Tereza Mašková prvýkrát v češtine

Po minuloročnom debutovom singli New Me predstavuje aktuálna držiteľka titulu Československá SuperStar Tereza Mašková svoj prvý singel v češtine. V novinke Žár burcuje fanúšikov, aby sa nedali zraziť na kolená sklamaniami a aby nenechali vyhasnúť svoj vnútorný oheň.

Po hudobnej stránke novinka vznikala pod rukami zvukových majstrov z bratislavského Creative Music House. Terezinho producenta Petra Grausa a manažéra Olivera Žiláka. Svoj druhý singel chcela Tereza predstaviť v češtine. Po textovej stránke ho zverila skúsenej Patrícii Fuxovej z českej hudobnej formácie Vesna, ktorá v minulosti textovala skladby Karla Gotta či Ewy Farnej. Ako Tereza s odstupom času hodnotí, prvá spolupráca s Patríciou prebehla nad jej očakávania. Dali sme jej melódiu, ja som jej vysvetlila, akú emóciu cítim a chcem vložiť do jednotlivých pasáží skladby a ona sa už postarala o zvyšok. A myslím, že to zvládla bravúrne! Ako Tereza vzápätí dodáva, veľká vďaka za podporu v projekte Žár patrí aj jej kolegovi, českému spevákovi Matějovi Vávrovi, ktorý pomáhal pri hudobnej produkcii skladby a Terezinej interpretácii.

Skladba Žár sa stala Tereziným singlovým debutom v češtine. Ako vníma rozdiel medzi spevom v češtine a angličtine? Prečo sa rozhodla pre zmenu? Povedala by som, že postupom času ako človek starne, zistí, že ten náš rodný jazyk je naozaj pekný. Oveľa viac vnímam slová v rodnom jazyku a nemám tendencie ísť do zahraničia, chcem radšej, aby si mohli spievať moje skladby ľudia, ktorí ma počúvajú tu u nás doma. Aj debutový album, ktorý momentálne pripravujem, plánujem naspievať kompletne v češtine, priznáva sympatická speváčka na margo jazykovej zmeny vo svojej hudobnej tvorbe.

Terezka znie vo svojom rodnom jazyku absolútne autenticky, človek cíti a vníma každý jeden tón. Písať skladby v slovenčine alebo češtine je omnoho náročnejšie. V angličtine sa dajú ľahšie zakryť hlasové chyby a textová nezdatnosť. Pri češtine musíme klásť pozornosť aj na absolútne detaily, dodáva Terezin manažér Oliver Žilák. Sme si vedomí toho, že fanúšikovia slovenskej a českej pop music nie sú úplne zvyknutí na takto exponovaný spevácky prejav, ktorý vyčnieva najmä v refrénoch. Budeme radi, ak prostredníctvom jej hudby spoznajú Terezkinu osobitosť a výnimočnosť. Toto je to, čo od nej môžu čakať. Nechceme Terezin dar prispôsobiť všednosti, koniec koncov vďaka jej obrovskému hlasu si ju ľudia vybrali ako držiteľku titulu SuperStar.

Aký odkaz chce Tereza odovzdať fanúšikom prostredníctvom svojej najnovšej skladby? Najdôležitejším posolstvom tejto pesničky je, že vášeň pre to, čo robíme a to kým sme, sú silnejšie než chvíle pochybností. Keď ale ideme za svojím cieľom, je možné, že niečo stratíme. Odchádzajú ľudia, ktorí v nás neverili, alebo v nás to posolstvo nevnímali. Aby sme svoje ciele dosiahli, musíme aj niečo obetovať. Každý z nás môže byť občas zmätený a nikto nechce urobiť chybu. Ale tá Žiara a vášeň pre to, čo chceme, nám dáva motiváciu ísť ďalej. Chcela by som touto piesňou motivovať, aby tá Žiara bola silnejšia než pochybnosti v seba samých, objasňuje.