V liste Ježiškovi poproste o vianočný vinyl

Už o mesiac budeme pod vianočnými stromčekmi rozbaľovať vianočné darčeky. Pri štedrovečernom stole si zaspievame koledy a zvyšok večera a dní pred i potom, budú znieť odvšadiaľ vianočné piesne. I tento rok vychádza množstvo vianočných albumov. Vybrali sme iba časť z nich. Nie sú to recenzie, nepočuli sme ich, ešte nenadišiel ich čas, ale sú to tie, na ktoré sa tešíme. Vyberáme tie, ktoré vychádzajú na vinylovej platni, pretože zvuk tohto nosiča k Vianociam jednoducho patrí. A odkazujeme na predajcu, kde okrem vinylu, samozrejme, dostanete i CD. Myslite však na dodacie lehoty, ktoré sa v súčasnosti pohybujú okolo dvoch týždňov a zabezpečte si svoj obľúbený vianočný album včas. Šťastné, veselé a hudobné Vianoce, milí čitatelia!

Začneme pekne doma. Miro Jaroš vydal prvý vianočný album Tešíme sa na Ježiška už pred piatimi rokmi. Milovník Vianoc na titul nadviazal minulý rok druhou vianočnou kompiláciou List Ježiškovi, ktorá tento rok vyšla na krásnom červenom vinyle. Album opäť prináša pesničky plné radosti, snehu a lásky. Nájdete na ňom autorské skladby aj koledy, venované najkrajšiemu obdobiu roka. Dojímavé texty, detské zbory a podmanivé aranžmány, ktoré dokonale naladia na Vianoce. Vinyl vychádza s obsiahlym bookletom s textami piesní a Mirovým osobným venovaním.

Ak by sme zostavovali pomyselný rebríček domácich interpretov, ktorí milujú Vianoce, na samotnom vrchole by sa zrejme ocitol Robo Opatovský. Ten už vydal štyri vianočné albumy, pričom ten posledný, Šťastné a veselé je prvým, ktorý tento rok vyšiel aj na vinylovej platni. Tucet skladieb na albume sú darčekom nielen pre fanúšikov, ale aj pre samotného speváka, ktorý si ho daroval k 50. narodeninám. Robo Opatovský na albume spolupracoval so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Mirkou Partlovou, Ondřejom Gregorom Brzobohatým a Bystríkom. Čerešničkou sú dve rodinné duetá s dcérou Hankou a otcom Pavlom.

V globálnej diskografii Karla Gotta by sme našli niekoľko vianočných albumov a v niekoľkých jazykoch. Tým úplne prvým boli Vánoce ve zlaté Praze, na ktoré maetsro v Československu nadviazal vianočnou kompiláciou Bílé Vánoce, ktorú vydavateľstvo Supraphon po štyridsiatich rokoch opäť vydalo na vinylovej platni. Zatiaľ, čo na prvej vianočnej platni Karel Gott priniesol tradičné ľudové koledy, začiatkom osemdesiatych rokov, kedy Bílé Vánoce pôvodne vyšli, vychádzal album z unikátnejších zámerov a okrem klasických kolied prináša aj modernejšie trendy. Názov mu dala česká verzia hádam najznámejšej vianočnej piesne White Christmas a s podporou Orchestra Ladislava Štaidla a speváckeho zboru Bambini di Praga vznikla vianočná nahrávka radená ďaleko nad klasickú popovú produkciu, ktorá sa stala klasikou, pasujúcou presne pod vianočný stromček.

