Jiří Korn je fenomén, pre obrovský úspech opakuje koncert v O2 aréne

Zdroj foto: Ságl Production

Septembrový koncert Jiřího Korna v pražskej O2 Aréne bol nielen vystúpením superlatívov, ale aj neskutočne bombastickou, výpravnou a v našich krajoch pri tuzemských interpretoch nevídanou šou, právom ašpirujúcou na titul Show roku 2019. Mimoriadny sympaťák s gumovou tvárou, popový a muzikálový spevák, entertainer každým zmyslom, basgitarista, tanečník, moderátor a herec Jiří Korn jednoducho očaril po strechu nabitú pražskú O2 Arénu. Koncert 70x Dík usporiadal pri príležitosti svojich 70. narodenín a divákom nachystal zážitok, o ktorom sa hovorí dodnes. A tak sa producent tohto koncertu Tomáš Ságl rozhodol pre obrovský úspech, uviesť koncert Jiřího Korna v pražskej O2 Aréne ešte raz. Stane sa tak 4. apríla pod názvom Dík, že sa páčilo.

Dych berúca koncertná šou Jiřího Korna je prierezom spevákovej bezmála päťdesiatročnej speváckej kariéry a interpret v nej uvádza takmer všetky zásadné piesne, bez ktorých si jeho pôsobenie na scéne našej populárnej hudby nemožno predstaviť.

Nechýba pochopiteľne mimoriadne chytľavá, secesná pieseň Karla Svobodu a Zdeňka Rytíře, Yvetta, s ktorou Jiří Korn v roku 1971 vyhral prvý medzinárodný festival mladých spevákov populárnej hudby Intertalent v Zlíne (niekdajšom Gottwaldove). A bola to práve Yvetta, ktorá mu zaistila aj ohromujúci štart v niekdajšej Nemeckej demokratickej republike. V roku 1972 vyšla Yvetta v NDR na singli, za interpretáciu tejto piesne získal spevák Cenu publika na Festivale šlágrov v Drážďanoch a vzápätí bol vyhodnotený ako druhý najlepší spevák v tejto krajine. Predbehla ho len najväčšia mužská východonemecká popová hviezda Frank Schöbel. Ten následne autorsky prispel aj na Kornov prvý album vydaný v roku 1974 nemeckou firmou Amiga. S Yvettou vyhral spevák aj nemeckú hitparádu Schlager-Studio a v nasledujúcich rokoch niekoľkokrát zažiaril v dnes už legendárnom televíznom programe Ein Kessel Buntes.

Ako vôbec prvý zahraničný interpret prijal Jiří Korn v roku 1981 ponuku moderovať výpravné revuálne programy v doslova kultovom berlínskom Friedrichstadtpalaste, v ktorých tiež spieval, stepoval a uvádzal svoje tanečné čísla a break dance. Dlhodobo v tomto berlínskom kultúrnom svätostánku účinkoval v roku 1985 počas štvormesačného angažmán. A práve počas pôsobenia v NDR a často aj v centre západonemeckej televíznej zábavy Baden-Baden sa Jiří Korn zdokonalil v úplne osobitom scénickom prepojení elegantného pohybu so svojimi piesňami. A v nemecky hovoriacich krajinách ešte chvíľu zostaneme kvôli ďalšiemu Kornovmu úspechu doslova mamutích rozmerov. Zaslúžila sa o neho hlavná úloha v americkom muzikáli Franka Loessera Hans Christian Andersen, ktorú uvádzalo slávne viedenské muzikálové divadlo Raimund a od februára do mája roku 1986 v ňom spevák žiaril v 66 predstaveniach. Vzhľadom na dobu sa o tomto jeho úspechu v našich luhoch a hájoch v podstate nič nevie.

