Szidi Tobias je víla Sedmoláska

Zdroj foto: Divadlo Studio DVA

Sedem je symbol. Tak začína speváčka a herečka Szidi Tobias na svojej novej internetovej stránke krátky predslov o tom, prečo sa jej nový dvojalbum volá Sedmoláska, a pokračuje…. Symbol pochádza z gréckeho výrazu symbállein, čo znamená spájať dohromady. Kedysi bol zvyk, že uzavretá zmluva sa zaznačila na hlinenú tabuľku, ktorá sa rozbila a rozdelila medzi účastníkov zmluvy. Pri stretnutí ich opätovne spojili. Tieto črepy sa nazývali symbola. Takže z týchto faktov môžeme symbol považovať za niečo, čo označuje spojenie vecí, ktoré dohromady vytvoria zmysluplný celok.

Sedmoláska ako siedme nebo, ako sedem dní v týždni, ako sedem pečatí. Sedem je silné číslo a láska je to, na čom záleží. Sedmoláska je odteraz tiež symbolom niečoho, pri počúvaní čoho máte pocit, že napriek všetkému, to ešte stále má zmysel. Szidi Tobias je ako víla Sedmoláskamať šťastie a stretnúť ju sediacu na brehu a chladiacu si nohy vo vlnách Dunaja pretekajúceho južným Slovenskom je zážitok, ktorý zanechá dojem navždy. Dvojalbum Sedmoláska je rovnaký zážitok, rovnako rozprávkový, rovnako umelecký a rovnako neuveriteľný.

Nie nová, ale výberová, je podtitul kompilácie Sedmoláska, na ktorú speváčka opätovne nahrala niektoré z piesní zo svojich predchádzajúcich šiestich albumov a zaradila medzi ne i bonus z pera tandemu Hapka – Horáček: Na hotelu v Olomouci. Ako bonus môže pôsobiť preto, že zvyšných 23 skladieb už pre speváčku napísala v prípade Szidi Tobias iná osvedčená dvojica Milan Vyskočáni (hudba) a Peter Lipovský (texty).

Súčasnej podobe kompilácie Sedmoláska predchádzal nápad vydať koncertnú nahrávku. Szidi Tobias má totiž neuveriteľné šťastie, že stálou súčasťou jej speváckeho života sa stala partia perfektných muzikantov (Milan Vyskočáni, Viliam Majer, Richard Šimurka, Marcel Buntaj, Martin Gašpar, Andrej Gál), ktorí ju sprevádzajú na vynikajúcich koncertoch. Záznam žiadneho z koncertov sa však nepodarilo nahrať a tak sa táto partička rozhodla vybrať dva tucty speváčkiných piesní a znova ich nahrať a prespievať.

Snažili sa pritom čo najviac priblížiť koncertným úpravám, ktoré mnohým z piesní dávajú iný rozmer, sú oveľa viac komornejšie, či naopak ešte o niečo divokejšie, než na šansónovo ladených platniach Szidi Tobias. A ako navyše samotná speváčka hovorí, vybrané piesne si zaslúžili novú pozornosť, pretože sa na ne buď neprávom zabudlo, alebo časom dozreli a potrebovali preobliecť.

Vyberať bolo z čoho a Szidzi to zobrala pekne od koreňa. Z prvého albumu (Divý mak, 2001) zaradila už naozaj takmer zabudnutú nádhernú pieseň Obrázky o láske, z dvojky Punto Fijo (2003) okrem titulnej piesne i ďalšiu dvojicu (Tiene nad krajinou ArlesTak málo lásky) a tak by sme mohli pokračovať. Ani k jednému zo svojich albumov (Divý mak / 2001, Punto Fijo / 2003, Pod obojím / 2008, Do vetra / 2010, Ať se dobré děje / 2011, Jolanka / 2014) sa Szidi nezachovala macošsky a vybrala z nich dva tucty nádherných piesní, ktoré presne charakterizujú to, ako Szidi Tobias vnímajú jej poslucháči celých tých neuveriteľných 16 rokov, čo vydáva albumy. Ako nadpozemskú speváčku s nebeským hlasom a neuveriteľne žiarivou aurou.

Szidi Tobias je skutočná umelkyňa, jedna z mála, ktoré na Slovensku máme. Uveríte jej úplne všetko. Texty Petra Lipovského sú nadčasové, až vizionárske, kapela, s ktorou Szidi album nahrávala je excelentná a dokázala aj na štúdiovú nahrávku dostať poriadny kus atmosféry z nezabudnuteľných koncertov, ktoré môžete pokojne vidieť niekoľkokrát do roka a aj tak sa vám bude máliť. A Szidi? To je presne o tom, ako ju zbadáte s tými nohami v Dunaji, ako si tam pospevuje a odrazu máte chuť dať sa s ňou v neďalekom lese do tanca. Až do chvíle, keď sa zrazu nestratí vo večernom šere. Pretože… Szidi Tobias je ako víla Sedmoláska.

Spolu s kompiláciou vyšla i útla knižka textov piesní Szidi Tobias nazvaná Pre teba, láska moja, pričom ide o limitovanú edíciu textov Petra Lipovského.

Pavol Božík
100%

Tracklist albumu Sedmoláska:
CD1

Tak málo lásky
Idylka
Obrázky o láske
Bylobudenení
Punto Fijo
Tiene nad krajinou Arles
Dva koně Chagalla
Sama
Lojzko
Dala som milému
Tabák, pilka
V domě

CD2
Ušla by som
Zimní noci
Poď
Štyri besné psiská
Hat. to je taký
Po polnoci v júli
Jediná
Tvrdohlavá
Divá ruža
Z plnejch plic
Nech sa deje
Na hotelu v Olomouci

Vydavateľstvo: Pavian Records, 2017
Rok vydania: 2017
Celkový čas: CD1: 51 minút / CD2: 45 minút
Počet piesní: 24 (2 x 12)