Andrea Bocelli do svojej diskografie pridal rodinný vianočný album A Family Christmas, ktorý sa okamžite po vydaní zaradil medzi najpredávanejšie vianočné nahrávky. Názov nie je náhoda, na nahrávke sa podieľal aj jeho 24-ročný syn Matteo a iba 10-ročná dcéra Virginia. Poslucháčovi prináša obľúbené vianočné hity ako napríklad Feliz Navidad, alebo aj originálnu pieseň napísanú priamo pre tento album s názvom The Greatest Gift. Všetci traja aktéri dostali na albume možnosť zažiariť v sólových piesňach, duetách a niekoľkokrát si zaspievajú aj všetci dohromady. Myslím, že nie je nič krajšie ako robiť hudbu so svojimi deťmi. Považujem to za privilégium, dodáva s dojatím Andrea Bocelli, spevák s nezameniteľným hlasom. Album nadväzuje na Bocelliho sedem rokov starý vianočný album My Christmas, ktorý tento rok vyšiel v reedícii na vinyle.

Kultová hudobná legenda, spevácky bard, Neil Diamond patrí medzi najväčších milovníkov Vianoc vôbec. Na konte má štyri vianočné albumy a tento rok z nich osobne sám zostavil kompiláciu A Neil Diamond Christmas, alebo aj to najlepšie z najlepšieho. Album prináša piesne zo štyroch spevákových obľúbených a najpredávanejších vianočných albumov – The Christmas Album, The Christmas Album Volume II, A Cherry Cherry Christmas a Acoustic Christmas. Okrem vinylu vychádza vo vydavateľstve Universal Music tiež CD, a rovnako aj rozšírenú verziu na dvoch CD. Niet pochýb o tom, že toto je jedna z najväčších tohtoročných vianočných klasík. Happy Christmas, Jingle Bell Rock, White Christmas, O Holy Night, Little Drum.mer Boy a mnoho ďalšieho, vrátane špeciálneho vianočného megamixu.

Aj členovia chlapčenských skupín obľubujú Vianoce. Legendárnym sa už v deväťdesiatych rokoch stal vianočný album New Kids On The Block a po takmer tridsiatich rokoch prichádza s vianočnou novinkou ďalšia legendárna formácia – Backstreet Boys. Vianočnej nahrávke dali názov A Very Backstreet Christmas a okrem klasického čierneho, vychádza aj na farebnom vinyle. Album prináša trinásť skladieb. Nechýba White Christmas, ani Last Christmas, či Silent Night, ale napríklad tiež Christmas In New York či Happy Days. Vzhľadom na nedávne tragické udalosti v rodine Nicka Cartera, bude toto zrejme najemocionálnejšia vianočná nahrávka tohto roku. Aspoň pocitovo.

Austrálska speváčka Sia má Vianoce každý deň a prinajmenšom každý rok. Málokto dokáže tak marketingovo zužitkovať jednu vianočnú nahrávku, ako práve Sia. Tento rok vychádza jej album Everyday Is Christmas už tretí raz. Prvý náklad v roku 2017 sa vypredal počas prvých Vianoc, k druhému pridala pieseň o snehuliakovi navyše a tretí raz album vychádza tento rok na snehobielom vinyle. Nepochybne zaujímavé je, že Sia pod stromček nepriniesla klasické koledy, ale kolekciu desiatich vlastných autorských piesní, na ktorých spolupracovala s producentom Adele, Gragom Kurstinom.

Najväčšie sviatky roka si pýtajú najväčšie hlasy. Hlas Kelly Clarkson medzi také nepochybne patrí. Svoj vianočný album When Christmas Comes Around vydala už minulý rok, ale kolekcia pätnástich skladieb vychádza na vinyle až teraz. A nie na hocijakom vinyle, ale rovno na zlatom, pretože práve túto farbu speváčka na Vianoce miluje najviac. A ideálne v kombinácii s fialovou. Presne také farby dominujú nahrávke, ktorá kombinácií prináša o niečo viac. Napríklad v podobe duet s Arianou Grande, Chrisom Stapletonom či Brettom Eldredgeom. Album je kombináciou pôvodných autorských vianočných piesní a osvedčených vianočných klasík.

