Už dve dekády Pavel Haas Quartet

Pavel Haas Quartet (Autor foto: Marco Borggreve, Zdroj foto: Supraphon)

Tento rok uplynulo 20 rokov od okamihu, kedy huslistka Veronika Jarůšková s violistom Pavlom Niklom založili dnes už medzinárodne uznávaný súbor Pavel Haas Quartet. Zoskupenie aktuálne vystupuje v najvýznamnejších svetových koncertných sieňach (Wigmore Hall v Londýne, Musikverein vo Viedni, Concertgebouw v Amsterdame, Elbphilharmonie v Hamburgu, Carnegie Hall v New Yorku) a nahralo deväť albumov ovenčených mnohými prestížnymi cenami domácej i zahraničnej kritiky (Gramophone Award, BBC Music Magazine Award, Diapason d’Or de l’Année, Classic Prague Award). Významný britský hudobný časopis BBC Music Magazine zaradil Pavel Haas Quartet medzi 10 najlepších sláčikových kvartet všetkých čias.

Pavel Haas Quartet najnovšie obdržal jubilejnú platinovú platňu od Supraphonu, exkluzívneho vydavateľa nahrávok súboru. Stalo sa tak na koncerte v Dvořákovej sieni pražského Rudolfína, v rámci medzinárodného hudobného festivalu Dvořákova Praha.

Veronika Jarůšková na margo výročia kvarteta poznamenala: Pre mňa osobne je hudba kráľovnou, v ktorej službách mám tú česť pôsobiť už 20 rokov. Z obdobia detskej fantázie som sa vďaka nej plynule presunula do sveta zázrakov, do krajiny plnej citov, lásky, ale i občasných strastí. V hudbe skrátka nachádzam a zažívam všetko, čo k životu patrí, a keď to môžem zdieľať so svojimi kolegami v kvartete, je to ozajstné šťastie.

Riaditeľka Supraphonu Iva Milerová k tomu dodáva: Nesmierne si vážime spoluprácu s Pavel Haas Quartet, ktorý máme pod našimi supraphonskými krídlami už 16 rokov. Sú to nielen vynikajúci muzikanti, ale i skvelí ľudia, s ktorými nás spája dlhoročné priateľstvo. Teším sa na pokračovanie našej spoločnej cesty a na ďalšie hudobné projekty.

Pavel Haas Quartet má pred sebou bohatú koncertnú sezónu. Na jeseň bude hosťom festivalu Janáček Brno a zamieri opäť na prestížne európske pódiá, akými sú napríklad Teatro Petruzzelli v talianskom Bari, Bozar v Bruseli, Prinzregententheater v Mníchove, Assembly Rooms v britskom Bath či londýnska Wigmore Hall.

Následne v decembri začnú Veronika a Peter Jarůškovci spoločne so svojím dlhoročným priateľom a kolegom, izraelským klaviristom Borisom Giltburgom, nahrávať kompletné klavírne triá Antonína Dvořáka pre vydavateľstvo Supraphon.