Štefan Margita splnil sen Zlate Adamovskej

V roku 1973 naspievala u nás svojho času veľmi známa a veľmi obľúbená speváčka a herečka francúzsko-taliansko-egyptského pôvodu Dalida, v duete s legendárnym francúzskym hercom Alainom Delonom duet Paroles Paroles. Ten sa vzápätí stal veľkým hitom nielen vo Francúzsku a v mnohých európskych krajinách, ale aj v Japonsku, Mexiku a Kanade. Alain Delon sa k tejto piesni vrátil po dvadsiatich troch rokoch, keď ju na počesť Dalidy uviedol spoločne so Céline Dion v jednom z francúzskych silvestrovských TV programov.

U nás teraz túto pieseň s českým textom Martina Chodúra (Slova) nahrali Zlata Adamovská a Štefan Margita. Pesnička sa objavila na horúcej novinke operného speváka, šansónovom albume Mapa lásky, ktorý vyšiel pod hlavičkou vydavateľstva Supraphon a premiéru mal minulý piatok.

Problémom pri písaní českého textu pre mňa bolo to, že v origináli muž hovorí a žena spieva. A ja som to musel všetko otočiť, vrátane textového významu, hovorí o nečakanej výzve spevák, textár a skladateľ Martin Chodúr, ktorý podobné výzvy prijíma s nadšením, no zároveň s rešpektom a úspešne sa mu ich darí zdolávať, čo dokázal i textom k piesni Slova.

Keď sme pieseň nahrali, išli sme so Zlatou na obed. V reštaurácii hralo rádio a z neho sa z ničoho nič ozvala v Dalidinom a Delonovom podaní práve táto pieseň. Obaja sme stuhli. A potom že neexistujú veci medzi nebom a zemou, spomína Štefan Margita.

Excelentná herečka Zlata Adamovská, ktorej hlas je u nás známy aj milovníkom Meryl Streep, ktorú bravúrne dabuje do češtiny, k svojej spolupráci so Štefanom Margitom s nadšením i humorom sebe vlastným dopĺňa: Šansóny Bécauda, Mathieu, Brela, Piaf alebo Hany Hegerovej formovali moju mladosť i dospievanie. Dodnes si nôtim s nimi, keď si z nostalgie púšťam staré gramoplatne. Preto, keď ma Štefan Margita oslovil, aby som s ním spolupracovala na duete Slová, neváhala som ani chvíľku. Ten šansón som poznala v origináli a už vtedy sa mi veľmi páčil. Avšak, že raz budem Alain Delon v ženskom podaní, ma ani vo sne nenapadlo. Keď kedysi naspievala Marie Rottrová s Jirkom Bartoškom duet Klíč ke štěstí, veľmi som si priala, aby som raz mohla s nejakým spevákom nahrať podobný duet. Odvtedy uplynulo viac ako tridsať rokov a ja mám ohromnú radosť, že môj hlas sa stretol v duete s nezameniteľným Štefanovým tenorom. Splnil sa mi sen.