Štefan Margita bude mať po rokoch koncert v Košiciach

Hoci tenorista svetového renomé Štefan Margita cez leto odpočíval v španielskej Malage, už počas voľných dní sa pripravoval na tohtoročné vianočné turné a učil sa novú rolu, ktorú študuje pre Stuttgartskú  operu. A tiež s Hanou Zagorovou v Malage vítali milých hostí.

Len čo z Malagy odišiel Štefanov brat Peter s manželkou Etelou a dcérami Viktorkou a Barborkou, hviezdnu dvojicu navštívil Štefanov synovec Viktor so Štefanovými priateľmi Alenou a Ferom Banyaovými. To aby, pochopiteľne s Hankou, oslávili Štefanove 62. narodeniny. Dobré pitie tieklo prúdom a dostal som nádhernú a výbornú tortu. Ľudia, ako ja rád čokoľvek oslavujem! Budem mať na čo spomínať, hovorí slávny tenorista.

19. septembra odštartuje na Novej scéne pražského Národného divadla Medzinárodný televízny festival Zlatá Praha, a to práve koncertom Štefana Margitu. Majiteľ anjelského tenoru má o podobe slávnostného večera už dávno jasno. Pozve poslucháčov a divákov nielen do sveta opery, ale vezme ich aj na výlet do žánrov, v ktorých je mu tiež moc dobre. A tými sú pop, šansón a jazzová opera. Pokiaľ ide o hostí, tak Hanka bola jasná od prvého momentu, rozpráva Margita. A s ďalšími hosťami som už buď spolupracoval, alebo spolupracovať znova budem. A tak som si pozval báječné sopranistky Katarínu Kněžíkovú a Simonu Šaturovú a Martina Chodúra. Každý z hostí si zaspieva svoju vlastnú pieseň alebo áriu, a potom si spolu zaspievame duet. Pevne verím, že to bude pestrý a zaujímavý koncert. Všetky nás bude sprevádzať Epoque Orchestra s dirigentom Jánom Kučerom a moderátorom večera bude Libor Bouček. Navyše Štefan chystá len a len pre tento večer veľké prekvapenie, ktoré chce do poslednej chvíle utajiť.

Pred koncertom v Prahe bude mať Štefan Margita po rokoch samostatný koncert v rodných Košiciach. Už si ani poriadne nepamätám, kedy to bolo. V košickej Katedrále svätej Alžbety budem 5. septembra spievať v sprievode Košického speváckeho zboru a košickej Štátnej filharmónie piesne a árie Antonína Dvořáka, Franza Schuberta, Petra Iľjiča Čajkovského, Césara Francka, Mikuláš Schneidera-Trnavského a Eugona Suchoňa. Ide o slávnostný koncert pri príležitosti osláv 100 rokov od vzniku Československa a konca I. svetovej vojny. Moc sa do Košíc teším, aj keď pre mňa bude mať tento koncert moc smutný podtext. Prvýkrát na ňom bude chýbať má milovaná mama, ktorá tento rok zomrela, smutne rozpráva operný spevák.

Teším sa na stretnutie s bratmi a ich rodinami i na to, že mi snáď ostane chvíľa si znovu prejsť dôverne známe miesta, s ktorými mám spojené pre mňa také dôležité spomienky. A možno sa znova stretnem so slávnym košickým zmrzlinárom macedónskeho pôvodu Ramimem Imerim, u ktorého som si počas stredoškolských štúdií predajom zmrzliny privyrábal. Ja ako predavač, som mohol zjesť zmrzliny, koľko som chcel. Lenže keď sa spolužiaci dozvedeli, kde brigádničím, húfne za mnou chodili a ja som rozdával. Najskôr ma pán Rami chcel vyhodiť, ale nakoniec mi veľkoryso odpustil, dodáva Margita.