Štvrťstoročie v piesňach Anny K

Jeden z faktov je, že Anna K má za sebou mimoriadne náročný rok. Po pracovnej i po osobnej stránke. A zatiaľ, čo sa musela opäť pasovať so zákernou chorobou a dostihlo ju i niekoľko ďalších bolestných katastrof, práca bola pre ňu liekom. Vypredané koncerty, v stoji aplaudujúce publikum, to je pozitívna energia, ktorej silu dokážu oceniť najmä skutoční umelci.

Annu K považujem za skutočnú umelkyňu, ktorá si navyše v minulom roku pripomenula nádherné štvrťstoročie na hudobnej scéne. Je to neuveriteľné, ale dodnes si spomínam na rok 1993, keď sa objavila s pesničkou Ladislava Křížka Já nezapomínám a následne s českou verziou Palonderovho hitu Láska. A aj napriek tomu, že jej debutový album sa žánrovo niesol na úplne inej vlne, než jej hudobné pocity, bolo jasné, že sa zrodila veľká speváčka.

Za tých neuveriteľných dvadsaťpäť rokov sa z Anny K vyprofilovala úžasná speváčka s jasným hudobným názorom. Speváčka, ktorá nevydáva albumy ako na bežiacom páse, ale na každú jednu jej nahrávku sa oplatilo vždy počkať si i niekoľko rokov, pretože následne prišiel zážitok, na ktorý sa nezabúda.

Za tie roky vydala niekoľko skvelých albumov, ktoré priniesli veľmi silné piesne, spomedzi ktorých sa zrodilo niekoľko nesmrteľných hitov. Tie na sklonku minulého roku zrekapitulovala speváčka na kompilácii Best Of 1993 – 2018 a prostredníctvom 21 piesní dokazuje nielen to, akou skvelou speváčkou je, ale zároveň i to, aký silný je jej repertoár.

Kompilácia hitov Anny K vyšla na CD, ale tiež na vinylovej dvojplatni. Pri výbere média som neváhal ani chvíľu a po predvianočnej návšteve Slovenska som si dvojalbum na vinyle priviezol do Nórska, kde ho už niekoľko dní obrusuje ihla gramofónu a neviem sa ho nabažiť.

Po obsahovej stránke nie je čo riešiť. Je to zásah na istotu, dvadsaťjeden najzásadnejších hitov Anny K, medzi ktorými samozrejme nechýbajú Vždycky se budeme znát, Až mě zachráníš, Píseň o slzách, Tamaryšek, Stačí když se díváš, Nelítám nízko, Večernice, Noc na zemi, Večírek za koncem, Nebe, či už spomínané LáskaJá nezapomínám.

Všetky tieto skvosty dostávajú prehrávaním na vinyle akoby ďalšiu nadstavbu a niet pochýb o tom, že ide o skvelý zážitok i po technickej stránke. A aby to bol zážitok dokonalý, tak sa môžeme ešte baviť i o vizuálnom poňatí. Okrem toho, že sú platne zabalené v luxusnom papierovom obale, jeden vinyl je biely a druhý čierny. Piesne na nich sú zoradené chronologicky, od tých najnovších, po najstaršie.

Anna K mapuje prostredníctvom svojej aktuálnej kompilácie dvadsaťpäť aktívnych speváckych rokov a dvadsaťjeden piesní na tejto nahrávke je jasnou ukážkou toho, akým vývojom Anna K prešla. Pričom definitívnou bodkou za jednou etapou jej umeleckého života musí byť ešte konštatovanie, že za to štvrťstoročie Anna K niekoľkokrát dokázala, že je jednou z najlepších československých speváčok vôbec.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (ANNA K: BEST OF 1993 – 2018):
Vždycky se budeme znát
Až mě zachráníš
Moudřejší než noc
Píseň o slzách
Holka modrooká
Tamaryšek
Zavíram oči
Stačí když se díváš
Vzácnej den
Chvíli nad vodou
Nelítám nízko
Večernice
O kousek vedle tebe
Noc na zemi
Šestý smysl
Večírek za koncem
Nebe
Kousek mýho já
Šetři s tím
Láska
Já nezapomínám

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2018
Celkový čas: 78 minút
Počet piesní: 21