Jediné, v čom kedy Kylie Minogue predbehla Madonnu, bol práve vianočný album. Kráľovná popu nahrala jedinú vianočnú pieseň a zatiaľ čo vo všetkom ostatnom bola austrálska kráska za ňou o jeden krok, vianočný album má prvá (a zrejme jediná). Pôvodné trblietavé Vianoce Kylie Minogue vyšli už v roku 2015, na trinástich piesňach hosťujú okrem iných Frank Sinatra, či Iggy Popp a jej Let It Snow si budete pospevovať pri varení kapustnice určite aj sedem rokov po pôvodnom vydaní, kedy Christmas Kylie Minogue konečne vychádza aj na vinylovej platni. Veľkolepé kompozície s veľkým orchestrom za chrbtom, ostanú žiadané zrejme už navždy.

Najznámejší huslista súčasnosti tiež miluje hrať koledy pri vianočnom stromčeku. Holandský geniálny huslista, autor, producent a kapelník André Rieu, ako mnohí iní, vydal už niekoľko vianočných albumov, avšak až tento rok prichádza s prvým vianočným vinylom nazvaným vinšovne Merry Christmas. Poňal ho vskutku klasicky a na nádhernej zelenej platni prináša tucet klasických kolied, upravených špeciálne pre jeho geniálnu hru na husle. Ide o striktne limitovanú edíciu, ktorá sa po vypredaní síce zrejme vráti, avšak výlučne na klasickej čiernej placke. Vychutnajte si preto Ave Maria, Silent Night, White Christmas, We Wish You A Merry Christmas a ďalšie vianočné klasiky vo farbách, ktoré k Vianociam bezpochyby patria.

Ak by sme medzi vianočnými nahrávkami hľadali najväčšie úlety, zopár by sa ich nepochybne našlo. Ale že s celým vianočným albumom príde i samotný princ hudby reggae hudby, spevák Shaggy, to je naozaj veľké prekvapenie. A predsa Shaggy ponúka hneď vinylový dvojalbum nazvaný Christmas In The Islands a všetko je na ňom naopak, oproti klasikám, na ktoré sme v našich končinách zvyknutí. Obal je doslova karibský, po snehu ani stopy, drink lákavý a zoznam skladieb nič nepovie milovníkom vianočných klasík. Napriek tomu si tento album zaslúži pozornosť, pretože vybočiť z radu sa vždy počíta. Aj keď pod slovenským vianočným stromčekom bude tento album znieť trochu zvláštne, chuť odletieť na druhý deň niekam pod palmu privodí bezpochyby.

Speváčka Dolly Parton poňala tento rok Vianoce červeno – bielo. Na trh dodala rovno dva vianočné albumy. Otázne je, či sú v štýle country, alebo ide o klasiku, alebo táto dáma, speváčka a filantropka dokázala oboje spojiť do nádherného vianočného zážitku, čo je zrejme najpravdepodobnejšia verzia. Home For Christmas je obľúbená vianočná fráza, ktorá dala názov bielemu albumu, na ktorom speváčka prináša vianočné klasiky. Červený album Holly Dolly Christmas prináša až dve desiatky piesní na dvoch vinylových platniach. Kombinujú v sebe vlastné autorské piesne, s vianočnými klasikami a výnimočnosť nahrávky tkvie vo vianočných duetách, ktoré Dolly Parton naspievala s Miley Cyrus, Michaelom Buble, Rodom Stewartom a mnohými ďalšími. Temer 76-roční speváčka vyzerá na obale platne ako čerstvo vypestovaná jedľa, čo ešte viac umocňuje vianočný zážitok. Rozbaliť a zjesť, ako najfajnovejšiu kolekciu.

