Splnené želania Mekyho Žbirku

Vypredané koncerty, úspešná výstava, zlatá platňa i štátne ocenenie – to všetko sprevádza spomínanie pri príležitosti nedožitej sedemdesiatky legendárneho Mekyho Žbirku.

Koncertná pocta tvorbe a osobnosti československej hudby – Mira Žbirku začala v Londýne, pokračovala v Bratislave a vyvrcholila v Prahe. V programe vystúpila plejáda Mekyho kolegov, jeho vekových súputníkov, i mnoho mladých súčasníkov, ktorí častokrát práve na Mekyho tvorbe vyrastali. Na bratislavskom koncerte bolo obrovským prekvapením vystúpenie Mekyho kolegov zo skupiny Modus. Janko Lehotský zahral a zaspieval svoj Veľký sen moraMarika Gombitová za búrlivého potlesku zaspievala s Mekyho synom Davidom duet Nespáľme to krásne v nás. Na pražskom koncerte si zas po živej verzii úspešného singlu Nejsi sám, Katka a producent albumu Posledné veciDavid Žbirka, prevzali od zástupcov Universal Music zlatý vinyl za predaj albumu v Česku aj na Slovensku.

Medzi bratislavským a pražským koncertom sa v Národnom múzeu v Prahe otvorila výstava Miro Žbirka – Roky a dni, ktorá na dvadsiatich ôsmich paneloch zaznamenáva život a dielo úspešného speváka a skladateľa. Dobové dokumenty a artefakty zachytávajú jednotlivé obdobia tvorby veľkých hitov legendy a sú zoradené podľa kapitol knihy Honzu Vedrala: Miro Žbirka – Zblízka.

Významnou súčasťou výstavy je aj audiovizuálna prezentácia, ktorá v podobe Silent disco dáva možnosť priamo na výstave pozrieť a vypočuť si tvorbu Mira Žbirku. Výstava bude v historickej budove Národného múzea na Václavskom námestí v Prahe otvorená až do 1. januára 2023. Po tomto termíne sa presťahuje na Bratislavský hrad, kde bude sprístupnená do februára 2023.

Chcela by som sa veľmi poďakovať všetkým, ktorí vystúpili a podieľali sa na Tribute koncertoch v Bratislave, Prahe, ale aj v Londýne. Veľká vďaka patrí aj tvorcom a realizátorom zaujímavej a netradične poňatej výstavy, ktorá vo mne, podobne ako koncerty, vyvolala množstvo príjemných spomienok. A samozrejme aj fanúšikom, ktorí vytvorili fantastickú atmosféru. Mekymu by sa určite páčilo, že má veľký plagát na budove Múzea na Václaváku a bude ho mať aj na Bratislavskom hrade, povedala o koncertoch a výstave Katka Žbirková.

V piatok, 28. októbra, Mekyho manželka zároveň prebrala štátne vyznamenanie prezidenta Českej republiky in memoriam. Už v piatok 11. novembra 2022 dostane novú a pamätnú podobu dobre známa Mekyho lavička v parku na Račianskom námestí v Bratislave. Spolu s pomníkom na Olšanskom cintoríne v Prahe tak bude dôstojným miestom spomienok na hudobnú legendu.

Fanúšikovia si môžu Mira Žbirku pripomenúť aj v limitovanej edícií pamätných listov v podobe bankoviek Miro Žbirka 70 a v rámci projektu Legacy NFT uzrela svetlo sveta aj prvá oficiálna NFT kolekcia legendy Mira Žbirku. Pod názvom MIRO 70 sa skrýva nielen virtuálna kartička v limitovanom počte, ale aj rôzne výhody a zaujímavosti pre jeho držiteľov.