Takto sa kúzli klobúk zo zajaca

Veľkolepá vizuálna a iluzionistická šou je späť. Štyria jazdci z filmu Podfukári majú pred sebou nové poslanie. Na otázku, či sa im podarilo prekonať prvý film je však odpoveď veľmi nejednoznačná. Pretože v niečom áno a niečoho je príliš.

Keď sa pred troma rokmi objavili po prvý raz, doslova spôsobili revolúciu. Výborná, akčná komédia, ešte aj s kopou kúzelníckych trikov, nad ktorými nepochybne žasol i samotný Copperfield. Pastva pre oči i pre dušu, film, pri ktorom sa nenudil nikto.

Pokračovanie sa doslova žiadalo. Jeho príprava trvala tri roky a pri realizácii sa zišla takmer totožná herecká partia. Pribudol Harry Potter Daniel Radcliffe, ktorého si divák zamiluje za drsný charakter jeho postavy nevlastného syna, ktorý chce svojmu otcovi silou mocou dokázať, že tým, že sa ho nezriekol, si vôbec, ale vôbec nevykopal vlastný hrob.

Mark Ruffalo síce pôsobí mierne schizofrenicky a akoby nevedel, na ktorú stranu sa pridať, Woody Harrelson je rozpoltený doslova, hneď dvakrát a Morgan Freeman sa teší z toho, ako so všetkými zametá. Na všetkých menovaných, i na tých zvyšných však vidieť, že si to pod vizionárskym dohľadom samotného veľkého Davida Copperfielda naozaj užívajú.

Príbeh je opäť vyskladaný excelentne, do posledného detailu, nechýba mu napätie, akcia i naozaj inteligentná zábava. Tento raz chcú kúzelníci odhaliť nekalé praktiky priemyselného magnáta. Veľkolepá šou sa im ale nečakane vymkne z rúk a oni netušia, že ich čaká najväčšie kúzelnícke číslo ich života, ktorého sa (nedobrovoľne) stanú súčasťou.

Dve hodiny a nejaká minúta k tomu odsýpajú mimoriadne rýchlo, nie je čas na nudu, šliape to ako hodinky. Je tiež fajn, že sa tvorcovia rozhodli nadupať celý film skvelou akciou a nevídanými kúzelníckymi trikmi, no akosi som sa nedokázal s pribúdajúcim časom projekcie zbaviť dojmu, že je to až príliš preplácané. Toho kúzlenia je tam až príliš, akoby bolo nutné všetko naskladať do jedného filmu, pritom toto by vydalo aj za dva. Následne má divák pocit, že stráca prehľad vo veciach, ktoré sa dejú, prípadne postráda ich zmysel.

Film vyšiel na DVD a Blu ray, bez bonusových doplnkov. Obraz je excelentný a pri filme tohto (kúzelníckeho) žánru je to naozaj skvelý zážitok. Výborný je i zvuk, tak pôvodný, ako aj český dabing, oba vo formáte DTS-HD Master Audio 5.1.

PS: V titulku článku nejde o preklep, kto vidiel film, vie…

Pavol Božík
80%

Réžia: Jon M. Chu
Hrajú: Jesse Eisenberg, Mark Ruffalo, Woody Harrelson, Lizzy Caplan, Dave Franco, Daniel Radcliffe, Morgan Freeman, Michael Caine, Sanaa Lathan, Jay Chou, Justine Wachsberger, Tsai Chin, Lee Nicholas Harris, David Warshofsky

Distribúcia na DVD & Blu Ray: Magic Box
Rok vydania: 2016
Celková dĺžka: 129 minút
Jazykové verzie: anglická, česká (DTS-HD Master Audio 5.1)
Titulky: české, slovenské