Štefan Margita o novom albume: Hlavné je nesklamať autora

Štefan Margita, Iris Moris a Michal Kindl

Štefan Margita pripravil na tohtoročnú jeseň nový album s názvom plným nádeje Na správné cestě. Ako výrazná rešpektovaná hudobná osobnosť a spevák, ktorý rád prekračuje hranice hudobných žánrov, tentokrát oslovil mladého skladateľa, textára, speváka a producenta Michala Kindla. Ten napísal a vybral pre Štefana Margitu dvanásť intímnych a melodických piesní, ktorých základnou témou je láska a jej rôzne podoby. Pre Michala Kindla to bola výzva, Štefan Margita sa hlavne staral, aby autora piesní nesklamal. Viac sa dozviete v rozhovore s interpretom i autorom jeho nových piesní, zhmotnených na výbornom albume, ktorý vyšiel ako CDako vinylová platňa.

Ako by ste predstavili svoj nový album?
Nádherné zamilované piesne pre každú generáciu, ktoré vás dovedú na správnu cestu, na ktorej sa môžete rozhliadnuť po krajine melódií a vzletných textov. A trebárs vám pomôžu aspoň na chvíľu zastaviť čas a príjemne zabudnúť na všedné starosti.

Ako operný spevák asi málokedy zažívate, že by vám autor napísal piesne priamo na telo. Aký to bol pocit, keď ste ich nahrávali?
Veľmi mi imponovalo, že budem spievať piesne jedného autora. Ale zároveň je to obrovský pocit zodpovednosti, aby som ho nesklamal.

Máte k niektorej z tých dvanástich skladieb zvláštny vzťah?
Všetky piesne majú nielen nádherné melódie, ale i pôsobivé emotívne texty, ktoré ma hneď oslovili. Keby som mal niektoré vyzdvihnúť, tak by som menoval napríklad titulný song Na správné cestě. Veľmi ma tiež teší spievať piesne Skřivan a Neodcházej alebo pôsobivé dueto Déšť, ktoré spievame spoločne s Michalom a ktoré sme ako prvý singel vyslali za poslucháčmi už koncom augusta – ešte pred vydaním celého albumu.

Album je možné žánrovo zaradiť do pop-music. Ako k tomu pristupujete?
Vôbec nemám rád rozdeľovanie na žánre. Buď vás piesne oslovia alebo nie! To je jediné, čím som ochotný hudbu merať.

S Michalom Kindlom vyrazíte na koncertné turné. Na čo sa môžu poslucháči tešiť?
Zaznie kompletne celý album. Všetkých dvanásť piesní plus niekoľko prekvapení v podobe duetov. Michal tiež zaspieva veci zo svojho pripravovaného album Loutka devátá. Sprevádzať nás bude skvelá violoncellistka Iris Moris, ktorá sa tiež predstaví i sólovo.

Čo si v súvislosti s novým albumom prajete najviac?
Prajem si, aby sa album Na správné cestě na CD i LP krásne počúval a poslucháčom prinášal predovšetkým radosť.

Autorom tuctu nových piesní pre Štefana Margitu je mladý autor a spevák Michal Kindl. Pred časom ich spojilo vianočné dueto a ich spolupráca prerástla v spoločný album a nadchádzajúce turné…

Michal, ako Vám napadlo zložiť Štefanovi Margitovi hneď celý album?
Keď som v roku 2019 mal to šťastie hosťovať na koncertnom turné Štefana Margitu, poprosil ma, či by som mu zložil pár pesničiek. Nakoniec je z toho celý album. Priznám sa, že i pre mňa bola veľká výzva skĺbiť jeho operný prejav s tým civilným. Nakoniec sa to podarilo!

Čo bolo pri tvorbe najťažšie, a naopak, čo vás tešilo?
Pri skladaní mám vždy jeden pocit, a tým je čistá radosť. S každým novým nápadom, textom, melódiou je to vždy rovnaké. Mám šťastie, že môžem prijímať správy odniekiaľ zhora, a ak to tak je, album Na správné cestě je výberom tých najkrajších správ.

Je medzi piesňami taká, ktorú by ste si rád naspievali sám?
Áno, určite. Niektoré z nich som dokonca i spieval. Pieseň Prostě nevím alebo Paměti sú skladby, ktoré som napísal už pred rokmi. Som veľmi rád, že si ich Štefan vybral pre svoj album a ony môžu ďalej žiť svojím životom.

Ako sa vám so Štefanom Margitou spolupracuje?
Vďaka tomu, že sme obaja narodení v znamení leva, máme podobné vlastnosti, a to sa prejavuje nielen na javisku, pri piane, ale i v súkromnom živote. To ale neznamená, že by nejakú skladbu neodmietol. Štefan neodmieta, len sa ďalej nevyjadruje. Takú skladbu dáme späť do šuflíka.

Tešíte sa na koncertné turné?
Na turné Intimity sa veľmi teším, nielen z toho dôvodu, že tam aj sám vystúpim, ale predovšetkým preto, že diváci konečne budú počuť naše skladby. Je to taký moment, akoby ste niekoľko mesiacov vyrábali loď a zrazu prišiel deň, kedy vypláva na more. Taký pocit z toho mám. Urobíme všetko pre to, aby koncerty boli jedinečné, intímne a úspešné. Veľmi sa na to teším!