Tomáš Klus: Namiesto mejdanu sa po koncerte venujeme saune

Už o niekoľko dní odštartuje český pesničkár Tomáš Klus slovenské turné k novému albumu SpOlu. V šiestich mestách odznejú novinky aj najväčšie hity. Na koncertoch mu bude hosťovať Slovák Juraj Hnilica. Prinášame krátky rozhovor s Tomášom Klusom, nielen o blížiacom sa turné.

Na jeseň ste vydali nový album SpOlu. Jedným zo singlov je baladická skladba Tichá voda o súboji s neprístupnosťou, že ľudia majú v sebe veľa ostychu prehovoriť. O čom je pre vás osobne táto skladba?
O tom, že každý z nás má v sebe obrovský potenciál uskutočniť svoj život ako šťastný človek. Jediné, čo mu stojí v ceste, je človek sám. Nedôvera vo vlastnú jedinečnosť, to je tichá, pokojná voda, ktorá keď prehovorí, môže prelomiť všetky tie hrádze, ktoré si okolo seba staviame na obranu pred druhými ľuďmi.

Čo sa teda stane, keď ľudia prestanú mlčať a začnú hovoriť? Pretože v dnešnej dobe sociálnych sietí ľudia o sebe častokrát zdieľajú možno aj viac, ako sme boli zvyknutí. Nevnímate to ako paradox?
Internet nám dal slobodu, s ktorou sme sa ešte nezvládli popasovať. Väčšina nedorozumení, hádok a hejtov by sa v normálnom svete, v živej komunikácii nestala alebo by sa vyriešila dvoma vetami. Skutočnosť, že sedíme sami vo svojej skrýši pri klávesnici, nám obmedzuje vedomie, že oproti nám sedí tiež nejaká živá bytosť so svojimi strachmi a radosťami, tak ako máme my. A sme k sebe cez tieto kanály oveľa viac necitlivejší, odľudštení.

Album SpOlu nesie posolstvo Hovorme spolu a úvodný singel A pak ste pripravili so svojou manželkou Tamarou. Bola to vaša prvá spolupráca, ale stretla sa s veľmi pozitívnym ohlasom. Plánujete s manželkou aj ďalšie skladby?
Ja by som s ňou najradšej robil stále a všetko.

Design bookletu pripravoval renomovaný výtvarník a tatér Ondrash. Ako vznikla vaša spolupráca?
Bol to nápad mojej ženy. Naviac spečatený tým, že album sa mal pôvodne volať Zbublin, neskôr Zkruhu a Ondrashov charitatívny projekt, pomáhajúci tým, ktorí si bolesť nevybrali, sa tiež volá Zkruhu. Verím na tieto znamenia. A bola to skvelá, v mnohých stránkach inšpiratívna spolupráca.

A Váš vzťah k tetovaniu? V minulosti ste promovali turné s tetovaním oka na ruke, Vaša dcérka mala dočasné tetovanie v podobe kvetiniek a motýlikov.
Zatiaľ som čistý.

Koncom minulého roka ste predali nevyužívaný byt, tento rok chcete stavať. Ako sa dajú tieto aktivity skĺbiť so životom umelca, predsa len turné, a ešte k tomu v dvoch republikách, je časovo náročné.
Mám okolo seba veľmi šikovných ľudí, ktorí mi pomáhajú. Keď človek SPOLUpracuje, zvládne všetko na svete.

Plánované turné sa viaže k novému albumu. Pracovali ste na ňom pomerne dlho a venovali ste sa aj novým možnostiam v hudbe, napríklad využitiu simulácie sitaru. Dajú sa takéto simulácie využiť aj počas živého koncertu alebo čakajú divákov upravené verzie?
Keď sme album natáčali, cielene sme aranžovali tak, aby sme to boli schopní zahrať to rovnako aj na živo.

Album je veľmi rôznorodý, plné jazykových hračiek a fanúšikov určite potešil. Ktoré skladby na turné určite zaznejú?
Som zástanca toho, že pesničkárstvo, ktoré robím, musí byť predovšetkým autentické. To, čo autor prežíva práve teraz, by mal prezentovať svojmu publiku. A ja som teraz SpOlu, preto budeme hrať celý nový album preložený best of výberom.

Pricestujete opäť so svojou kapelou Cílová skupina. Máte nejaké zvyky, ktoré počas turné vždy absolvujete? Alebo špeciálne požiadavky?
Namiesto mejdanu sa väčšinou po koncerte venujeme saune. Máme v skupine deväť detí, naučili sme sa odpočívať.

Akú najkurióznejšiu vec ste počas turné dostali od fanúšikov?
To sa nedá publikovať. (smiech)

Pred časom ste boli v tme. Čo to konkrétne znamená? Ako si to môže bežný človek predstaviť?
Je to stará jogínska prax, kedy sa meditační majstri ukrývali na dlhú dobu v jaskyniach a hľadali vyslobodenie. Tma je skvelé zrkadlo, do ktorého si človek projektuje sám seba a má možnosť presvetliť si tie najtmavšie kúty svojej duše tým, že nájde, pomenuje a vylieči bolesti, ktoré si nesie z dialógov, ktoré neuzatvoril, zo vzťahov, ktoré nezvládol. Máte tam možnosť vysypať všetky zásuvky vo svojej hlave a srdci, preusporiadať ich obsah, nepotrebné veci vyhodiť a zachovalé sprehľadniť. Tma robí jasno. Je to veľká učiteľka.

V bežnom živote si ľudia často púšťajú televízor, rádio, alebo čokoľvek, čo im bráni aspoň čiastočne v pocite samoty. Ako ste tento pocit zvládali?
Televízia a rádio sú to posledné, čo by ste tam so sebou chceli mať.

Asi nie je úplne jednoduché byť tak dlho osamote iba s vlastnými myšlienkami. Čo Vám táto aktivita priniesla?
Vedomie, že všetko so všetkým súvisí. Všetko tu na svete je prepojené. Všimol som si, ako jediná naša myšlienka, slovo alebo čin, ovplyvní veľa vecí, ľudí, príbehov. Došlo mi, že môžem robiť, čo chcem, záleží len na motivácii. Ak viem, že to, čo robím, nikomu neublíži, vrátane mňa samého, ak som schopný vnímať príčinu a následok svojho konania, jednám vedome a byť si vedomý znamená používať myseľ ako tvorivý nástroj. Potom sa človek stáva tvorcom a život umeleckým dielom, ktoré nemá obdoby. Všetci sme jedineční umelci.

Ako často takéto niečo absolvujete?
Raz za dva roky.

Na turné budete mať aj hosťa. Kto ním bude a prečo ste si ho zvolili?
Juraj Hnilica, pretože píše pekné skladby.

V minulosti ste absolvovali turné aj s Janou Kirschner. V čom je turné iné, keď máte so sebou hosťa? Ako vzniká playlist, kto sa komu prispôsobuje?
Moc neplánujem. Väčšinu vecí nechávam vzniknúť tam, kde som.

Tomáš Klus 2019 Tour SpOlu
07.04.  Bratislava
08.04.  Nitra
10.04.  Banská Bystrica
11.04.  Trenčín
13.04.  Žilina
14.04.  Poprad
16.04.  Košice