Vollen je perla Oslofjordu

A hoci to rovno hlása i tabuľa v miestnom prístave, vôbec to nie je prehnané tvrdenie. Slabá polhodinka z centra Osla autom, alebo prímestkým autobusom číslo 250 (trochu dlhšie, cca 50 minút) a ulovíte perlu. Malé mestečko na brehu Oslofjordu ponúka za slnečného počasia nádherné popoludnie s množstvom aktivít.

Vollen je v prvom rade bývalé stredisko pre stavbu lodí. Na konci 19. storočia tu boli hneď tri veľké lodenice, kde postavili i lode pre polárne výpravy Roalda Amundsena, či vtedajšieho korunného princa Olavsa. Pobrežie je dnes vlastne múzeom miestnej histórie. Pre milovníkov múzeí je k dispozícii i špecifické múzeum Oslofjordu, v ktorom nájdete mnoho informácií o miestnej faune.

Milovníci kúpania tu nájdu nespočetné množstvo miest na kúpanie, či na pasívny i aktívny pobyt pri vode. Maličké kaviarne a obchodíky, v ktorých možno stráviť niekoľko príjemných chvíľ následne pripomínajú skôr prímorské letoviská, než miesto neďaleko hlavného mesta severskej krajiny.

Od mája do augusta si môžete pokojne naplánovať celodenný výlet loďou, ktorá vyráža z prístavu v Oslo, mieri do malebného Drobaku a cestou späť sa možno vylodiť práve vo Vollene (spoj B22) a stráviť tam niekoľko nezabudnuteľných chvíľ. Ak sa toto, alebo niektoré iné leto, keď to bude možné, chystáte do Nórska, návštevu Vollenu by ste nemali vynechať.

Pavol Božík