Spirituál kvintet sa lúči s publikom

Legenda československého folku – Spirituál kvintet sa v marci a v apríli 2020 definitívne rozlúči s publikom 14 koncertami v pražskej Lucerne. Posledný koncert svojej dych berúcej hudobnej kariéry odohrá Spirituál kvintet 26. apríla tohto roka. Bude to zároveň veľkolepá oslava neuveriteľnej šesťdesiatky tohto kultového ansámblu na scéne. Neuveriteľných 14 koncertov je takmer vypredaných.

Spirituál kvintet bol od začiatku kapelou, ktorá sama seba brala s nadhľadom. Nemali sme žiadne kariérne sny, bavilo nás hrať a spievať si niečo iné, než sme mohli v tej dobe počuť od iných a na svoje vystúpenia sme sa preto sami naozaj tešili. To, že na nás čoskoro začali chodiť aj mladí ľudia, sme považovali za nevídané šťastie. Že toto šťastie nás má navyše sprevádzať ďalších šesťdesiat rokov sme samozrejme vtedy netušili a prekvapuje nás to aj dnes. A to už vieme, že sa s nami príde nakoniec rozlúčiť toľko ľudí, že naplnia štrnásť Lucerien. Dojíma aj teší nás to tým viac, že ​​mnohí z nich nás sprevádzajú desaťročia, vodili na nás svoje deti a niektorí na nás naopak učili chodiť svojich rodičov. Vy všetci, naši milí poslucháči, vedzte: Len vďaka vám bola tá pieseň tak dlhá. Ďakujeme, hovorí Jiří Tichota, posledný žijúci člen pôvodnej zostavy a zakladateľ Spirituál kvintetu.

Posledné vstupenky na koncerty sú k dispozícii už iba na státie. Aj tak si možno ale v priestore kultovej meky umenia – pražskej Lucerny, výnimočnú udalosť užiť. Fanúšikovia budú počuť najslávnejšie piesne, ktoré sa viac ako pol storočia ozývali skoro na desiatich tisícoch koncertoch legendárnej skupiny. Väčšina z nich vyšla na zhruba dvadsiatich piatich albumoch.

Spirituál kvintet je prvou kapelou, ktorá v roku 1960 otvorila éru československého folku. V čase komunistického režimu niekoľkokrát bojovala so zákazmi. V novembri roku 1989 spieval Spirituál kvintet z balkóna pražského Melantrichu, o rok neskôr si, opäť na Václavskom námestí, medzi členmi skupiny na pódiu zaspievali dvaja prezidenti, George Bush starší a Václav Havel. Kapela hrala tiež pre prezidenta Billa Clintona a prvé dámy USA a ČR. V roku 2012 dostali Diamantovú platňu za milión dvestotisíc predaných nosičov. V apríli 2020, po šesťdesiatich sezónach Spirituál kvintet, aj v súčasnosti stále plne koncertne vyťažený, definitívne ukončí svoju činnosť.

Termíny posledných koncertov Spirituál kvinteta v Lucerne, so začiatkom vždy od 19.hodiny:
01. marec
02. marec
11. apríl
13. apríl
15. apríl
16. apríl
17. apríl
18. apríl
20. apríl
21. apríl
22. apríl
24. apríl
25. apríl
26. apríl