Táslerovci oslavujú – majú film, CD i koncerty

Dvadsať rokov na hudobnej scéne, to už je dôvod na oslavu. Skupina IMT Smile oslavuje naozaj veľkolepo. Fanúšikom ponúkajú film, kompiláciu hitov so štyrmi novinkami a koncerty, na ktoré sa lístky predávajú závratnou rýchlosťou.

Najhorúcejším v zozname darčekov je film IMT Smile a Lúčnica: Made In Slovakia, ktorý sa do kín dostal tento štvrtok. Keď mal pred štvrťstoročím premiéru dokument S Madonnou v posteli, sledoval som ho v kine s otvorenými ústami. Slovenská hudba zažívala v tom čase ťažké obdobie, z ktorého sa (až na pár výnimiek) dodnes nespamätala. IMT Smile tou výnimkou jednoznačne sú. Od čias Madonny bolo koncertných dokumentov niekoľko, na Slovensku ani jeden. Prvý prinášajú práve IMT Smile, ktorí v ňom mapujú svoje minuloročné koncerty s Lúčnicou, na ktoré sa prišlo pozrieť 110 tisíc (!) divákov. Neuveriteľné. Na rozdiel od americkej ikony však tento dokument pôsobí ako balzam. Základ je rovnaký. Pesničky z koncertu sú prestrihané rozhovormi so skupinou a ľuďmi, ktorí stáli za vznikom hádam najväčšieho hudobného podujatia domáceho sólistu vôbec. Madonna mala všetko prepracované do posledného detailu, každý jej krok mal vopred premyslený scenár. Dokument IMT Smile a Lúčnica: Made In Slovakia pôsobí absolútne prirodzene a divák v ňom uverí úplne všetkému. Tu sa nikto na nič nehrá. Nadšenie z celkového výsledku, ktorý bol jedinečný, fenomenálny, neopakovateľný nie je hrané a je zrejmé, že všetci, ktorí do toho išli s vypätím všetkých síl si vážia každý jeden moment (aj keď neraz bolo aj husto). Takmer dvojhodinový pohľad do zákulisia šou, ktorá na Slovensku nemá obdobu je nielen skvelou pripomienkou fantastických večerov, ale tiež filmový zážitok, z ktorého častokrát behá mráz po chrbte. Spojenie popovej kapely s folklórnym súborom je tak ojedinelé a tak silné zároveň, že sledovanie vyvoláva neskutočné emócie. To, čo sa dialo na pódiu je veľkolepá práca legiend svojich žánrov a to, čo odznelo v zákulisí, je príjemným spestrením. Ak o pol roka vyjde film aj do domáceho predaja, prosím len o vydanie aj na Blu ray. Technické i zvukové spracovanie filmu si takýto formát zaslúži. Bol to veľkolepý zážitok. A ak sa k tomu pribalí aj záznam celého predstavenia, bude to ešte lepšie.

imt-smile-cdPrešovskí chlapci však v rámci osláv ponúkajú aj trojdiskovú kompiláciu nazvanú History. Na dvoch CD sa nachádza štyridsať dnes už legendárnych skladieb, ktoré sú jasnou ukážkou toho, akým vývojom kapela okolo bratov Táslerovcov prešla, ale tiež dôkazom o nadčasovosti ich tvorby. Za to je vo veľkej miere zodpovedný textár Vlado Krausz, ktorý sa za tie roky stal neoddeliteľnou súčasťou kapely, a ktorého texty boli v mnohom odvážne a šokujúce v čase svojho vzniku a sú pravdivé a nadčasové aj keď ich počúvame po dvadsiatich rokoch. Neopísateľný skladateľský talent a výrazný prejav Ivana Táslera, ktorý je bezpochyby najväčším a najtalentovanejším interpretom a skladateľom porevolučnej slovenskej hudobnej scény, robia z tých piesní napokon klenoty, ktoré nikdy nezostarnú. A to bude možné časom povedať aj o štyroch novinkách, ktoré nájdeme na treťom CD. Vlado Krausz ich (možno) na výslovne želanie Ivana Táslera poňal ako jedinečné vyznania spevákovej životnej láske Aničke. A ani napriek tomu v nich nie je ani štipka pátosu, banality, či gýču. Jednoducho Príbeh príbehov, ktorý sa opäť zapíše do kroniky prešovskej kapely a slovenskej hudby, ako niečo nezabudnuteľné.

Nepochybne väčšina z tých piesní zaznie na rovnomenných decembrových koncertoch v Bratislave a Košiciach. Kapela pod režisérskym dohľadom Jána Ďurovčíka sľubuje opäť veľkolepú šou pre desiatky tisíc divákov. Záujem o koncerty je tak obrovský, že v oboch mestách sa pridávali ďalšie koncerty a aj na tie sa lístky míňajú závratnou rýchlosťou. Ak to chcete zažiť, pár ich je ešte v sieti Ticketportal.

Pavol Božík
Film: 100%
CD: 100%

Distribúcia (film): Continental Film
Réžia: Pavol Janík
Dĺžka: 110. minút
Premiéra: 10. november 2016

Vydavateľstvo (CD): Universal Music
Digitálny predaj: Supraphonline.cz
Rok vydania: 2016
Počet diskov: 3