Symfonická písně krajina

Aneta Langerová oslávi 20 rokov na scéne hudbou s Janáčkovou filharmóniou Ostrava na troch výnimočných októbrových koncertoch v Prahe, BrneOstrave. Speváčka oslavuje celý rok a fanúšikovia sa môžu tešiť na celoročnú vzácnu oslavu hudby a piesní, ktoré v sebe obľúbená česká umelkyňa na svojej 20-ročnej púti hudobnou krajinou postupne nachádzala. V rámci programu zaznie i nová skladba Zázračná písně krajina, ktorá dala meno celému aktuálnemu narodeninovému roku.

Keď som vstúpila do sveta piesní, začala som rozprávať príbehy druhým a cítila chvenie niečoho väčšieho. Niečoho, čo nás všetkých presahuje a zároveň drží pohromade ako jednotlivcov vo vzťahu k sebe samým, k rodine, priateľom, ale napokon i k celej spoločnosti. Táto zázračná piesne krajina ma vtiahla do svojich tajov a odvtedy si pripadám ako pútnik, ktorý objavuje stále nové a nové podoby života. A mám také tušenie, že táto cesta sa nikdy neskončí, hovorí Aneta Langerová.

Piesne Anety Langerovej dostanú na výnimočnom turné novú rozžiarenú orchestrálnu energiu v podobe aranžmánov z pera klaviristu a producenta Jakuba Zitka, ktoré navyše vďaka filharmónie pod taktovkou dirigentky Aleny Hron získajú ďalší hudobný rozmer. V sprievodných orchestrálnych textúrach sa budú prelínať sláčikové nástroje s nástrojmi z plechu (dychovými) a dreva, tajuplným zvukom harfy a veľkolepými tympanmi, a všetky tieto farby prežiaria staršie i novšie piesne krásnym, pestrofarebným a autentickým svetlom. Keď sa rozoznie nezameniteľný hlas Anety Langerovej, všetci v publiku i na javisku sa spoločne prenesú do vnútra jednotlivých príbehov a vlastnej fantázie.

Mimoriadne sú i miesta, kde sa jednotlivé koncerty budú odohrávať. Pre tieto špecifické lokácie bola vytvorená i unikátna scéna, ktorej poetický presah je venovaný subjektívnej predstavivosti každého prítomného poslucháča. Prvý koncert sa uskutoční 17. októbra v prvom plne osvetlenom divadle Európy a zároveň v kultúrnej chránenej pamiatke Českej republiky – v Mahenovom divadle v Brne, kam sa Aneta s kapelou a sláčikovým triom rada vracia. Druhý slávnostný koncert rozozvučí 21. októbra Multifunkčnú aulu Gong v Dolných Vítkoviciach na domácej pôde filharmónie. Bývalý plynojem s pútavou históriou  bol zaradený medzi TOP 10 stavieb sveta a Aneta Langerová tu niekoľkokrát hrala s filharmóniou i so svojím sláčikovým triom v rámci festivalu Colours of Ostrava. Zázračné symfonické koncerty vyvrcholia 24. októbra v legendárnej Veľkej sále pražského paláca Lucerna, kde Aneta Langerová pred takmer 20 rokmi zahájila svoju samostatnú hudobnú púť. Záverečný koncert bude hostiť i obľúbený zbor Maranatha Gospel Choir.

Vydavateľstvo Supraphon / ShockArt
Zdroj foto: Helena Kadlčíková