Unikátna spolupráca slovenských a juhokórejských divadelníkov

Začiatkom júla sa v kórejskom Daegu udeľovali ceny 13. ročníka medzinárodného muzikálového festivalu DIMF 2019. Divadlo Nová scéna reprezentovalo Slovensko na tomto festivale v minulosti dvakrát (s muzikálmi Mata HariMadame de Pompadour). Obe inscenácie boli ocenené niekoľkými cenami. Na tohtoročnom gala večere sme mali možnosť odprezentovať slovenskú verziu titulnej piesne v rámci prípravy európskej premiéry pôvodného kórejského muzikálu TurandotDivadle Nová scéna. Obrovským aplauzom a prejavmi nadšenia burácala 1500 miestna sála Opera House po odznení duetu Mirky Drínovej (členky súboru Divadla Nová scéna) a kórejského kolegu Dongha Jung.

Pyšná na talentovanú herečku bola aj generálna riaditeľka Ingrid Fašiangová: Kórejské publikum ocenilo nielen Mirkin krásny zjav a anjelský hlas, ale aj jej kórejčinu. Gala večer v priamom prenose vysielala Kórejská televízia. Pochvaly na adresu Mirky Drínovej prichádzali aj na následnej recepcii z úst profesionálnych kórejských umelcov, ale aj od broadwayského muzikálového producenta. Zaujímavé bolo aj stretnutie s autorsko-realizačným tímom muzikálu Turandot, ktorý v Kórei žne úspechy už od roku 2010. Gamsahamnyda (ďakujeme) Kórea za skvelý titul, ktorým potešíme našich divákov od marca 2020.

A aký zážitok bol spievať titulnú skladbu z  muzikálu Turandot nielen v slovenčine ale aj po kórejsky priamo pred domácim publikom a s kórejským partnerom pre Mirku Drínovú?

Bolo to fantastické, doteraz sa z toho spamätávam. Neskutočne milo, vrúcne nás prijali, cítila som obrovskú zodpovednosť, pred vystúpením som v noci ani nemohla spať, potom červený koberec, davy fanúšikov, novinárov, mala som pocit, že som hollywoodska hviezda. Samotné vystúpenie dopadlo fantasticky, vrelo nás prijali a pochválili nielen môj spev ale aj kórejčinu. Jedna z muzikálových hviezd mi na margo slovenskej časti textu povedala, že hudba k muzikálu Turandot akoby bola písaná pre slovenčinu. A veru ani ďalšiu noc som po gala večere nespala, som stále plná dojmov a nesmierne vďačná divadlu, že som mala túto príležitosť.

Už pred rokom, 6. júla 2018 generálna riaditeľka Divadla Nová scéna, Ingrid Fašiangová priamo v Daegu podpísala zmluvu s prezidentom DIMF IK Hyun Changom na uvedenie európskej premiéry pôvodného kórejského muzikálu TurandotDivadle Nová scéna. Bude to vôbec prvý kórejský muzikál v histórii uvedený v Európe a Divadlo Nová scéna ho uvedie v slovenčine a so slovenskými umelcami. Je vlastníkom licencie na non repliku – čo znamená, že libreto budú môcť tvorcovia realizovať podľa vlastných predstáv. Režisérom predstavenia bude významný maďarský režisér Róbert Alföldi. Premiéry sú plánované na marec 2020.

Opäť generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová: Mala som možnosť vidieť tento muzikál priamo na festivale DIMF v Daegu ešte v roku 2016, keď sme tam vystupovali s muzikálom Madame de Pompadour a okamžite ma upútal svojou nádhernou veľkolepou hudbou európskeho typu, svojou výpravnosťou, navyše jeho téma – príbeh princeznej Turandot je nášmu a európskemu divákovi blízka najmä vďaka skvelému opernému spracovaniu. Verím, že takýto exkluzívny ázijský titul spestrí ponuku nášho divadla a prinesie divákom nový a súčasne kvalitný divadelný zážitok.

Muzikál Turandot bol premiérovo uvedený na festivale DIMF v Daegu v roku 2010, odvtedy ho videli na turné desaťtisíce divákov vo viacerých mestách Číny, Južnej Kórei a dodnes sa uvádza s obrovským úspechom v Soule. Autorom scenára je Lee Haeje, autormi libreta sú Lee HaejeJang Soyoung, autormi hudby sú Jang SoyoungHwang Gyudong .

Festival v Daegu patrí k najväčším muzikálovým festivalom na svete a ponúka tituly najprestížnejších svetových muzikálových divadiel. Okrem produkcie muzikálov z Južnej Kórei, radi prinášajú na svoje javiská tituly z európskej produkcie. Veľký úspech tam pred časom zaznamenal muzikál Janka Ledeckého, Hamlet, ktorý uvádzali niekoľko rokov. Za oba pôvodné slovenské muzikály Mata HariMadame de Pompadour si z tohto festivalu odniesli slovenskí umelci viacero ocenení   –  režisér Martin Kákoš ocenenie za najlepšie muzikály na festivale, Sisa Sklovska ocenenia za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej postave (Mata Hari, Madame de Pompadour) a Ján Mistrík za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej postave (VoltairMadame de Pompadour).