na Soundtrack festivalu v Poděbradoch a pražská premiéra 11. decembra 2018 v Obecnom dome, hovorí Jiří Paulů z nakladateľstva ProVox Music Publishing, s. r. o., ktoré zastupuje autorské práva Karla Svobodu.