Srdce Rozum BLVD IMT Smile je hlavná trieda veľkolepých zážitkov

Spomíname na to z čias, keď sme mohli slobodne cestovať. Barcelona, Madrid, Praha, Petrohrad, Krakov, New York, v podstate každé mesto má svoju hlavnú triedu, o ktorej píšu bedekre, kde sa stretávajú všetci. Jedna taká sa objavila aj v imaginárnom meste IMT Smile, má názov Srdce / Rozum a prechádzka po nej je famóznym, osviežujúcim umeleckým multižánrovým zážitkom. Zvlášť po Daždi.

Pri počúvaní horúcej novinky možno nadobudnúť pocit, že v IMT Smile práve panuje obdobie veľkej harmónie. Niekto je zamilovaný, iní sú stotožnení s tým, čo sa deje a všetci sa nádejame, že dobro už čoskoro príde. Myslím, že dnes už kultová prešovská formácia zoskupená okolo bratov Táslerovcov ešte nenahrala tak romantický a tak dušu ískajúci album, ako je tento. Niekoho to možno prekvapí, iného zaskočí, aj keď prvé single jasne naznačovali, akým smerom sa nová nahrávka bude uberať. A faktom ostáva, že na dobu, ktorú žijeme (a snáď čoskoro dožijeme), je pomyselná prechádzka po romantickom bulvári tým najlepším liekom.

Upustime trochu uzdu fantázii, pozrime na obal novej nahrávky IMT Smile, zavrime následne oči a nechajme sa unášať novými pesničkami. Priznávam bez mučenia, že v poslednom roku mne osobne najviac chýbalo cestovanie. Pri počúvaní nových piesní IMT Smile mám pred očami všetky tie nádherné miesta, ktoré som navštívil, na ktorých som sa cítil príjemne a akúsi nádej, že sa aspoň na tie najobľúbenejšie budem môcť čoskoro vrátiť. Mne osobne práve toto evokuje bulvár, ktorý IMT Smile ponúkajú. Inému bude pripomínať bývalé i súčasné lásky, bude nádejou na tie budúce. Na tomto albume je famózne, že si v ňom každý nájde to svoje. More pomalých a vyšperkovaných balád, niekoľko skvelých chytľavých piesní, ktoré budú už čoskoro otriasť chystanými koncertami a tiež jednu – dve chuťovky, ktoré si Táslerovci už tradične robia viac menej pre seba a nakoniec sa z nich aj tak stanú hity.

IMT Smile nikdy neplatilo žiadne škatuľkovanie. U niekoho dopredu viete, že si púšťate ďalší depresívny album, u ďalšieho neočakávate výrazný posun, ale u IMT Smile vždy bola záruka množstva prekvapení. Inak to nie je ani na novom albume. Pôsobí romanticky, aj keď sa občas zablýska, absolútne pozitívne, čo je v dnešnej dobe niečo ako v rozprávkach soľ. Bulvár IMT Smile je plný prekvapení, rôznych hudobných nálad a textov, z ktorých sa mnohým až podlomia kolená. Opakovať, že tomu, čo Ivan Tásler spieva sa jednoducho bezprecedentne verí, pretože je presvedčivý, by bolo nosením dreva do lesa.

Srdce / Rozum BLVD je žánrovo pestrý album, má skvelé texty, o produkcii a tiež, či priam hlavne o kvalitách Ivana Táslera ako interpreta i autora niet pochýb. Trochu som pred pár dňami nepochopil status úspešnej satirickej stránky o tom, že IMT Smile vydávajú nový album. Myslím si, že to je skôr sviatok, než dôvod na iróniu. V porevolučnej histórii slovenskej hudby podľa mňa neexistuje väčšia istota, ako je IMT Smile. Samozrejme, mnohí budú namietať, že to nie sú Prešovčania z čias Valca, ale o tom to predsa je! Všetko ide ďalej, všetko sa posúva, vyvíja a presne o tom je to v prípade IMT Smile. V dnešnej dobe vybičovanej viac-menej negatívnymi emóciami je takáto nahrávka, ktorá do ďaleka prekračuje hranice väčšiny toho, čo sa na Slovensku tvorí, doslova svetlom na konci tunela.

Album Srdce / Rozum BLVD nie je nahrávkou na jedno vypočutie. Vďaka exkluzivite som mohol album počúvať takmer týždeň pred oficiálnym vydaním. Čím vyššie bolo číslo rotácie nahrávky v mojom prehrávači, tým intenzívnejšie bolo nadšenie z nej. Mnoho vecí poslucháč na platni objaví až postupne. Či už v textoch, či v maličkých produkčných mňamkách, ktoré nemá šancu odhaliť na prvý raz, ale odrazu udrú do ucha. Je to fantastický zážitok.

A potom sú tu doslova chuťovky. Napríklad Dážď, duet s Nelou Pociskovou, je pre mňa hádam najrozporuplnejšia pesnička (nielen) v repertoári IMT Smile 😊. Na jednej strane je to asi najlepší slovenský song tohto milénia, na druhej strane, keď pesnička príde na rad, musím odstúpiť od zdroja zvuku. Na jednej strane si v tej prekrásnej skladbe neviem predstaviť inú speváčku ako Nelu Pociskovú – a to od prvého počutia, na strane druhej ma ten jej 200 percentný výkon (krik) ruší, no rajcuje zároveň. Je to pocit, ktorý si pri žiadnej inej piesni nepamätám. A dovolím si tvrdiť, že sa čoskoro Neline jačanie bude niesť slovenským éterom a bude to obrovský hit. Dávam mu čas na konci leta. Uvidíme. Dážď je brutálny zážitok.

Trochu kontroverzne zrejme na niekoho pôsobí aktuálna kolaborácia s Benom Cristovaom. Toto zrejme čakal málokto. A ono je to znova ukážka toho, čo som spomínal. Nebáť sa experimentov, ktoré na prvú dobrú zaskočia, no o chvíľu ich chcete počúvať dookola. Srdce / Rozum BLVD je excelentná nahrávka, ktoré okrem už troch známych singlov skrýva ešte sedem ďalších prekvapení. Prekvapenia i klasické Táslerovky, láska a romantika, ale tiež trochu klasického pichania do osieho hniezda. Jednoducho všetko! Všetko čo poslucháč od IMT Smile čaká! 

Novinka IMT Smile vychádza na CD a na červenej vinylovej platni. V kombinácii s tým prenádherným obalom to aj vizuálne pôsobí dokonale. Na naše pomery až svetovo. O to viac sa teším, že IMT Smile aj po temer troch desaťročiach na scéne (na budúci rok) hrajú prvú ligu a každý ich nový album je veľký zážitok.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (IMT SMILE – SRDCE/ROZUM BLVD):
Srdce/Rozum
Miesto (s Benom Cristovaom)
Tu alebo tam
I Want You
Dážď (s Nelou Pociskovou)
Navždy
Peaceful Village (s Winston Reedy)
Z očí do očí
Ako jeden
Príliš osobná známosť (s Nikol Štíbrovou)

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2021
Celkový čas: 35 minút
Počet piesní: 10