Eros Ramazzotti je eko – rytmo – love

Lámač ženských sŕdc, Eros Ramazzotti vydal svoj nový album Battito Infinito, na ktorom najviac počas svoje kariéry dokazuje, že nie je iba zamilovaným seladónom, ale čím je starší, tým je veselší. Novinka, ktorej názov síce dal osemminútový epos o láske, ktorá platni dominuje, je však i dôkazom, že Eros je nielen love, ale tiež rytmoeko.

Ramazzotti na novom albume prekvapuje najmä jeho dynamikou. Na skutočnú baladu od začiatku poslucháč čaká v podstate až do motivačného duetuAlejandrom Sanzom. Singel Sono je odkazom na to, ako treba veriť svojim snom, prekonať skúšky a trápenia, životné vzostupy i pády. Pesnička sa síce stala druhým singlom, avšak je prvá, ktorú taliansky spevák podporil i mimoriadne zaujímavým, retrospektívnym videoklipom, ktorý je cestou od detstva až po súčasnosť, pričom v príbehu samozrejme nesmie chýbať lopta.

Ďalšia kolaborácia na albume je s rodákom a rokmi rovnako etablovaným Jovanottim. Figli della terra je jasný rádiový hit, v ktorom Ramazzotti dodržiava svoju spevácku líniu a Jovanotti pridáva apelujúci rap. Ak si túto kombináciu všimne poslucháč už na obale albumu, môže mu prísť prinajmenšom netradičná, no už na prvé počutie je zrejmé, že odvážnemu šťastie praje a aj touto spoluprácou si Ramazzotti zarobil na hit, čo sa mu zatiaľ podarilo s každým duetom, ktorý nahral. Duet je mimoriadne pozitívny a plný nádeje a práve táto kolaborácia je to spomínané eko, keďže text je odkazom na ochranu prírody okolo nás.

A potom je to už tradičné. Láska, love, amore, vo všetkých podobách. Láska, ako najsilnejšia zbraň, ktorá vyhrá všetky vojny, ako liek, ktorý zahojí všetky rany. Láska, ako motivácia, ktorá ženie dopredu, aj keď to krásne skončí a prichádza dojem, že všetko dobré je navždy preč. Láska otcovská (pieseň Magio venoval Ramazzotti svojmu synovi Gabriovi a je to najdojemnejšia skladba na albume – klasický doják, ktorý od začiatku graduje do ohromujúceho finále), láska k ženám (prvý singel Ama venoval spevák svojej bývalej manželke, modelke Michelle Hunziker a ich spoločnej dcére Aurore). Láska k hodnotám, k najprostejším veciam, ktoré často vymieňame za hmotné statky, ktoré v podstate nepotrebujeme. A ešte Láska s veľkým L, tá ozajstná, skutočná, ktorá je pre mnohých samozrejmosťou a jej skutočnú silu spoznajú, až keď ju stratia.

Láska, to je Eros Ramazzotti. Eros Ramazzotti vždy bol Láska. Na všetkých predošlých štrnástich štúdiových albumoch. I na tomto. Len teraz rezkejšie pridal do kroku. Samozrejme, nechýba klasika. To tradičné, teda tradične dobré. Moderný, chytľavý i upokojujúci taliansky pop. Sem tam sound sedemdesiatych, inokedy osemdesiatych rokov. Trochu hip hop, dojemnosť sláčikov, ale inak je to klasický Eros Ramazzotti, ktorému sa dostalo cti zaradiť na album jedinú popovú pesničku, ktorú kedy, a práve pre neho, napísal geniálny Ennio Morricone (Ogni volta che respiro).

Battito Infinito je Eros Ramazzotti v tej najlepšej forme. Nielenže prináša všetko, čo od neho poslucháč očakáva. On už tradične mierne prekračuje hranice svojej komfortnej zóny a (ako vždy) dokazuje, že malý risk sa vždy oplatí. Novinka vyšla na klasickom kompaktnom disku (CD), samozrejme tiež na vinylovej platni, ktorá dopĺňa kompletnú spevákovu diskografiu, ktorá pred rokom vyšla na vinyloch a lokálna pobočka medzinárodného predajcu prináša v limitovanej edícii tiež vinyl s autogramom. Album už tradične vyšiel v taliančine i španielčine.

Piesne z nového albumu predstaví 57-ročný rodák z Ríma naživo, spolu so svojím špičkovým hudobným ansámblom, na dvoch koncertoch na Slovensku. V košickej Steel Aréne 8. marca 2023 a na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave dňa 15. apríla 2023, prostredníctvom veľkolepej produkcie a efektnej pódiovej scény.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (EROS RAMAZZOTTI – BATTITO INFINITO / LP):
Battito Infinito
Ama
Madonna De Guadalupe
Ritornare A Ballare
Figli Della Terra
Eccezionali
Sono
Gli Ultimi Romantici
Magia
Nessuno A Parte noi
Ti Dedico
Ogni Volta Che Respiro

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2022
Celkový čas: 47 minút