Vianoce 2017 (#7): Zhasla luster a rozžiarila vianočné svetlá

Osud vianočných filmov býva spečatený údelom, pre ktorý sú nakrúcané. Na Vianoce majú premiéru v kinách, o pol roka vyjdú na DVD a Blu ray, takže v strede horúceho leta si ich nikto nevšime a siaha sa po nich väčšinou opäť v čase Vianoc. Potom sú vianočné filmové klasiky, bez ktorých si nevieme Vianoce už ani predstaviť. Filmy z tej prvej kategórie by chceli medzi ne patriť, ale málokedy sa im to podarí. No a ešte vianočné hudobné albumy. Kto ho nemá, akoby ani nebol spevák. Okrem klasických vianočných kompilácií si každý rok do svojej diskografie vianočný album zaradí nejaký ten interpret. Každý pondelok, až do Vianoc si predstavíme jeden vianočný titul, ktorý stojí za pozornosť…

Austrálska speváčka Sia je v jednom kole. Keď v marci 2014 po prvý raz rozsvietila svoj luster, zrejme netušila, akú lavínu s ním spustí. Geniálnu nahrávku, ktorá prevalcovala hitparády po celom svete nasledovali dva skvelé albumy (1000 Forms Of Fear a This Is Acting) a v tomto roku i niekoľko skvelých filmových pesničiek, ktoré, keby sme naukladali za sebou, pokojne by vydali na ďalší skvelý album.

Nikoho ani len nenapadlo, že v čase, keď sa záverečné titulky niekoľkých filmov prehýbali v takte pesničiek tejto speváčky, Austrálčanka nielenže podpísala zmluvu s novým vydavateľom, ale zároveň sa zavrela v štúdiu, aby pomyselne zhasla žiarivý luster a rozsvietila iné, vianočné svetielka. Sia totiž prichádza s novým, špeciálnym, vianočným albumom, na ktorom poslucháčov presviedča, že každý deň sú Vianoce (Everyday Is Christmas).

Marketingovo sa priam pýta, aby speváčka, ktorá sa narodila iba šesť dní pred Štedrým dňom roku 1975 mala vlastný vianočný album. V jej úspešnej diskografii má číslo osem a Sia na ňom nechala trochu oddýchnuť pesničky, ktoré majú silný hitparádový potenciál, dokonalú produkciu, hlbokú myšlienku a chytľavý podtón.

Sia sa nechala uniesť čarom Vianoc. Zrejme tých austrálskych, ktoré zvyčajne bývajú slnečné a vraj oveľa menej hektické, než tie naše skomercionalizované. Sia sa prostredníctvom desiatich piesní na albume snaží zachovať nádhernú vianočnú atmosféru, snaží sa nechávať odkazy, ale je hlavne vtipná. Jednoducho prichádza s albumom, ktorý je iný, než to, na čo sme u nej boli zvyknutí doteraz, pretože je to album špeciálny – vianočný.

Devízou nahrávky je fakt, že speváčka na ňom netlačí na pílu. Nejde jej o dokonalú produkciu, ktorá by vyrážala dych. Ide jej skôr o jednoduchosť a príležitosť zachovať prostredníctvom svojich piesní Vianociam to čaro, ktoré by mali mať. Sia celkom prezieravo nesiahlo po tradičných koledách, ale si autorsky vystačila úplne sama a desať vianočných piesní vzišlo z jej pera. O to je moja úcta k tejto nahrávke väčšia, aj keď to nie celkom môj šialok kávy. Pretože napísať jednu vianočnú pieseň je fajn, ale napísať si celý vianočný album, to už je sila a poriadne náročná úloha. Janek Ledecký by zrejme vedel rozprávať.

Neviem, či Sia presvedčí poslucháča o tom, že každý deň sú Vianoce (čo na to povie Meky Žbirka?) rovnako ľahko, ako ho presvedčila skladbou Chandelier a ďalšími nasledujúcimi hitmi, ale som si celkom istý, že ho presvedčí, aby sa jej vianočný album stal súčasťou vianočného hodovania po celom svete. A nie je to problém. Namiesto Tichej noci si to síce zrejme nepustíte, ale pri rozbaľovaní darčekov to bude znieť nádherne.

Pavol Božík
80%

Tracklist albumu Everyday Is Christmas:
Santa’s Coming For Us
Candy Cane Lane
Snowman
Snowflake
Ho Ho Ho
Puppies Are Forever
Sunshine
Underneath The Mistletoe
Everyday Is Christmas
Underneath The Christmas Lights

Vydavateľstvo: Atlantic Records
Digitálny predaj: supraphonline.cz
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 33 minút
Počet piesní: 10