V roku 1977 sa zrodil ďalší veľký hit Jiřího Korna – Robinson, ktorý mu hudobný skladateľ Josef Kolín a textár Vladimír Čort ušili doslova na mieru. Už o rok skôr s jeho anglickou verziou Flying Hydroplane Korn vyhral v Paríži festival Grand Prix de Paris de la Chanson. Krásku nad Seinou a hlavné mesto svetovej módy vtedy spevák očaril svojou eleganciou, skvele tancoval a zabral aj jeho vtedajší, do detailov vymyslený imidž, korunovaný tvídovým oblekom a baretkou. O dva roky neskôr si víťazstvo zopakoval na Medzinárodnom festivale rozhlasových spoločností OIRT vo fínskom Tampere s piesňou Ladislava Štaidla a Miroslava Černého Radost až do rána. A v tom istom roku si odniesol z medzinárodného piesňového festivalu v írskom meste Cavan za pieseň Jindřicha Parmu a Zdeňka Borovce Žal sa odkladá hneď štyri hlavné ocenenia tohto popového sviatku hudby – Cenu pre najlepšieho interpreta a najlepšiu pieseň a tiež cenu poroty a cenu divákov. Anglický text You Are My Woodoo špeciálne pre Írsko napísal Miloš Skalka. A tak tento hit nebude v O2 Aréne pochopiteľne chýbať. Skúste si tipnúť, v akej časti šou Jiřího Korna, ktorá sa už nebude nikdy opakovať, zaznie.

Veľké úspechy slávil Jiří Korn aj v susednom Poľsku, kde mu gramofónová firma Tonpress vydala, po vystúpení na festivale v Sopote v druhej polovici 70. rokov, singel a magnetofónovú kazetu. V roku 1982 sa potom s úspechom pokúšal o preniknutie na britský gramofónový trh, zažiaril opäť v Írsku (tentoraz na festivale v meste Castlebar) a londýnska firma Code Records mu vydala singel s piesňami Eduarda Parmu a Michala Bukoviča Daisy a Ocean Of Joy.

Dvojnásobný držiteľ prestížnej divadelnej Ceny Thálie z rokov 2003 a 2018 dôsledne dbal a dbá na svoj imidž, spevácke, výrazové, tanečné a módne kreácie. Vďaka tomu sa roky môžeme presviedčať o takmer bezhraničnej šírke a komplexnosti Kornovho talentu. Má charakteristickú farbu hlasu, v repertoári široké žánrové rozpätie (napríklad stredný prúd, disco, retro, rock, operetné, revuálne a muzikálové piesne a evergreeny). Podčiarkuje konečné vyznenie každej piesne citom pre mieru výrazu, bezpečným rytmom, dokonalou výslovnosťou, zmyslom pre komiku a samozrejme úplne osobitým tanečným prejavom.

V réžii bratov Cabanovcov na veľkolepej niekoľkoposchodovej scéne, ktorá sa s každou piesňou mení, sa opäť v O2 Aréne po spevákovom boku objaví viac než sto účinkujúcich v 250 kostýmoch. Vedľa dvadsiatich piatich tanečníkov to bude aj 4TET, v ktorom vedľa Jiřího Korna pôsobia Dušan Kollár, David Uličník a Jiří Škorpík. Ten všetky piesne koncertu aranžoval a s muzikantmi naštudoval. Navyše šéfuje aj veľkému orchestra a zmiešanému zboru. Duet Byl by hřích si s Jiřím Kornom samozrejme zaspieva Lucie Bílá, zatiaľ čo Vilém Čok sa k nemu pripojí v Kocábovom a Bukovičovom nestarnúcom hite Karel nese asi čaj. S Dashou a Lindou Finkovou sa potom spevák predstaví vo veľkom diskotékovom evergreenu To pán Chopin.

pražskej O2 Aréne fenomenálny Jiří Korn potvrdí, že najprv je tréning a až potom windsurfing. Bude spievať ako dážď, či už to bude v hoteli Ritz alebo keď mu bude svietiť slnko nad hlavou. A pochopiteľne bude mať ešte plnú náruč ďalších hitov. K piesni Tam u dvou cest si sám napísal hudbu, aj keď asi nie pastelkou. A určite nepochádza od ľstivého a večného bojovníka menom Sisyfos, ani od dievčaťa pýšiaceho sa titulom Miss Moskva.

S Jiřím Kornom si určite s chuťou zaspievate a vychutnáte si jeho fenomenálnu šou, ktorá nemá v Československu obdoby. Pražská O2 Aréna už 4. apríla 2020 zažije niečo, na čo by závistlivo pozerali i Madonna, Kylie, Celine, či ďalšie svetové hviezdy, ktoré tam vystúpili.