Pre všetko a všetkých okolo nás

Netuším ako to máte vy, ale keď sa povie Para, mne sa v hlave okamžite rozoznie: Som abstinent, aj keď nemusím, smrtka si na mňa zuby nebrúsi. Keď sa tento popevok objavil v roku 2007 v éteri, bolo okamžite jasné, že zľudovie a postavenie kapely Para na domácej hudobnej scéne sa poriadne ukotví.

Odvtedy prešlo naozaj veľmi veľa času, Para viac menej v nepravidelných intervaloch prinášala nový materiál. Čo do zľudovelosti, Abstinenta zrejme už nič neprekoná (a nemyslím to nijako v zlom), čo do vyzretia, je to lepšie a lepšie. Po šiestich rokoch sa Para vracia s novinkou Pre všetko okolo nás, ktorá je toho jasným dôkazom.

Ak chce hudobník existovať v malom slovenskom šoubiznisovom rybníčku, musí sa obracať. Niekto vydáva albumy každý rok, niekto single každý mesiac, niekto sa otŕča v médiách s umelými kozami a niekto dá sporadicky o sebe vedieť, že ešte existuje.

V roku 2018 vydala Para album Našou krajinou a v podstate na ňom ukázala nejakú cestu, po ktorej chalani kráčali ďalších šesť rokov, kým priniesli aktuálnu novinku, pri ktorej počúvaní jednoducho poslucháč nadobudne dojem, že práve vďaka tomuto albumu sa z Pary stala legenda.

Aby sa dalo hudobníkovi veriť, musí mať odžité. Para je roky rokúce považovaná za jednu z najlepších koncertných kapiel na Slovensku. Kto ich videl naživo vie, že dav vedia strhnúť tak, že majitelia klubov majú strach, aby im z toho neostala kôlnička na drevo. Pri štúdiových nahrávkach to bolo, aspoň pre mňa, také, povedzme neisté. V žiadnom prípade nie zlé, len sme zrejme boli naladení na inej vlnovej dĺžke.

Para sa nikdy netvárila ako jasná komercia s prvoplánovými hitmi. Do textov sa treba započúvať a pochopiť ich význam. Sú v nich odkazy. V prípade novinky Pre všetko okolo nás to platí na dvesto percent. Z albumu cítiť, že chalani sa pri jeho tvorbe netrápili, ale naopak, bavilo ich to. Nezavreli sa do štúdia s tým, že poďme niečo urobiť, pretože treba, ale s tým, že poďme urobiť niečo, pretože nám to dáva zmysel. A dáva! Para prostredníctvom desiatich skladieb dokazuje svoje dozretie, svoju dospelosť.

Cez desať nových piesní dokážu inteligentne žartovať, ale i polemizovať nad vážnymi témami, ako sú život, sila priateľstva, či dokonca smrť. Nikto nemladneme a fakt je, že hoci sa nám to nepáči, mnohým to prospieva.

Iba pre priblíženie. Album Pre všetko okolo nás som dostal na počúvanie asi 10 dní pred jeho oficiálnym vydaním. Pustil som si ho hneď v prvý večer. Asi pri druhom kole prišiel kamarát, hudba hrala ďalej a po chvíli sa pýta: To je niekto nový? Znie to super! Musel som sa pousmiať, pretože som vedel čo príde. Keď som povedal, že je to nový album Pary, vytreštil oči a debata skončila. Počúvalo sa. Asi po štvrtej piesni sa iba tak mimochodom, akoby pre seba opýtal: Ako tak starí chlapi môžu robiť tak dobrú muziku?

Vystihol ho dokonale. Starými samozrejme nemyslel vek, ale dĺžku pôsobenia na hudobnej scéne a v podstate iba potvrdil to, čo mi chodilo po hlave od prvého počutia. Para nahrala svoj najdospelejší album. Nenaháňajú sa na ňom za rádiovým hitom, pretože vedia, že ak poslucháč bude chcieť, tak si ho nájde. Medzi nami, nájde si ich tam minimálne sedem, možno osem.

Album Pre všetko okolo nás vznikal pod producentským dohľadom Jany Kirschner, a tiež Matúša Valla. Jana, čoby ikona serióznej slovenskej muziky sa neštíti hosťovať rovno v šiestich piesňach, tak nenápadne, že si to na prvé počutie ani nevšimnete, ale keď vám to dôjde, idú z toho zimomriavky. Bezpochyby v najsilnejšej piesni na albume – Pre tých, čo ostali. Jej hlas dominuje zborom v refrénoch a robí z tej piesne hymnus, i vďaka odkazu o ktorom pojednáva, i vďaka Laskyho speváckej cohenovskej polohe barda, ktorý už čo to prežil a vie o čom spieva.

Pre všetko okolo nás nemá jasný hit, ale nemá ani štipku takzvanej vaty. Je to Para, ktorá by, symbolicky, utiahla i parnú lokomotívu. Také hudobné desatoro a to som si to prirovnanie dovolil použiť bez štipky rúhania sa.

Za tých desať dní som sa rôznymi spôsobmi prekopal celou diskografiou Pary, kus za kusom je vlastne krok za krokom k potvrdeniu sily a vyzretosti. Za mňa to najlepšie, čo kedy Para nahrala. Keby už nevydali nikdy nič, alebo by som sa toho z akéhokoľvek dôvodu nedočkal, nič by sa nestalo. Niežeby nedokázali prísť s ničím lepším, to skôr naopak, ale k puncu jednej z najlepších koncertných kapiel na Slovensku Para práve pridala i punc jednej z najlepších slovenských štúdiových kapiel vôbec.

Svoje v tom zohralo samozrejme i to, že mám veľmi rád produkciu, pri ktorej počúvaní sa dá, ba priam sa to až vyžaduje, rýpať sa v textoch, hľadať zmysel a odkazy. A je až prekvapujúce s akou ľahkosťou na jednej strane a silnou poetikou na druhej strane, dokázali chalani zhrnúť život, v podstate každého z nás. Navyše vďaka mnohým hudobným nuansám, znie Pre všetko okolo nás priam svetovo.

Možno pre niekoho bude na tomto albume príliš veľa melanchólie, dumania, polemizovania. Úprimne, áno, je to tam, a je to zmysluplné, ale tiež sú tam kúsky, síce poriedko, ale sú, pri ktorých sa bude skákať a napokon, produkčne je to tak vymakané a na albume vyskladané tak, že vôbec nepôsobí náročne. Naopak, vyvoláva to pocit pokoja, možno až nejakej neopísateľnej istoty, ktorú momentálne tak nutne potrebujeme nielen v hudobnom svete. Novinka Pre všetko okolo nás vychádza na CD, vinylovej platni i digitálne. Krstiť sa bude verejne 4. a 5. apríla.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (PARA – PRE VŠETKO OKOLO NÁS):
Navždy tvoj
Vilma
Chcem ísť domov
Čas
Pre tých, čo ostali
To okolo nás
Jeden deň v Kyjive
Na ceste
Stane sa
Pre Joniho a všetky deti