Bebjak, Karika, Maštalír… to bude Smršť

Začiatkom jari príde do kín na Slovensku aj v Česku Smršť, mysteriózny triler, inšpirovaný knihou jedného z najpredávanejších autorov na Slovensku, Jozefa Kariku. Režisérom je Peter Bebjak a v hlavných úlohách diváci uvidia Tomáša MaštalíraAňu Geislerovú.

Smršť je pokračovaním úspešnej spolupráce spisovateľa Jozefa Karikurežiséra Petra Bebjaka, ktorých Trhlina sa v čase uvedenia do kín zapísala do dejín najúspešnejším víkendom slovenského filmu v domácich kinách. V celkovom rebríčku otváracích víkendov v slovenských kinách patrilo jej tržbám piate miesto. Úspech filmu Trhlina potvrdil, že tento žáner divákov zaujíma, rovnako ako ich zaujíma aj prostredie, v ktorom sa dej odohráva. Príbeh musí pôsobiť uveriteľne, aby divák mal reálny pocit, že niečo také sa naozaj môže stať. Že aj s ním sa občas, tak ako s hrdinami nášho príbehu, môže myseľ zahrávať, hovorí režisér Peter Bebjak.

Najnovší film bol knihou Smršť len voľne inšpirovaný, nejde o jeho priame prenesenie do podoby scenára. Motív a tajomno legendy, ktorá ovplyvňuje hrdinov príbehu a odráža ich bolestivé tajomstvá, však ostali zachované. Príbeh bol modifikovaný so súhlasom autora knižnej predlohy, ktorý ocenil, že sa tvorcovia pri jeho sfilmovaní vybrali svojou cestou.

Hlavným hrdinom filmového príbehu je forenzný psychológ Martin Lang (Tomáš Maštalír), ktorý prichádza spolu s manželkou Pawlou (Aňa Geislerová) do kúpeľov v horách. Ďaleko od civilizácie si chcú oddýchnuť a pokúšajú sa zachrániť vzťah. Prechádzajú vážnou partnerskou krízou, ktorá pramení z hlboko ukrytej traumy, a tento pobyt je pre nich ultimátom – buď svoje problémy prekonajú, alebo sa každý vyberie vlastnou cestou. Kolobeh rutinných dní však naruší príchod tajomnej zásielky – balíka s dôkazovým materiálom z vyšetrovania tragického prípadu. Odosielateľom je Langov kolega, psychológ. Ten od neho potrebuje pomoc v prípade známom ako jazda smrti, na konci ktorého boli štyria mŕtvi. Lang sa spočiatku zdráha, ale postupne podľahne neznámej sile, ktorá ho k prípadu priťahuje.

Filip Veselovský, jeho kamarátka Nina a jej partner, policajt Gabo, v jeden večer nastúpili do auta. Po zbesilej jazde, ktorej trasa nedávala zmysel, auto zastalo na pumpe. Nina natankovala a jeden z mužov ju zastrelil. Šofér okamžite vyrazil smerom do lesov a po chvíli v plnej rýchlosti prešiel do protismeru a zrazil sa s protiidúcim autom. Ľudia v ňom boli na mieste mŕtvi rovnako ako Gabo. Ten však zomrel ešte predtým, guľkou do hlavy. Veselovský vyviazol s ťažkými zraneniami a teraz čelí obvineniu z viacerých trestných činov vrátane vraždy. Hrozí mu dvadsaťpäť rokov vo väzení, ale on tvrdí, že je nevinný. Snaží sa vyšetrovateľov presvedčiť, že bol k tomu prinútený a vinu a na tomto zločine nesie halný vietor…

Premiéra novinky Smršť je naplánovaná na 4. apríla 2024 a do slovenských kín ju prinesie distribučná spoločnosť Bontonfilm. Okrem hlavných hrdinov sa vo filme predstavia aj Marek Geišberg, legendárny Ivan Letko, a každý deň iná žena, speváčka Eva Máziková.