V deň výročia vzniku Československa začína predaj lístkov na Česko-Slovenský ples, kraľovať mu bude Hana Zagorová

Presne v deň 100. výročia vzniku Československa, organizátori Česko-Slovenského plesu spúšťajú predaj vstupeniek na prestížny vrchol domácej plesovej sezóny. Nadchádzajúci 6. ročník sa uskutoční v sobotu 16. februára 2019. Najvýznamnejší spoločný ples oboch krajín bude už tradične venovaný významným jubileám, míľnikom a okamihom v slovenskej i českej histórii. Podujatie sa bude konať ako vždy symbolicky v historickej budove pražského Obecného domu, kde bol pred 100 rokmi oficiálne vyhlásený spoločný štát Čechov a Slovákov. Záštitu nad podujatím prevzali prezidenti oboch krajín – Andrej KiskaMiloš Zeman.

Hostia nadchádzajúceho 6. ročníka Česko-Slovenského plesu sa stanú súčasťou nielen slávnostnej pripomienky 100. výročia vzniku Československa, ale i 30. výročia Nežnej revolúcie. Práve Obecní dům vstúpil po druhýkrát významne do histórie spoločnej česko-slovenskej štátnosti prvými rokovaniami o páde komunizmu v novembri 1989. Nežná revolúcia z roku 1989, však nie je jediným historickým míľnikom, ktorému vzdá hold slávnostný program pripravovaného plesu. Dramaturgia podujatia sa totiž ponesie taktiež v duchu osláv polstoročia od konania prvého slovenského plesu v Prahe. V roku 1969 po vzniku federácie bol v Prahe založený Miestny odbor Matice slovenskej, ktorý 23. apríla 1969 zorganizoval v sídle federálneho Ministerstva zahraničných vecí v Černínskom paláci (dnešné sídlo Ministerstva zahraničných vecí Českej republiky)  tzv. Spoločenský zoznamovací večer. Hostí večerom sprevádzala trojica Miroslav Horníček – Milan Lasica – Július Satinský s tanečným orchestrom. Dodnes sa o ňom hovorí ako o “prvom slovenskom plese v Prahe. Týmto 1. spoločenským večerom sa vlastne založila tradícia každoročne konaných spoločenských večerov česko-slovenského priateľstva. Po Nežnej revolúcii a od rozdelenia  federácie už pod oficiálnym názvom Slovenský ples, kontinuálne konaným až do roku 2008. A práve na jeho odkaz nadväzuje Česko-Slovenský ples, ktorý je nielen pripomienkou, ale tiež živým dôkazom pokračujúcich nadštandardných vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi, vysvetľuje riaditeľ plesu Radovan Čaplovič.

Minulé ročníky Česko-Slovenského plesu nastavili latku hudobného programu poriadne vysoko a ani február 2019 nebude výnimkou a obe hostiteľské krajiny opäť vytiahnu z talára to najlepšie. Hlavnou hviezdou večera  tentoraz bude česká legenda Hana Zagorová. Hostia sa môžu tešiť tiež na koncert slovenskej skupiny No Name, ktorá už dlhé roky žne obrovské úspechy v Českej republike. Na pódiu impozantnej a honosnej Smetanovej siene zažiaria so svojimi vystúpeniami počas galavečera tiež Mária Čírová a Adam Ďurica, či Vladimír Laďa Kerndl s dcérou Terezou Kerndlovou.

Na hlavnom pódiu bude umelcov sprevádzať obľúbený Rozhlasový Big Band Gustava Broma pod taktovkou Vladimíra Valoviča doplnený o sláčikovú sekciu. Rovnako ako každý rok, sa návštevníci môžu tešiť tiež na folklórne vystúpenia ľudových súborov a cimbalových muzík z oboch krajín a na koncerty mnohých ďalších umelcov, ktorých mená budú organizátori postupne zverejňovať.

Hostí bude večerom sprevádzať slovensko-česká moderátorská dvojica – moderátorka Lucia Barmošová, päťnásobná držiteľka titulu Osobnosť televíznej obrazovky a český herec a moderátor Martin Dejdar.

Za prvotriednou úrovňou a kvalitou programu Česko-Slovenského plesu nezaostáva ani jeho gastronomická časť. Organizátori si kladú za jednu z priorít, aby si návštevníci odniesli z plesu tiež nezabudnuteľný kulinársky zážitok. Servírovanú galavečeru v plesových sieňach a sálach Obecného domu preto opäť zverili do rúk tých najlepších – tímu Francouzské restaurace Art Nouveau, pod vedením šéfkuchára Patrika Bečvářa, člena Národního týmu kuchařů a cukrářů, ktorý sa môže pochváliť nielen jeho výbornými pokrmami, ale tiež celkovým víťazstvom, vybojovaným v apríli tohto roka spoločne s celým tímom na Majstrovstvách sveta v Singapure.