Fúzie Zuzany Mikulcovej idú do finále

Medzinárodný audiovizuálny projekt Fúzie speváčky a skladateľky Zuzany Mikulcovej, ktorý sa rozbehol už v roku 2020 a o rok neskôr dostal aj netradičnú ekologickú albumovú podobu na drevenom USB kľúči, sa dostáva do finále.

Výnimočné multižánrové hudobné spojenia s Danom Bártom, Barborou Mochowou, Larou Abou Hamdan, Petrom Lipom, Jakubom Königom a Beatou Hlavenkovou, Graemom Markom Donaldsonom uzatvára nateraz posledná zaujímavá autorsko-spevácka spolupráca. Potreba reagovať na súčasnú spoločenskú situáciu v otázkach národnostných menšín a narastajúceho extrémizmu a rasizmu hudbou, ako najuniverzálnejším dorozumievacím jazykom, je stále silná, ale pred Zuzanou Mikulcovou už stoja ďalšie umelecké výzvy. Poslednou, ôsmou Fúziou je autorsko-interpretačná spolupráca s Karin Sarkisjan. Arménka žijúca na Slovensku do skladby Sen napísala hudbu, text a nahrala klavírny part.

Karin mi už skôr písala, že sa jej projekt Fúzie páči, a že ak by sme chceli vyskúšať spojenie s arménskou hudbou, je k dispozícii. Nás to oslovilo, a keďže je Karin vyštudovanou skladateľkou, otočili sme to a chceli sme, aby ona ponúkla skladbu, ktorú by sme mohli spracovať. Poslala nám arménsky naspievanú skladbu, s voľným prekladom, a ja som sa snažila do slovenčiny zachytiť tému, ale aj energiu, ktorú som z tej skladby cítila. Táto fúzia je iná ako ostatné. Je veľmi komorná a nahrávali sme ju len my dve, bez dodávania vokálov a postprodukcie, ako to bolo v predchádzajúcich Fúziách, povedala o vzniku skladby Sen Zuzana Mikulcová.

Príprava skladby trvala niekoľko mesiacov. Hľadali sa vhodné dátumy a hlavne smerovanie textu a nahrávky. Párkrát sa Zuzana a Karin spolu stretli len na káve a ku klavíru zasadli až deň pred nahrávaním v Rajeckej Lesnej. Po dni intenzívnej prípravy sa ďalší deň skoro ráno vybrali do Bytče, kde pieseň nahrali a priebeh nahrávania aj nafilmovali.

Dôležitý bol aj výber priestoru. Orientálny nádych skladby nás ťahal do veľkých krásnych priestorov, preto nápad so synagógou prišiel ako jeden z prvých. Keďže ja som už v priestoroch synagógy v Stupave a v Lučenci nahrávala, rozhodli sme sa pre synagógu v Bytči, kde nám vyšli v ústrety. Synagóga je dlhodobo v chátrajúcom stave. Čoskoro by sa mala dočkať rekonštrukcie. Stále prebieha zbierka na jej opravu. Ak by chceli, môžete to tiež podporiť, povedala o mieste nahrávania Zuzana Mikulcová.

Skladba Sen je zatiaľ poslednou z Fúzii, ale Zuzana so svojim tímom má ešte v pláne dokončiť videodokument o celom projekte a aj akustickú verziu skladby Blind Tomorrow. Projekt Fúzie sa teraz definitívne neuzatvára, interpretka sa k nemu ešte chce neskôr vrátiť. Teraz sa však chce venovať iným projektom, ktoré už mám viac-menej rozpracované.