Unikátne vinyly

Folk&Bass Orchestra a spevácka skupina Ženy z Muzičky sa po úspešnej sérii singlov rozhodli zavŕšiť spoločný projekt vydaním EP nazvaným jednoducho Folk&Bass Orchestra a Ženy z Muzičky. Spoločný projekt predstavujú na unikátnych vinylových platniach, z ktorých každý jeden kus stelesňuje jedinečný vizuálny zážitok v podobe rôznej palety farieb. Táto spolupráca vyvrcholí koncertom spojeným s krstom vinylu, ktorý sa uskutoční v sobotu 2. marca 2024 v bratislavskom klube Pod lampou.

Toto EP je výnimočné nielen svojím obsahom, ale aj unikátnym prevedením samotných vinylov. Chalani z Vinyl-LAB nám vymysleli niečo úplne špeciálne. Platne, ktoré sú vo farbách obalu, pričom ich kombinácie a premiešanie bolo úplne experimentálne a rôznorodé. Každý kus je tak úplne originálny handmade výrobok a sám by som chcel mať doma všetkých 300 kusov, lebo sú naozaj krásne, vysvetľuje Mišo Veslo Veselský, stojaci za produkciou Folk&Bass Orchestra, známy tiež z kapiel Vetroplach, Toddler Punk, či La3no Cubano.

Výtvarnú podobu obalu s hudobným projektom spojila talentovaná ilustrátorka Dominika Margetová zo Šumiaca. Inšpirovaná ľudovými piesňami z EP zachytila svojím jedinečným štýlom ich esenciu. Spolupráca priniesla na obal EP autentický dotyk slovenskej kultúry a nájdete na ňom dynamické zobrazenie spievajúcej ženskej tváre a symbolicky znázornenú časť hudobného nástroja, typického nielen pre slovenský folklór, ale aj pre Folk&Bass Orchestra – kozičku z gájd, vrchnú časť melodickej trubice v tvare kozej hlavy s očami a rohmi. Všímavému pozorovateľovi neunikne ani motív integrovaného obvodu, ktorý reprezentuje elektronický prvok ich hudobného prejavu.

EP ponúka štyri ľudové skladby s originálnym nádychom, pretkané elektronickými beatmi, ktoré postupne vznikali od roku 2020. Projekt Folk&Bass Orchestra a speváckej skupiny Ženy z Muzičky zavŕšil obdobie tvorby postupným predstavením singlov, vrátane skladieb Pase Jaňík ofce a Močí ďiovča konope, ku ktorým zároveň uviedli vydarené videoklipy. Tretí klip k skladbe Piesne z Kyjova mal premiéru len pár dní po vydaní digitálneho EP.

Digitálne EP je už k dispozícii na všetkých streamovacích platformách a EP vo vinylovej forme nájdu poslucháči na stránke Bandcampu Folk&Bass Orchestra. Predávať sa bude aj na koncerte spojenom s krstom vinylu 2. marca v klube Pod lampou, kde môžu fanúšikovia okrem počúvania nových skladieb očakávať aj zaujímavé detaily z tvorby EP a príbehy z nahrávania. Ale to až po koncerte, pri bare.

Michal Neffe / Neffe Production