Thom Artway ukázal nebo na zemi

Keby ulice vedeli rozprávať, asi by široké bulváre mnohých miest vo svojich spomienkach vylovili sympaťáka z Valašska. Thom Artway je milovníkom buskeringu, i keď toto poangličťovanie rodného jazyka mi je mimoriadne proti srsti, takže ešte raz, Thom Artway je milovníkom pouličného spievania. Kým sa profesionálne predviedol na českej hudobnej scéne, stával na ulici s gitarou a spieval. Miluje to dodnes a pošepkáva sa, že keď sa potrebuje odreagovať, vybehne na pražskú Malú Stranu pod Lennonovu stenu, prehodí gitaru cez plecia a spieva.

Sympatický mladík nahral dva albumy v angličtine, jedno EP a jeho pesnička sa znenazdajky objavila vo filme Krídla Vianoc, i keď ono to bolo v opačnom garde, ibaže na to, ako premostiť na Thomovu súčasnosť, sa to hodilo práve v tomto poradí. Pretože za tým všetkým je momentálne, ak už nie hrubá, tak určite čiara, a v hudobnej kariére speváka došlo k nečakanému zvratu a tiež k novému začiatku. Thom Artway nahral nový album Trhám mraky úplne celý v češtine a úprimne, keďže nechcem emočne vybuchnúť skutočným nadšením hneď na začiatku, tak umiernenie poviem, že sa mu podarilo niečo, čo jeho nahrávku bezpochyby zaradilo medzi tie zriedkavé, výnimočné, najzaujímavejšie a najlepšie albumy roka.

Keď sa totiž Thom Arway prederie spomedzi pretrhaných mrakov, teda keď dopočúvate jeho českú prvotinu, ku ktorej ho veľmi intenzívne inšpirovalo narodenie syna, budete razom chcieť byť Artwayovým synom, dcérou, bratom, sestrou, mužom, ženou, alebo len Artwayovým kocúrom, pretože jeho český album je tak neuveriteľne nápaditý, chytľavý a hlavne srdečný, že je to až neuveriteľné. Pri jeho počúvaní som nadobudol dojem, akoby som s Artwayom v detstve ťahal káčera po sídlisku a bol to jednoducho kamarát na celý život. Thom Artway je totiž na novom albume neuveriteľne otvorený a myslím, že poslucháč nikdy nemal šancu spoznať ho lepšie, ako práve prostredníctvom albumu Trhám mraky. Thom nie je iba interpretom, je interpretom svojich vlastných piesní, čo vyvoláva ešte väčší pocit dôvery voči tomu, čo poslucháčovi za jeho peniaze ponúka. A verte, že za počúvanie tejto platne neoľutujete jediný cent.

Pre mnohých by bolo, po období anglických rokov, vydanie albumu v rodnom jazyku krokom späť. Mnohí sa totiž snažili preraziť v angličtine, na čo je na domácej pôde príliš obmedzený priestor (staršia generácia nerozumie textom) a v zahraničí, ehm, sa to z našich luhov a hájov podarilo iba… ja neviem, je vôbec niekto? Parádne našliapnuté majú v súčasnosti Karin AnnMikolas Josef, ale to je už iný príbeh. Väčšinou nikto z tých odvážlivcov, ktorí sa o to pokúsili a, žiaľ, neuspeli, nemal také gule, aby následne začal spievať v rodnom jazyku, radšej sa ďalej trápili s angličtinou a stavili na nádej v kvalitné PR. Thom Artway to dal s prehľadom a na album Trhám mraky môže byť náležite pyšný.

Je to namotávací album. Čím viac ho počúvate, tým menej chcete stlačiť tlačidlo stop. Texty dávajú zmysel, nie sú prvoplánové, majú výpovednú hodnotu. Artway si napísal presne to, čo cíti a o to presvedčivejšie o tom spieva. Dá sa mu uveriť absolútne všetko, každá jedna sloha, každý jeden refrén. Navyše má dar hrania sa so slovíčkami, čo prináša veľmi milé momenty. A hoci by sa mohlo zdať, že v českej polohe by Thom mohol byť viac pesničkárom, než popovým spevákom, práve u neho prišlo k vzácnemu prepojeniu. Artway si totiž píše texty ako vyzretý pesničkár, avšak ich produkcia nie je pesničkárska. Naopak, je veľmi moderná, akoby produkcia ani nebola česká, alebo ju robil niekto, kto má svetové skúsenosti. Na konci platne chcete speváka jednoducho objať, poďakovať sa mu za famózny zážitok, ale keďže to nie je možné, dáte si ho znova, a znova, a znova.

Nájsť doma tak dokonalú nahrávku je mimoriadne ťažké a úprimne, ak sa po všetkých stránkach tak vydarený album objaví raz za pol roka, tak je to skôr zázrak, než realita. Veľké plus za odvahu a veľké poďakovanie za ukážku toho, že nebo naozaj môže byť aj na zemi, rozumej, že niekto dokáže tvoriť tak, že to neznie ako pokladnička, do ktorej pribúdajú tantiémy, ale dá do toho celé srdce, celého seba. Pretože zvlášť v tomto biznise je veľmi vzácne, ak autor a interpret dokáže byť úprimný naozaj a nie je to iba póza. Tom Artway podáva svoje srdce na dlani všetkým, ktorí si jeho nový album pustia. Urobte to, prisahám, že sa môže diať čokoľvek a zrazu sa pretrhajú mraky, obloha sa rozjasní a vyjde slnko, alebo ak chcete, objaví sa Thom Artway. Privítajte ho rovnako srdečne, ako sa o to snaží on vo svojich nových piesňach. Novinka Trhám mraky ponúka 13 piesní a vyšla na CD, vinylovej platni (mimochodom, ideálny formát pre počúvanie tak skvelého materiálu) a nájdete ju aj na všetkých digitálnych platformách.

Pavol Božík
90%