V pesničkách Vlada Železňáka objavíte 7 divov Košíc

Známy košický pesničkár Vlado Železňák pripravil po 15 rokoch svojim fanúšikom nový, v poradí tretí album. Svoju novinku nazvanú 7 divov Košíc si sám produkoval, aranžoval, otextoval, nahral a samozrejme aj zaspieval. Počas rokov, keď nevydával svoje autorské albumy sa Vlado venoval populárnym detským televíznym projektom Hviezdička a Zlatá brána, ktoré boli tak úspešné, že za CD Pesničky z Hviezdičky získal Zlatú a Platinovú platňu.

Koncepcia tohto výnimočného projektu je veľmi zaujímavá. K napísaniu albumu ma svojimi potulkami mestom inšpiroval populárny košický sprievodca Milan Kolcun. Toto moje CD je takým hudobno – textovým bedekerom po atraktívnom centre Košíc a hudobným sprievodcom po jeho hlavných dominantách, vysvetľuje Vlado.

Vraví, že cédečko nemá rádiové ambície, ale v prvom rade má poslucháča svojimi pesničkami zoznámiť s mestom. Denne prechádzam centrom Košíc a poznám ho z rôznych polôh. Ranné, pomaly sa prebúdzajúce, niekedy zasa plné turistov vychutnávajúcich si dobrú kávu, inokedy upršané, či veselé s hlasnou muzikou. Tieto rôzne nálady mesta som zachytil v mojich pesničkách. Okrem toho – pešie potulky po mestách existujú a sú populárne, ale o hudobných som ešte nepočul, tak som si ich vymyslel, hovorí spevák a s úsmevom dodáva, že ak sa vám nechce chodiť von, sadnete si do kresla, nasadíte si slúchadlá a s košickými atrakciami vás zoznámia jeho piesne.

Vlado by svoje skladby žánrovo zaradil do folkrocku s dominanciou akustických a elektrických gitár. Navyše ich obohatil aj o rôzne netradičné strunové nástroje, ktoré už roky zbiera. V štúdiu som použil napríklad bazuku, alebo mahalo, ktoré poznáme skôr ako havajskú gitaru. Tá sa mi hodila do pesničky Osobnosti Košíc. V skladbe Dóm svätej Alžbety som využil ukulele a nemecký hudobný nástroj citeru. Na albume zaznie aj 10 strunová lutna vyrobená v roku 1987, čo je už zberateľský kúsok, alebo baglama, turecká lutna s dlhým krkom.

Košický spevák si na album pozval aj dvoch speváckych hostí. Skladbu Dóm svätej Alžbety naspieval Vlado Železňák mladší a úsmevným oživením je pieseň Budem sprievodcom ako Milan Kolcun, ktorú si zaspieval malý spevák Andree, syn bývalej československej vicemiss a televíznej redaktorky Andrei Tatarkovej.

Bonusom tohto albumu je samostatné DVD s hudobným klipom ku pôvodnej soundtrackovej skladbe autora a interpreta Vlada Železňáka mladšieho 7 divov Košíc, ktorá bola ocenená ako jediná skladba zo Slovenska v európskej klavírnej súťaži.