Vianoce #20: Síla mít rád

Český spevák Martin Chodúr si pre svoju autorskú pieseň Síla mít rád tentoraz prizval multižánrový cimbalový Silband z Košíc. Pieseň pôvodne napísaná pre šesťdesiatčlennú Janáčkovu filharmóniu Ostrava sa prvýkrát objavila na albume Hallelujah: Vianočné piesne a koledy v roku 2018. V novom aranžmáne Gabriela Silvaya sa pieseň harmonicky aj svojim charakterom obohatila o ľudové prvky a vznikla verzia piesne pre tohtoročné Vianoce.

Pieseň Síla mít rád je pre mňa večne otvorená. Písal som ju tak, aby mohlo vzniknúť nekonečno možností, ako ju harmonicky pojať a bol by som rád, keby aj iní umelci túto pieseň uchopili a poňali po svojom. Aj v pôvodnej orchestrálnej verzii je každá sloha inak harmonicky spracovaná a je v inej tónine a verzia s cimbalovkou Silband je pokračovaním, ktoré vnáša zase nové prvky, nový pohľad, hrajú v nej iné nástroje, ale pritom myšlienka zostáva rovnaká – každý môžeme prispieť k tomu, aby bol svet lepším miestom, nadchýňa sa z novinky jeden z najlepších súčasných českých spevákov.

K prvej spoluprácu medzi Martinom Chodúrom a cimbalovkou Silband došlo už v roku 2005. Vtedy vznikla nová tango úprava a klip k autorskej piesni Salome. Páči sa mi ako Silband pracuje s tradičným zvukom cimbalu a hlavne, ako dokážu zahrať rôzne štýly a vytvoriť netypickými technikami hry najrôznejšie zvuky. Bol som nadšený našou spoluprácou pri piesni Salome a tak som neváhal osloviť ich znovu, opisuje spoluprácu so Slovákmi Martin Chodúr,

Keď mi Martin poslal nahrávku skladby Síla mít rád s prianím o nový aranžmán a ja som si ju vypočul v pôvodnej orchestrálnej verzii, dlho som premýšľal, čo sa s tým dá urobiť viac. Nakoniec som ho upravil po svojom v našom päťčlennom prevedení, je to iné a dúfame, že sa to bude poslucháčom páčiť, dodáva aranžér piesne Gabriel Silvay z kapely Silband.

Nová verzia vianočného hitu, ktorý sa v pôvodnej verzii niekoľko mesiacov držal na vrchole rádiovej hitparády Česká dvanástka je k dispozícii v internetovom obchode Supraphonline a na všetkých streamovacích platformách.