Geniálny taliansky jazzman na Slovensku

Geniálny hudobník a skladateľ Stefano Bollani sa venuje najmä jazzu, v jeho repertoári však nájdeme aj popové a rockové hity, či brazílsku hudbu. V Bratislave bude koncertovať 27. augusta 2021 v rámci festivalu City Sounds Bratislava, sprevádzať ho bude bubeník Bernardo Guerra a kontrabasista Gabriele Evangelista. City Sounds Festival bude následne pokračovať 10. a 11. septembra koncertmi atraktívnych slovensko-zahraničných hudobných spoluprác.

Stefano Bollani, ktorého často označujú za taliansku klavírnu superhviezdu, patrí medzi najlepších talianskych jazzmanov. Tento geniálny skladateľ však prekračuje hranice hudobných žánrov, veľký úspech zaznamenal aj ako sólista klasickej hudby a na pódiu vystupoval s hviezdami ako Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli či Jovanotti. Osudovým hudobným stretnutím, ktoré výrazne formovalo Bollaniho smerovanie, bola spolupráca s trubkárom Enricom Rava, ktorá začala už v roku 1996 a trvá dodnes. Absolvovali spolu stovky koncertov a nahrali doteraz 13 albumov. Celkovo má Bollani na konte takmer 30 štúdiových albumov. Stefano Bollani sa na koncertnom pódiu či v nahrávacom štúdiou stretol aj s hudobníkmi ako Pat Metheny, Chick Corea, Richard Galliano, Bill Frisell, Caetano Veloso, Chucho Valdés, Hector Zazou a mnohými ďalšími.

Stefano Bollani s hudbou začal už ako šesťročný, profesionálne na klavíri debutoval v pätnástich. Po ukončení štúdia na konzervatóriu vo Florencii v roku 1993 a po krátkej skúsenosti ako hosťujúci hudobník vo svete popu po boku interpretov ako RafJovanotti, sa presadil v oblasti jazzovej hudby. Popri jazze sa venuje aj klasickej hudbe a ako sólista vystupoval s rôznymi európskymi symfonickými orchestrami (Gewandhaus Leipzig, Concertgebouw Amsterdam, Orchestre de Paris, Filharmonický orchester pri divadle Scala v Miláne, Santa Cecilia v Ríme, Toronto Symphony Orchestra) po boku dirigentov ako Zubin Mehta, Kristjan Järvi, Daniel Harding, Antonio Pappano a predovšetkým Riccardo Chailly. Významné miesto v jeho kariére má aj niekoľkoročná spolupráca s brazílskymi hudobníkmi ako Hamilton De Holanda, Chico Buarque, Caetano Veloso, Egberto Gismonti.