Také Disko tu ešte nebolo

Miro Jaroš vydal pestrofarebný album Disko, ktorý spája celú rodinu. Novinka je aj vďaka samplom hitov 90-tych rokov retrospektívnou cestou do minulosti, okorenená moderným zvukom súčasnosti. Ruku k dielu priložili i hviezdy ako Robert Burian či Rytmus. Objavuje sa na nej i úplná Mirova autorská prvotina, ktorú zložil, keď mal len 12 rokov. Čerstvo vydaná novinka je v poradí už piaty nosič určený pre rodiny s deťmi.

Nie je nič krajšie, než vidieť, ako rodina drží pokope, ako si doma spieva, tancuje a zabáva sa. Aj to je dôvod prečo sa v mnohých pesničkách spomínajú nielen deti, ale aj rodičia, starí rodičia či blízki. Všimol som si vo svojom okolí, ako veľa rodín sa rozpadá. Mám pocit, že žijeme v dobe, v ktorej, keď sa niečo pokazí, namiesto toho, aby sme sa to pokúsili opraviť, radšej odchádzame. Viem, že nie som žiaden záchranca, ale ak hudbou môžem poukázať na hodnoty, ktorým verím a povedať o nich ľuďom, tak to má pre mňa význam, hovorí milovaný spevák pesničiek pre deti a celé rodiny.

Nemám rád, keď niekto v procese tvorby pesničiek povie: To je dobré, veď to je len pre deti! Stretávam sa s tým veľmi často a vždy ma to hnevá. Deti si tiež zaslúžia kvalitu. Navyše môj projekt už dávno nevnímam ako iba pre deti. Je to rodinný projekt, ktorý spája celé rodiny a tak sa mi to páči. Toto je moja cesta. Niekedy mi píšu rodičia, že keď deti vyložia v škôlke, idú si na našej tvorbe aj sami v aute. Som rád, že dokážeme robiť pesničky tak, že sa pri nich baví celá rodina. Pri novom albume môžu rodičia nostalgicky spomínať a deti sa opäť naučia niečo do života. Pri albume sa nielen zabávame, ale učíme sa napríklad, aká je hodnota kamarátstva, odsudzujeme šikanu, odkladáme mobily a čítame knižky, učíme sa recept na pizzu a robíme svet lepším, nielen cez dobré skutky, ale aj chránením prírody, približuje Miro Jaroš témy, ktoré na albume zhudobnil.

Celý album Disco, ktorý sa nahrával v Prešove v Basement štúdiuRandyho Gnepu, je inšpirovaný soundom 90-tych rokov, najmä tým tanečným, je Mirovou srdcovou záležitosťou. V niektorých pesničkách spevák  dokonca použil i sample zo známych hitov, na ktoré sa mu podarilo získať povolenia.

Napríklad v pesničke Supermama vs. Supertato, je použitá hlavná melódia z pesničky Šrouby do hlavy od kapely Lucie, v pesničke Hľadáme fanúšikovia spoznajú znelku večerníčka Pa a Pi alebo v Pozor, zákruta! zaznie známa rozhlasová znelka, ktorú som otextoval. Na albume sme zámerne používali zvuky z 90-tych rokov, ktoré sme mixovali so súčasnými trendmi, predstavuje spevák zvuky, ktoré (v tomto prípade) v piesňach spoznajú a určite aj ocenia najmä rodičia ratolestí, ktorí si vďaka Mirovi Jarošovi užijú výlet do svojho detstva či mladosti.

Keď som si uvedomil, že chcem nahrať celý tanečný album, išlo to celé veľmi ľahko. Hneď mi z nadšenia prichádzali témy aj melódie. S výsledkom som tak spokojný, že keď si album púšťam, som naň hrdý, idú mi slzy, chce sa mi smiať a hlavne tancovať. Som rád, že ľudia, s ktorými som na ňom spolupracoval, so mnou zdieľali rovnaké nadšenie. Pri nahrávaní sme sa veľa zabávali. Verím, že sa nám pozitívnu energiu podarí preniesť aj na ľudí, teší sa spevák, ktorý priznáva, že práca na novinke ho bavila natoľko, že niekedy zložil i tri pesničky za deň.

Miro Jaroš opäť stavil na overenú kartu a na albume hudobne spolupracoval s Randym Gnepom či Marekom Dankom a pribudol aj Robert Burian. 

Pamätám si, ako som bol na dovolenke, plával som v mori a zrazu mi napadla melódia, ktorú som si vybehol nahrať na mobil. Hneď som ju poslal Robovi a vznikla z toho pesnička Máme párty. S bubnovou šou Batida sme nahrali pesničku Tancuj a špeciálnym hosťom na albume je aj Rytmus, ktorý hosťuje v pesničke Zmrzlina. Je to pre mňa veľká česť, mať pesničku s Paťom. Vždy som ho obdivoval a táto spolupráca prišla tak nejako sama od seba. Dnes má videoklip k nej už viac ako 2 milióny videní, predstavil pesničkár ďalšie piesne.

Zaujímavosťou je pesnička Stačí malý úsmev. Miro ju napísal, keď mal 12 rokov, bola to jeho úplná autorská prvotina. Nedávno som ju vytiahol zo šuplíka. Refrén zostal presne taký, ako som ho vtedy zložil, slohy som upravil. Inšpiroval som sa textom od Jiřího Chalupu. Detská naivita v nej však zostala. Hovorí o tom, že keď sa budeme mať radi, aj svet bude krajší. Táto pesnička má pre mňa veľmi špeciálne miesto na albume, opisuje skladbu, ktorá je pre speváka naozaj výnimočná.

Keďže novučičký album Disko ide ruka v ruke s tými rokmi deväťdesiatymiMiro Jaroš je zároveň fanúšikom retra, album vyšiel na CD, na farebných platniach aj magnetofónovej kazete. Album je už tiež dostupný aj digitálne, s bonusovým trackom Kozmonaut. 

Žltých Disko kaziet sme dali vyrobiť len 50 a už máme len posledné kusy. Prekvapilo ma to vzhľadom na to, že ide o tvorbu pre rodiny s deťmi. Myslel som, že spravím radosť hlavne sebe, teší sa spevák úspechu, ktorým iste nejednému rodičovi vyvolal krásne spomienky.