Tohtoročná Eurovízia šliape do finále

Loreen (Švédsko), favorit Eurosongu 2023 pre bookmakerov, ale i moderátora Libora Boučka / Foto: eurovision.tv

Známe je už poradie, v akom jednotlivé krajiny vystúpia na zajtrajšom finále. Nám najbližšia Česká republika je presne v polovici a v podstate otvára druhú časť súťaže. Zajtra večer to v Liverpoole bude znieť naprieč Európou takto: Rakúsko, Portugalsko, Švajčiarsko, Poľsko, Srbsko, Francúzsko, Cyprus, Španielsko, Švédsko, Albánsko, Taliansko, Estónsko, Fínsko, Česká republika, Austrália, Belgicko, Arménsko, Moldava, Ukrajina, Nórsko, Nemecko, Litva, Izrael, Slovinsko, Chorvátsko, Veľká Británia.

Dusno je aj v stávkových kanceláriách, ktoré sa predháňajú v tipoch na víťaza. Aj tu sme si urobili malý rešerš a tešíme sa, že čo do víťaza, sa naše pocity rovnajú nálade v stávkových kanceláriách. Podľa stávkarov má najväčšie šance na víťazstvo švédska speváčka Loreen s pesničkou Tattoo, a to až 50%. S ďalekým závesom za ňou bookmakeri tipujú fínsku pesničku Cha Cha Cha, a za ďalšou priepasťou podľa stávkarov čaká Ukrajina. Tí pripisujú následne vyrovnané šance v prvej desiatke Nórsku, Španielsku, Francúzsku a Izraelu. U ostatných súťažiacich sú šance pomerne vyrovnané v smere nižších dvoch tretín rebríčka. Pre zaujímavosť, Českú republiku bookmakeri tipujú na druhú polovicu rebríčka, aktuálne na 15. miesto.

Bude zaujímavé porovnávať tipy s realitou. V tomto býval výborný moderátor Libor Bouček, ktorý dlhé roky prenosy moderoval pre Českú televíziu a vedel geniálne pracovať nielen s týmito informáciami. Úspešný moderátor je momentálne viazaný k televízii Prima, čo mu však nebráni sledovať dianie v Liverpoole. Opýtali sme sa ho, koho tipuje na víťaza tohto ročníka on.

Verím, že vyhrá muzika, vízia a kvalita. Neviem si predstaviť, že by budúci rok nebolo finále vo Švédsku. Loreen to zvládne! – povedal exkluzívne pre Kukni na to! Libor Bouček.

Po druhom semifinálovom kole sa vo štvrtok rozhodlo, že priestor na prejav nedostane ukrajinský prezident. Je interesantné, že sa v najsledovanejšej nešportovej udalosti roka, ktorá stavia na svojej apolitickosti, vôbec o tom uvažovalo. Vystúpenia ukrajinských umelcov sú samozrejmosťou, keďže oficiálnym víťazom minulého ročníka bola práve Ukrajina, no z pochopiteľných dôvodov sa tam Eurovízia konať nemôže. V zajtrajšom finále ich vystúpi zhruba 15, väčšina z nich naživo, niektorí telemostom. Chýbať by nemal nikto z tých, ktorí krajinu úspešne v súťaži zastupovali. Mená ako Ruslana, či Vjerka Serďučka sú samozrejmosťou.

Sobotňajšie finále 67. ročníka Eurosongu v Liverpoole štartuje o 21. hodine a bez problémov ho možno sledovať napríklad na obrazovkách druhého okruhu Českej televízie. Vyhlásenie víťaza je naplánované zhruba hodinu po polnoci.

Pavol Božík