Martin Chodúr prináša božské Vianoce

Opakuje sa to každý rok, a ak sa medzi spevákmi nájde niekto, kto ešte nemá vianočný album, akoby ani nebol. Pri tom množstve a obmedzenom repertoári sa veľmi často dostaví pocit, že to mnohí robia iba z komerčného hľadiska. A potom pomyselne pod vianočný stromček napochoduje Martin Chodúr a doslova spôsobí vianočný zázrak.

Spevák na svojom vianočnom albume pracoval dva roky a ono to potom vo výsledku naozaj cítiť. Jeho Hallelujah v žiadnom prípade nie je vianočný album zbúchaný na kolene za pár dní iba preto, že sa to hodí. Tak akosi je to balzam, ktorý vylieči aj zarytého anti-vianočného skeptika, za ktorého sa mimochodom považujem.

Martin Chodúr o svojom vianočnom albume rozprával už počas rozkvitajúcej jari, i horúceho leta a z jeho slov bolo zrejmé, že vzniká niečo veľké. Niečo, čo je istým spôsobom jeho splneným snom, niečo, na čo sa mimoriadne teší a čo absolútne prirodzene doplní jeho trojdiskovú kolekciu radových albumov. No aj napriek tomu, že viem a som presvedčený o tom, že Martin Chodúr je absolútny perfekcionista a detailista, ani v najodvážnejších snoch som nepredpokladal, že to bude až také veľké.

Málokedy sa mi stáva, že mi prebehne mráz po celom tele pri prvej slohe nejakej piesne. Pri domácich interpretoch je to stav absolútne vzácny. V prípade Martina Chodúra sa dostavilo niečo neuveriteľné. Album Hallelujah štartuje klasickou vianočnou koledou Jdou zástupy věrných, niečo, z čoho by sa mi za normálnych okolností vyhodila vyrážka. Už však samotný aranžmán a následne Chodúrov spev spôsobili mrazenie a jasne naznačili, že to bude hodina veľkých zážitkov.

Hallelujah prináša štrnásť skladieb a dovolím si tvrdiť, že v tej prvej sa Martin iba rozbieha. To, čo nasleduje je materiál, ktorý nemá jednoročnú životnosť, ale milovníkov Vianoc bude pokojne sprevádzať po niekoľko generácií. A je absolútne jedno, či Chodúr pri výbere piesní siahol po klasických českých koledách, alebo svetových vianočných tradicionáloch, alebo si niečo napísal sám, je to dych berúce.

Hallelujah možno vnímať ako komplet rozdelený do niekoľkých skupín. Sú to klasické české koledy, svetové vianočné tradicionály, ktoré si Martin dokázal excelentne otextovať, bez pátosu a bezmocnosti, ktoré často sprevádzajú mnohé české i slovenské vianočné texty. Titulná skladba, či klasika Frankie Goes To Hollywood (The Power Of Love) zas patria do kategórie tých, pri ktorých sa Chodúr nesnažil nasilu textovať do češtiny a spieva ich s pôvodným textom. Jednak sú tak najvýpovednejšie a jednak v oboch prípadoch kladie dôraz na aranžmány skladieb. A v oboch prípadoch sú hutné a dokonalé. V prípade titulnej skladby prináša Chodúr záruku toho, že takto Hallelujah poslucháč ešte nepočul a inak už ani nebude chcieť počuť. Martinovi sa Cohenovmu kultu podarilo vrátiť noblesu, ktorú si zaslúži, a ktorú tak akosi dávno stratil interpretáciou po rôznych talentových súťažiach, kde interpret častokrát ani netuší, o čom spieva.

No a potom je tu Chorúrova autorská Síla mít rád. Som presvedčený, že napísať dobrú vianočnú pieseň, ktorá by v konečnom dôsledku nebola gýčom, je veľmi náročné. Že to Chodúr vie, dokázal už na nedávno vydanej novinke Hany Zagorovej, kde je jeho fantastická vianočná Balada. Síla mít rád je pomyselnou čerešňou na tejto sviatočnej torte, ktorú upiekol skúsený a ostrieľaný autor a interpret, hoci sa mi to pri Chorúrovom veku píše naozaj zvláštne. Jeho talent a skúsenosti však hovoria za všetko. Toto je vianočný song, aký by vo svojom sviatočnom repertoáre určite chceli mať i takí velikáni, ako Tom Jones, či Karel Gott.

Vianočný komplet Martina Chodúra vznikol v spolupráci so 60-člennou filharmóniou, čo spôsobilo, že vo finále znie nahrávka grandiózne a bez mihnutia oka ju možno označiť za svetovú. Zvuk je excelentný a je obrovská škoda, že nevychádza i na vinylovej platni. Zvukovo by to bol svetový zážitok na druhú. Oproti tomu je však booklet v CD albume darčekom navyše, keďže obsahuje komplet texty, anotácie ku každej skladbe i fotografie.

Kukni na to! malo vďaka vydavateľstvu Supraphon exkluzívnu príležitosť zažiť Vianoce s Martinom Chodúrom o štrnásť dní skôr, než bežný poslucháč, ktorý si album na CD, či v digitálnej forme môže zabezpečiť od dnes. Tušil som, že to bude silný zážitok, ale nenapadlo ma, že mu podľahnem tak, ako Vianociam, keď som bol dieťa, ktoré sa nevie dočkať posledného sústa štedrovečernej večere, aby mohlo rozbaľovať darčeky. Za roky vianočného masírovania už od septembra, som k Vianociam tak akosi stratil vzťah. Martinovi Chodúrovi sa podarilo nemožné. Dať v mojich očiach tomu sviatku opäť zmysel.

Pavol Božík
100%

ZOZNAM SKLADIEB (MARTIN CHODÚR: HALLELUJAH):
Jdou zástupy věrných (Adeste fideles pastores)
Pán jde k nám (Cantique de Noël – Oh Holy Night)
Vánoční čas (Deck The Halls)
Nesem vám noviny
Síla mít rád
Christmas (Baby Please Come Home)
Koleda z Coventry (Coventry Carol)
Pásli ovce valaši
Strážní andělé (Guardian Angels)
Vánoční zvony (I Heard The Bells On Christmas Day)
The Power Of Love
Syn Boží se stal člověkem (Mary´s Boy Child)
Prozradil ti Bůh? (Mary, Did You Know?)
Hallelujah

Vydavateľstvo: Supraphon
Rok vydania: 2018
Počet piesní: 14
Celkový čas: 54 minút