The Grand Buffet & Hafner šokujú

The Grand Buffet, projekt Petra Lipu ml., a Tomáš Hafner predstavili nevídaný videoklip k piesni Bože, božee. Duo v ňom paroduje diskusnú politickú reláciu. Pozor, o politiku v novinke nejde. Kreatívni hudobníci prostredníctvom skladby a klipu vyjadrujú pretlak informácií a dezinformácií, ktorými je verejnosť hojne zásobovaná.

Na jar minulého roka som Tomina zavolal ako hosťa na koncerty do môjho projektu The Grand Buffet. Spolu sme zahrali viacero koncertov a postupne sa začali vynárať nové nápady, ktoré sme v štúdiu nahrali, popri tom sa rozprávali o živote a pohrávali sme sa s rôznymi nápadmi a v decembri bola pieseň na svete, priblížil Peter Lipa ml., zrod spolupráce. Hudobnú stránku skladby má na svedomí práve on. Pieseň zložil, naspieval, na starosti mal aj mix a produkciu. O text sa postaral parťák, Tomáš Hafner. Tomino je obrovský recesista a mne sa to veľmi páči. V pesničke je jeho textársky a môj hudobný prístup prirodzený a to som presne hľadal, dodáva autor.

Skladba Bože, božee je umeleckou odpoveďou na dnešnú situáciu, v ktorej žijeme a v ktorej nikto presne nevie, čo je pravda. Autori piesňou vyjadrujú pretlak informácií a dezinformácií. Niektorí ľudia v tracku hľadajú politický podtón, no autori o tom vedia svoje:  Táto pesnička nie je absolútne politicky zameraná. Je to zamyslenie sa nad ľuďmi, ktorí šíria hoaxy. Od politiky sa dištancujeme. Mrzí nás, ak si niekto myslí, že práve táto pesnička je politicky angažovaná. Žiaľ doplatili sme na to aj odmietnutím jej rotácie v jedinom slovenskom rádiu, kde by naša hudba naozaj žánrovo pasovala. Akékoľvek reakcie nepochopenia berieme tak,  že je to humor s nadhľadom, buď to človeka pobaví alebo ideme ďalej, vysvetľuje Tomáš Hafner, ako to s významom skladby naozaj je.

Za originalitou skladby nezaostáva veru ani videoklip. Chalani sa podujali na parodovanie známeho politika. O koho konkrétne ide ostáva na predstavivosti a spájaní si súvislostí  na divákoch videa. Indícií sa však v klipe objaví  hneď niekoľko. Väčšina deja sa odohráva v televíznom štúdiu. Tomáš Hafner si strihol rovno dvojrolu a stvárnil dvoch rozličných politikov. Peter Lipa ml. sa zhostil úlohy moderátora diskusnej relácie. Mali sme rozpracovaných aj niekoľko serióznych nápadov na klip, ale po relácii s istým očipovaným pánom politikom sa všetko zmenilo, prezrádza Branislav Vincze, ktorý všetko okolo nového klipu spískal. Bola to náhla inšpirácia, s ktorou sa stotožnili aj interpreti piesne a zvyšok štábu. S Hafnerom a Lipom bola práca veľmi tvorivá, poznáme sa dlho, veľa sme už spolu točili, poznáme svoj markizácky humor, dodáva režisér.