Unikátny dokument o festivale Hip Hop Žije

Hip-Hop Žije je bezpochyby stredoeurópskym unikátom, no od začiatku ho sprevádza obrovská smola. Napriek tomu sa jeho organizátori nevzdávajú a rok čo rok pre fanúšikov rapu pripravujú skvelý program. Za 5 rokov existencie festivalu si však prešli všeličím.

Veľké straty im napríklad spôsobil zlomyseľník, ktorý nahlásil bombu na Zlatých pieskoch, kde sa festival konal, ale tiež zrušené koncerty zahraničných hviezd. Dôvody boli občas naozaj kuriózne – napríklad zatykač na jedného z raperov, ktorý mu znemožňoval vycestovať z USA. Aj o tom je unikátny film Hip Hop Žije Dokument – Ako to celé bolo?

Niekedy sa nám naozaj ťažko vysvetľuje, prečo sľubovaná hviezda na festival napokon nedorazí. Veď vysvetlenie, že akosi pozabudla, že je na ňu vydaný zatykač a nesmie vycestovať z krajiny, znie až neuveriteľne. Ale toto sa nám naozaj stalo. Podobných kuriozít však bolo oveľa viac. Aj preto, sme sa rozhodli nakrútiť film, vysvetľuje jeden z organizátorov Boris Marhanský.

Hip-Hop Žije však toho zažil oveľa viac. Musel sa presúvať preto, že zlomyseľný neprajník nahlásil bombu v areáli, ale aj pre veľkú búrku.

Fanúšikovia sa nás snažili prehovoriť, aby sme tieto skutočnosti ignorovali, no my si to naozaj nemôžeme dovoliť. Bezpečnosť je pre nás na prvom mieste. Po takýchto udalostiach si samozrejme zlizneme aj vlnu hejtu, no našťastie väčšina fanúšikov chápe, o čom to celé je. Práve oni nám dávajú silu každý rok sa napriek všetkému do toho púšťať znova a znova, dodáva spoluorganizátor Marko Šebesta.

Unikátny dokument zavedie divákov do zákulisia festivalu. Zaznamenáva jeho autentickú atmosféru a prináša vyjadrenia fanúšikov a aj veľkých slovenských a českých hviezd rapovej scény. Tí si existenciu Hip Hop Žije nevedia vynachváliť.

Dokumentom sme sa snažili o úprimnú výpoveď. Chceme ukázať, aké náročné je pripraviť takýto festival, a že stačí naozaj málo, aby nám celoročnú prácu niekto zmaril. Napriek tomu sa stále snažíme náš festival posúvať a robiť ho ešte kvalitnejším. Aj tento rok bude line-up naozaj nadupaný, uzatvára ďalší zo spoluorganizátorov festivalu Marián Baláž.

Tento rok festival zavíta do piatich miest, medzi nimi po prvý raz aj do Prahy. Opäť na ňom okrem zahraničných hviezd vystúpi aj česko-slovenská rapová špička, tentoraz dokonca aj Kali, ktorý bude mať na festivale premiéru. Celé to vypukne na Zlatých pieskoch v Bratislave už 29. júna. Lístky sa predávajú v sieti Ticketportal.

Hip-Hop Žije 2018
Bratislava (29.06.-01.07.)
Praha (28.07.)
Domaša (03.08.-05.08.)
Duchonka (17.08.-19.08.)
Ostrava (01.09.)