Už sa na vinyle krúti aj krásny zadok

Minulý rok v októbri vyšli vo vydavateľstve Opus reedície piatich albumov (Chráň svoje bláznovstvá, Mne sa neschováš, Myslíš na to, na čo ja?, AlePeter Nagy v Štúdiu S) speváka, hudobného skladateľa, textára, producenta a fotografa Petra Nagya. V týchto dňoch sa edícia rozširuje o ďalšie tri tituly – Šachy robia človeka, Finta a 008.

Som rád, že aj tieto tri albumy sa znova narodia, komentuje spevák vydanie reedícií. Veľa fanúšikov sa ma posledné roky pýta, či sa nedajú zohnať. Pravdou je, že v dobe keď vychádzali na CD v 90-tych rokoch, boli tieto hudobné nosiče extrémne drahé a navyše vychádzali v malých obmedzených nákladoch. Preto dnes majú ľudia šancu si ich znova kúpiť. Bonusom je, že album 008 nikdy doteraz nevyšiel na vinyle. Pochádza totiž z obdobia (1996) kedy končila výroba klasických LP. Ale dnes zvíťazila nostalgia a jemnosť analógových gramofónov. Ak máte radi pieseň Až sa znova narodím, tak pri tejto trojici LP aj CD to platí stopercentne!, vyjadril sa Peter Nagy.

V poradí piaty štúdiový album Petra Nagya – Šachy robia človekavyšiel v roku 1989 krátko po jeho dvoch špeciálnych projektoch (album pre deti Peter, Vašo a Beáta deťom a koncertný unplugged album Peter Nagy v Štúdiu S). Týmto albumom nadviazal na poetiku svojich predchádzajúcich štúdiových platní a opäť priniesol vyváženú kolekciu nápaditých hitových piesní (Korálky od Natálky, Lenivý august) a obsahovo i výrazovo hlbších lyrických skladieb (Dočiahni ma, Keď si chorá). Albumu dominuje najväčší hit spevákovej kariéry, Aj tak sme frajeri.

V roku 1990 vyšiel šiesty štúdiový album Finta. Je to posledný počin, na ktorom spolupracoval so svojím najbližším umeleckým partnerom, skladateľom a producentom Júliusom Kinčekom. Aj tu dokázal spevák skĺbiť výrazné hitové piesne (Pieseň za korunu, Chlapci z lampárne, Máš čo máš) s hlbšími nadčasovými skladbami (Zachráňte ľudí pred ľuďmi). Zoznam piesní uzatvára jedna z najpozoruhodnejších Petrových piesní, kolovrátkovo-púťová, ale v skutočnosti veľmi hlboká a výstižná Stará pravda.

008 je štúdiový album z roku 1996, ktorý Peter nahral pre nadnárodného vydavateľa (BMG Ariola) s novou zostavou svojej sprievodnej skupiny Indigo. Priniesol zaujímavý posun k americkej exotike, o čom svedčia nielen názvy niektorých piesní (Waikiki Raga, Bahama Conga, Route 66), ale aj celkové hudobno-výrazové stvárnenie jednotlivých piesní. Čerešničkou na torte je prvoplánovo recesistický, ale v druhom pláne tradične nagyovsky dvojzmyselný a hlboký Krásny zadok.

Renáta Tomášová / vydavateľstvo Opus / Warner Music Slovakia