Sting došiel na križovatku a vybral sa správnym smerom

Je až neuveriteľné, že s novým radovým albumom sa Žihadlo vracia po dlhých trinástich rokoch. A je ohromujúce zistiť, že je to stále vynikajúci autor, hudobník i spevák, ktorý došiel na symbolickú križovatku a vybral sa správnym smerom.

stingNa spomínaných trinásť rokov sa Sting samozrejme nevytratil z hudobnej scény úplne. Jeho diskografiu doplnil vianočný album, berlínska live nahrávka, hity odeté do symfonického kabátu, album s cover verziami, no doteraz posledný album s novými autorskými piesňami vyšiel pod názvom Sacred Love v roku 2003.

Fanúšikovia 65-ročnej hudobnej ikony sa nových desiatich skladieb (na deluxe verzii albumu sú tri pesničky navyše) dočkali 11. novembra 2016. S ohľadom na dobu čakania ide o nečakane krátky (37. minútový) materiál, no čo do kvality, je to desať mimoriadne príjemných prekvapení. Názov albumu 57th & 9th  odkazuje na newyorskú križovatku, ktorou Sting prechádzal zakaždým, keď smeroval do a zo štúdia, kde na jar a v lete tohto roku nahrávka vznikala. I titulný obrázok albumu a podkladové fotografie pre booklet (vložený v hlavnom digipacku, obsahuje texty piesní a základné informácie), vznikol práve na tejto križovatke a v okolí.

Symbolicky by sa dalo povedať, že spevák došiel na križovatku, na ktorej si uvedomil, že by bolo fajn vydať konečne nový radový album a vybral sa správnym smerom. Pretože pri počúvaní nahrávky 57th & 9th prichádza dojem, akoby sa zastavil čas. Nový Sting totiž znie ako za najlepších čias. Rock´n´roll a lá Sting tak, ako si ho pamätáme z deväťdesiatych rokov, keď sa v hitparádach striedal jeden jeho hit s druhým. A s radosťou zisťujem, že situácia sa môže opakovať. Taká, aká je táto nahrávka krátka, taká je silná.

Sting nepotrebuje experimentovať a stačí, keď ostáva sám sebou. Už úvodná skladba I Can´t Stop Thinking About You je ukážkou toho, že u speváka je všetko v najlepšom poriadku a ak následne neskĺzne k nejakej vate, bude to zážitok. Vata sa ale našťastie nekoná. Pesničky na albume sú na rovnakej úrovni, každá rovnako plnohodnotná, silná, hudobne prepracovaná a textovo nápaditá.

Napríklad hneď v druhej skladbe 50 000 (vznikla v dňoch, keď zomrel spevák Prince) Sting spomína na umelcov, ktorí nečakane odišli v roku 2016 do hudobného neba (a na tieto udalosti to bol naozaj pekelný rok). V Stingových nových pesničkách však nájdeme aj apel na zaostrenie pozornosti na zmeny klímy, čo je u milovníka a záchrancu dažďových pralesov celkom logický počin. Sting sa však nevyhýba ani aktuálnym horúcim témam, akými sú utečenecká kríza či vyčíňanie Islamského štátu. A v dvoch piesňach zas možno zaregistrovať akýsi pomyselný hudobný cestopis do spevákovej hudobnej minulosti.

Rockové aranžmány, chytľavé melódie na hranici rocku a popu a samozrejme silné balady, to všetko dokázal Sting dostať prostredníctvom desiatich piesní na svoj nový album. Sklamanie nehrozí. Možno príde pocit, že sa Sting príliš moc dopredu neposunul, ale v konečnom dôsledku, práve to je jeho devíza. Po trinástich rokoch sa na nové piesne aj tak veľkého umelca čaká s istou dávkou nedôvery. A Sting na svojej novinke dokazuje, že je na správnej ceste. Po tej už vo februári vyrazí i na turné po severnej Amerike, odkiaľ sa v marci presunie do Európy. Koncertov je ako šafranu. Najbližšie Slovensku sa Sting zastaví 27. marca vo Varšave.

Pavol Božík
80%

Tracklist albumu 57th & 9th:
I Can’t Stop Thinking About You
50,000
Down, Down, Down
One Fine Day
Pretty Young Soldier
Petrol Head
Heading South On The Great North Road
If You Can’t Love Me
Inshallah
The Empty Chair

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitálny predaj: Supraphonline.cz
Rok vydania: 2016
Celkový čas: 37:05
Počet piesní: 10