Stretnutie nečakaných svetov

Aneta LangerováKorben Dallas vydávajú vinylovú LP Nekonečne a spoločne vyrážajú na jesenné československé turné. A sedem rokov po tom, čo Aneta LangerováKorben Dallas nahrali prvý spoločný singel, tak vychádza vinyl so všetkými ôsmimi pesničkami, ktoré spolu v priebehu rokov vytvorili.

Chalanov vždy rada vidím. Je to pre mňa záruka hudobného dobrodružstva, smeje sa Aneta Langerová. Keď som pred rokmi počula prvé tóny Sna, začala som snívať o tom, že spolu vytvoríme viac než len jednu pieseň, a to sa splnilo. Korbeni napísali skladby, v ktorých sa vždy trafili do mojej životnej situácie, do myšlienok, ktoré mi akurát behali hlavou, majú výnimočnú schopnosť telepatie. Som rada, že sme sa stretli nielen v štúdiu, ale že nás konečne čakajú i spoločné koncerty na československom turné Nekonečne, teší sa speváčka.

Naša kapela a Aneta, to sú dva odlišné svety. Sú to však svety, ktoré sa záhadným spôsobom dopĺňajú, radi sa navzájom navštevujú a vždy odchádzajú z týchto stretnutí obohatené. Ale najmä – vždy sa im podarí vytvoriť spolu niečo, čo má svoju jasnú tvár, odlišnú od ich samostatnej tvorby, vraví frontman Korben Dallas, Juraj Benetin. 

Tieto svety sa stretávali na rôznych miestach a pod rôznym producentským dohľadom. Pesničku Sen, ktorou sa celá spolupráca odštartovala, mal na starosti Petr Ostrouchov, orchestrálny základ nahral v Bratislave Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, kapelové party a spev sa dokončovali v štúdiu Sono, o zvuk sa staral Milan Cimfe. Následne šesť pesničiek z EP Konečne vznikalo v prešovskom štúdiu Experientiabratislavskom Cobra Sound Studiu, o produkciu aj mix sa staral Ľuboslav Petruška, ktorý bol do roku 2021 členom Korben Dallas. Novinka Neustoupím sa nahrávala opäť v Bratislave a produkoval ju frontman skupiny Le Payaco, Tomáš Sloboda, ktorý v spolupráci s Martinom Čemom tiež zostavil celú platňu.

Nápad vydať spoločné nahrávky Korben Dallas s Anetou na vinyle považujem za výborný. Práve v tomto zvukovom formáte sa najlepšie ukázalo, ako funguje medzi skladbami symbióza aranžmánov a textov v podaní dvoch najväčších hlasov na slovenskej a českej scéne súčasnosti, vraví Tomáš Sloboda. Priestor medzi prvou a najnovšou nahrávkou je pár rokov a to nám odkrýva možnosť lepšie pochopiť umelecký posun a zámer tejto výnimočnej spolupráce.

Navrhovať v dnešnej dobe obal na LP je taký malý sviatok. Veľký nepraktický formát archaického nosiča, ktorý vie nahradiť aj plagát, je ideálnym priestorom pre grafické bádanie mimo bežných praktických zadaní. Skúmal som teda limity čitateľnosti deformácií písma, priestorových ilúzií, či slovných hračiek pri hľadaní (ne)konečna. Bola to radosť a nebyť pesničky Rozhodnutia zo samotného albumu, asi by som pri nej strávil ešte výrazne viac času, hovorí grafický dizajnér Boris Meluš, absolvent pražskej UMPRUM a spoluzakladateľ bratislavského kultúrneho a kreatívneho centra Nová Cvernovka.

Aneta LangerováKorben Dallas vyrážajú s albumom aj na československé turné, ktoré bude mať šesť zastávok – Praha (6. november), Brno (7. november), Ostrava (8. november), Košice (12. november), Žilina (13. november) a Bratislava (14. november).

Tešíme sa, že si spoločné pesničky budeme môcť konečne zahrať aj naživo. Snažíme sa zostaviť čo najkompaktnejší program, ktorého súčasťou sú aj naše sólové skladby, pri ktorých si budeme navzájom hudobne vypomáhať, hovorí basgitarista Korben Dallas, Lukáš Fila.