V Ostrave triumfujú Producenti

Koncom októbra mal v ostravskom Národnom divadle moravskosliezskom slávnostnú premiéru muzikál Producenti. Ide o slávny broadwayský titul, ktorý sa taktiež na Broadwayi odohráva. V Ostrave je uvádzaný s podtitulom Návod, ako zničiť broadwayskú show. Jeho hlavnými hrdinami sú dvaja prešpekulovaní producenti, ktorí chcú spreneveriť peniaze starých dobrosrdečných investoriek. Ich plán spočíva v tom, že chystajú titul, ktorý by prepadol u divákov. Teda, premiéra by bola zároveň derniéra a tým by ich účtovníctvo uniklo pozornosti finančných úradov. Nechtiac a napriek všetkému ich úsiliu sa však muzikál divákov absolútne očarí.

Autorom Producentov je známy herec a režisér Mel Brooks, ktorý ich pôvodne v roku 1967 natočil ako filmovú komédiu. Muzikálová premiéra sa konala na Broadwayi v roku 2001 a dočkala sa fantastických dva a pol tisíca repríz. Naštudovanie bolo odmenené rekordným počtom dvanástich prestížnych cien Tony. Nasledovalo uvedenie v mnohých krajinách sveta, u nás titul na dosky dnes už neexistujúceho Istropolisu s veľkým úspechom priviedla producentka Wanda Hrycová, v Čechách zas týmto titulom zahájilo pražské Hudobné divadlo Karlín v roku 2006 prevádzku v novo zrekonštruovanej budove a zacielilo práve prevažne na muzikálový repertoár. Úspech slávili Producenti aj v Plzni.

Aktuálne si získal tento politicky absolútne nekorektný muzikál svoje publikum v Ostrave. Inscenácia sa zrodila pod režijnou taktovkou dlhoročnej šéfky muzikálového súboru Gabriely Petrákovej. V hlavných úlohách sa predstavuje celá plejáda domácich i hosťujúcich hercov. Tomáš Savka, Lukáš Vlček, Michaela Horká, Radek Melsa, alebo Roman Harok sú tí, ktorých spomenieme za všetkých. Celkovo totiž na javisku vystupuje päťdesiatčlenný súbor, ktorý sprevádza tridsaťčlenný živý orchester pod taktovkou Jakuba Žídka, čo je v súčasnosti zriedkavé už aj aj na Boradwayi, či londýnskom West Ende. Český text je dielom skvelého Adama Nováka.

Búrlivé ovácie obecenstva počas premiéry i doterajších repríz dokazujú, že ostravská muzikálová scéna patrí medzi špičkové scény svojho druhu v Česku. A len málokde inde majú v repertoári súčasne toľko svetovo známych a úspešných muzikálov. Konkrétne Mačky, Jesus Christ Superstar, Rebecca alebo West Side Story. Aj to je dôvod, prečo stále viac a viac priaznivcov z celej republiky cestuje na muzikál do Ostravy. Na doskách tamojšieho divadla s obrovským úspechom hosťuje i Slovenka Katarína Hasprová.