Tsunami Divokého Billa nemá tú najväčšiu intenzitu, ale dojem zanechá

Divokej Bill (Autor foto: Radka Budská)

Či bude sedmička pre Divokého Billa šťastná, to ukáže s odstupom čas. Výstižnejší názov pre hudobnú všehochuť si však kapela nemohla vybrať. Tsunami, ktorá svojou silou zmietne všetko, čo sa jej postaví do cesty. Hudobne je to u Divokého Billa neuveriteľne totožné. Svojou muzikou vás strhnú, ako Tsunami.

Názov siedmemu albumu skupiny Divokej Bill dala práve nekontrolovateľná vlna a aby kapela neostala nič dlžná svojmu menu, tak práve v titulnom songu sa pokúsili o zaradenie ďalšieho žánru do svojho repertoáru. V pesničke sa rapuje. Dobrý nápad a dosť dobrý pokus, ktorý sa v konečnom dôsledku naozaj vydaril.

A čo ďalej? Na albume je tucet piesní, takže na svoje si tu jednoznačne príde každý. Kapela ostáva verná tomu, na čo sú jej fanúšikovia za tie roky zvyknutí. Dokážu sa jednoducho popasovať s každým žánrom a s každou témou. Priznám sa, že ak by som mal tvorbu Divokého Billa pomenovať jedným slovom, tak to nedokážem.

Tí páni dokážu robiť country, ľudovku, pop, rock a ideálne, keď to zmiešajú celé dohromady. Žánrovo to síce nezhodnotí ani čert (kto by však túžil po nejakých šuplíkoch?), ale baviť sa pri počúvaní budete čertovsky. Ak ste teda fanúšikom tejto kapely a viete, čo od nich môžete očakávať. Pretože ak je u Billov niečo viac než isté, tak je to fakt, že pri nahrávaní albumov sa bavia a následne sa tešia, keď sa s nimi baví poslucháč.

Dá sa to, aj keď Billovia majú za sebou aj podstatne silnejšie nahrávky. Je fajn, že pri týchto pesničkách dokážete vypnúť a baviť sa (na koncertoch to musí byť strhujúce), jednoducho si vyčistíte hlavu, v robote necháte neschopného šéfa, ktorý sa tvári ako pán tvorstva, doma nezaplatený účet za elektrinu, ktorý zaplatiť bolo už včera neskoro, je vám jedno, kto je nový župan, pretože chleba aj tak lacnejší nebude a idete sa baviť!

To všetko album Tsunami prináša. V plnej miere. Na druhej strane však táto vlna Tsunami neprináša jednoznačný hit. Hoci točím nahrávku dookola už niekoľko dní, zažívam s ňou presne tie pocity pohody, ktoré som s Billom zažil už šesťkrát, ale akosi mi v hlave neostáva ani jeden song. Nie textovo. Polovicu albumu si už pospevujem s kapelou, ale taká tá mega nakladačka, ktorá príde nečakane, strhne a nepustí, nie a nie prísť.

Dobrý časy sú fakt dobré, titulná Tsunami, či ďalší singel Kořala hrdo obstoja, Země draků je napísaná na zákazku, Naděje zas prekvapí svojim konceptom, ktorý čarovne drží pohromade, aj keď každú slohu napísal iný člen kapely (inak textovo je album Tsunami paradoxne najsilnejšia Billova práca).

Tsunami je nahrávka, ktorá bude výborne fungovať na koncertoch. Bratia Česi sa o tom už presvedčili. Slováci majú príležitosť od dnes, kedy štartuje slovenská časť turné kapely Divokej Bill v Trenčíne (a ďalej pokračuje cez Košice, Vrútky, Žilinu, Zemianske Kostoľany, až do Bratislavy). Tak zájdite a nechajte sa strhnúť silou Tsunami.

Pavol Božík
60%

Tracklist albumu Tsunami:
Dobrý časy
Tsunami
Kořala
Země draků
Juarez
Jaro
Požehnání
Jak ti to říct
Utrejch
Vojáci
Naděje
Vodrhovačka

Vydavateľstvo: Supraphon
Digitálny predaj: supraphonline.cz
Rok vydania:
2017
Celkový čas: 41 minút
Počet piesní: 12