Medzi klasikov a bardov hudobného sveta patrí bezpochyby maestro Cliff Richard. Štatistiky hovoria, že spevák, hudobník, performer, herec a filantrop celosvetovo predal vyše 250 miliónov platní. S predajom 21 miliónov singlov je tretím najúspešnejším interpretom v Anglicku, hneď za Beatles a Elvisom Presleyom. Počet predaných nosičov sa v jeho prípade tento rok určite zvýši, keďže po osemnástich rokoch vydáva nový vianočný album nazvaný Christmas With Cliff. A spolu s Cliffom na poslucháča čaká trinásť vianočných skladieb na krásnom červenom vinyle. Milovníci klasického hlasu si prídu na svoje, i keď medzi piesňami sa primárne nenachádzajú známe vianočné klasiky.

Keby sme medzi vianočnými nahrávkami hľadali aj tú s najkrajším obalom, našim jasným favoritom by bol vianočný album newyorskej patriotky Norah Jones. Jej červená sviatočná kreácia s hviezdou v ruke a s rozmazaným New Yorkom na pozadí v sebe spája jednoduchosť a zároveň silnú emóciu. Na prvý pohľad nepôsobí ani tak sviatočne, ako to vskutku je. Samozrejme, obsah albumu I Dream Of Christmas je rovnako očarujúci, než samotný album. Norah Jones je fantastická speváčka a jej vianočný album bol už minulý rok, kedy vyšiel, prijatý s veľkými ováciami. Tento rok vyšla deluxe edícia na vinylovej platni, kde sú pôvodné piesne doplnené o live nahrávky vianočných piesní. Sviatočný zážitok na druhú.

Aj na Britských ostrovoch oslavujú Vianoce. Soulová speváčka Joss Stone ich miluje rovnako ako všetci a ako svoj deviaty štúdiový album si nadelila práve vianočnú nahrávku Merry Christmas, Love. Album prináša klasické vianočné piesne a koledy so soulovým nádychom a prináša opäť trochu iný, sviatočný zážitok. Nahrávka ponúka štrnásť piesní, medzi inými klasiky Jingle Bells, White Christmas, alebo Let It Snow, ale tiež nové piesne, napísané špeciálne pre tento album. Speváčka album aj produkovala.

Tohto chlapíka v prevažnej miere zrejme všetci evidujeme hlavne ako speváka formácie Matchbox Twenty. Je to však tiež žiadaný producent a autor a na konte má i množstvo sólových nahrávok. Rob Thomas má tri ceny Grammy a spolupráce s takými menami ako Santana, Mick Jagger – v oboch prípadoch neodškriepiteľný generačný rozdiel, no famózny výsledok, či latino idol Marc Anthny a mnoho ďalších. Tohtoročný päťdesiatnik si do diskografie aktuálne zaradil vianočný album Something About Christmas Time. V podstate všetko pred dvadsiatimi rokmi odštartoval jediný vianočný singel a presne dve dekády potreboval spevák, autor a producent na to, aby nahral album vlastných autorských vianočných piesní premiešaných s vianočnými klasikami a nahrávku ozvláštnil štyrmi výnimočnými duetami.

Príbeh vianočnej nahrávky, ktorú sme si nechali na samotný záver, sa začal písať temer pred štyridsiatimi rokmi. Konkrétne v novembri roku 1985 vydal Shakin Stevens singel Merry Christmas Everyone, ktorý sa v tom roku stal vianočným singlom číslo jeden v UK Chart, čo je najsledovanejšia hitparáda na svete a v čase Vianoc to platí niekoľkonásobne. Každý rok sa totiž s napätím očakáva, ktorá vianočná pieseň sa dostane na prvé miesto. Úspešný singel napokon dal názov celému vianočnému albumu, ktorý prináša jednak pôvodné piesne, ale tiež vianočné klasiky a tento rok vychádza na krásnom červenom vinyle. Ako sa zdá, podľa množstva červených vianočných vinylov, ktoré vyšli tento rok, je práve táto farba medzi platňofilmi mimoriadne obľúbená a zrejme to bude trvalé, a nie, ako s farbami výzdoby vianočných stromčekov, kedy každý rok platia iné trendy.

Pavol Božík