V košickom Colloseu vystúpi ozajstná a špičková muzikantská šľachta

Tri veľké mená, každé jedno pojem v rockovom svete – Guthrie Govan, Bryan Beller a Marco Minnemann je trojica muzikantov, ktorá sa predstaví 12. novembra 2019 v košickom Collosseu.

Ani jeden z nich nie je žiadnym nováčikom – gitarista hral v kultovej superkapele Asia, basák dlhé roky doprevádzal top hudobníkov ako Steve Vai, Dweezil Zappa, alebo James LaBrie a bubeníka si do štúdia, či na pódia pozývali Adrian Belew, Tony MacAlpine, Paul Gilbert, Tony Levin, The Kelly Family, Gianna Nannini, Nena a mnohí ďalší.

Napriek tomu, že zo svetových superskupín sa nezvykne odchádzať, Guthrie Govan si v roku 2006 zbalil gitaru, rozlúčil sa s kolegami z Asie a postupne sa začal venovať svojim vlastným projektom. Tak v roku 2011 vzniklo trio The Aristocrats, v ktorom sa k nemu pridali dve ďalšie mimoriadne inštrumentálne osobnosti – aktuálna rytmika Joe Satrainiho – basgitarista Bryan Beller a bubenícka extratrieda Marco Minnemann.

Aristokrati vznikli v priebehu jedného vystúpenia na NAMM Show, najväčšom hudobnom veľtrhu na svete. Trio malo pred koncertom len jednu skúšku a ako Govan spomína, že chémia medzi nimi bola tak veľká, že sa hneď dohodli na ďalšom spoločnom hraní. Po tomto veľtrhu sa muzikanti stretli v Chicagu, kde za necelé dva týždne vznikol debutový, deväťpesničkový album The Ariastocrats, odrážajúci hudobný vplyv každého člena trojice. Poslucháč na ňom nájde kadečo, počnúc fúziou 70tych rokov a la Return To Forever, cez art rock typu King Crimson, inštrumentálne jazdy štýlu gitarových kráľov Joe Satrianiho, či Steve Vaia, vrátane groove motívov Rage Against The Machine a uletených nápadov uvarených podľa kuchárky Franka Zappu.

V priebehu 8 rokov svojej existencie vydali The Aristocrats sedem vysoko hodnotených albumov (štyri štúdiové + tri koncertne albumy), ktoré potešili nielen hudobných kritikov, ale predovšetkým fanúšikov technicky náročného rocku, jazzu, metalu, ba aj tradičného country. Určite každý, kto túto trojicu vynikajúcich muzikantov videl naživo dosvedčí, že ide o jedinečnú kapelu s nadpriemernými improvizačnými schopnosťami, ktorí svojim nástrojom vdýchli ducha vtipnej a zároveň vysoko technickej hry oslovujúcej široké spektrum poslucháčov.

V týchto dňoch sa virtuózi z Aristokratov nachádzajú na európskej časti svojho svetového turné, na ktorom predstavujú svoj najnovší album a neobídu ani Košice. Guthrie Govan, vyhlásený prestížnym magazínom Guitarist gitaristom roka 1993, so svojimi kumpánmi odohrá koncert 12. novembra 2019 v klube Collosseum. Fanúšikom zahrajú veci nielen z tejto z novinky, ale samozrejme aj obľúbené skladby z predchádzajúcich albumov.