Svet filmovej hudby

Hudba je súčasťou každého filmu. Vyvoláva emócie, ktoré sú pre dobrý príbeh veľmi potrebné. Traduje sa, že ak ju nevnímame, je geniálna. Občas však dokáže zachrániť film pred perom filmových katov i pred odsúdením zo strany diváka. Niekedy ale samotnému filmu ani hudba nepomôže…

Filmové soundtracky vychádzajúce na CD majú svojich verných fanúšikov. Tí si v súčasnosti brúsia zuby aj na vinylové vydania, pretože filmová hudba sa opäť vracia aj na vinylové platne. Jednak nové kompozície, ale i najväčšie klasiky. Je teda možné, že filmový soundtrack opäť zažije boom. V Kukni na to! sa nám v poslednej dobe zišli na stole štyri. Poďme si ich vypočuť.

Fifty Shade Darker
Universal Music
45%

Hovorí sa, že filmová hudba občas dokáže zachrániť samotný film pred komplexnou katastrofou. Katastrofou, ktorá však napĺňala pokladnice kín tak, že prekypovali bohatstvom rovnako, ako hlavný mužský hrdina filmu, o ktorom je reč. Treťotriedna erotická fraška o päťdesiatich odtieňoch sivej, či šedej bol hádam najhorší film, aký som kedy videl, ale soundtrack k jednotke bol excelentný. Pokračovanie bičíkovej misie netúžim vidieť, no soundtrack som si zadovážil. Však na ňom spievajú (bavíme sa o tom pesničkovom, pretože k dispozícii je i ten so scénickou hudbou) Taylor Swift, Halsey, Tove Lo, Nicki Minaj, John Legend, Sia, Kygo a mnohí ďalší. Ako pri jednotke, tak aj pri dvojke sú pribalené dva scénické tracky. Po vypočutí som nadobudol dojem, že dvojku sivého filmu už nezachráni ani soundtrack. Všetky piesne sa nesú v jednej rovine a sú rovnako malátne, ako hlavná hrdinka po štvrtej rane bičom.

How To Train Your Dragon 2
Sony Music
70%

Mám ten film rád. Ako si vycvičiť draka je akási iná animovaná rozprávka. Neviem to celkom dobre vysvetliť, ale zaujala ma. Hudbu k dvojke skladal John Powell a nejako som sa tým príliš nezaoberal, pokiaľ som neprišiel na to, že sa filmu účastnil i Alexander Rybak. Ale pozor, iba na teréne Nórska a severských krajín. Takže zatiaľ, čo u nás je k dispozícii soundtrack s inou záverečnou skladbou, severania majú svoj vlastný, s Alexandrom Rybakom vo finále, ale vlastne i počas celého filmu, keďže mladý spevák dabuje jednu z filmových postavičiek. Ak vás tešia drobné rarity, táto stojí za pozornosť.

Kung Fu Panda 3
Sony Music
80%

Tu sa hádam netreba zamýšľať nad tým, či je lepší film, alebo hudba. Za tie roky sa z bojujúcej animovanej pandy stal kult a filmová hudba Hansa Zimmera je neoddeliteľnou súčasťou jej filmových príbehov. Na konci vždy zaznie legendárne Kung Fu Fighting, tento raz v podaní The Vamps. Zimmer veľmi sympaticky rozširuje svoj hlavný filmový motív o nové prvky. A vždy niečím prekvapí. Tento raz som po albume siahol z dôvodu, že Zimmer do scénickej filmovej muziky zakomponoval do jednej bojovej scény i skladbu I´m So Sorry kapely Imagine Dragons. Pre fanúšikov tejto kapely je to nepochybne veľkolepý bonus navyše. Zvlášť, keď si pri sledovaní filmu uvedomia, ako práve táto pesnička vytŕča z davu. Originál si v lete určite vypočujeme na Colours Of Ostrava, kde Dragoni vystúpia ako hlavná hviezda.

Suicide Squad
Warner Music
85%

Uvedomujem si, že je to subjektívny názor, ale v tomto prípade je pre mňa filmová hudba viac, než samotný film, ktorý som v kine i pri následnom uvedení na DVD trh odignoroval. Soundtrack k filmu vyšiel dokonca v dvoch verziách. Na jednej je scénická hudba, na druhom pesničky. A hoci je na ňom kopec zaujímavých prekvapení, siahol som po ňom hlavne kvôli songu Sucker For Pain, na ktorom opäť pracovali Imagine Dragons a považujem ho za vrchol celého filmu. Pesničkový soundtrack však prináša i Twenty One Pilots, Eminema, Panic! At The Disco, dohromady štrnásť zaujímavých trackov, ktoré sa v čase vydania bez problémov vyšplhali na najvyššie miesta hitparád.

Pavol Božík