Vianoce s tradíciami

Janu Kozákovú široká verejnosť vníma najmä ako speváčku kapely Mukatado, ktorá v tomto období pracuje na novom albume. Tento rok však vydala už druhý album projektu Vlčie Maky – Horehronie a budúci rok chystá vlastný jazzový album. V týchto dňoch sa však už pripravuje na Vianoce, ktorých tradície dodržiava celý život.

Človek sa stále niekde vyvíja. Mňa čím ďalej, tým viac ťahá k jazzu. Ešte som si potrebovala prejsť niektorými vecami a koncertami s iným žánrom. V hlave som tento projekt však mala skutočne veľmi dávno. Vymyslela som si ho, aby som sa zdokonalila v jazze. V projekte Vlčie maky spracovávame folklórne piesne do jazzových aranžmá. Oslovila som na to veľmi zaujímavých muzikantov, ktorí ma stále posúvajú vpred a vďaka nim sa učím nové veci, povedala speváčka, ktorá má napriek pandémii pomerne nabitý program.

Album Horehronie vyšiel len nedávno, no už počas prvých koncertov zažívala Jana Kozáková pomerne nový pocit. Diváci poznali texty piesní a spievali si spolu s ňou. Reakcie publika počas koncertov boli úžasné. Nie som zvyknutá, že ľudia poznajú text každej skladby, prezradila. Ľudovú hudbu máme podľa nej v sebe, je to niečo prirodzené. Naviac otec Jany Kozákovej hrával vo folklórnom súbore, preto fúzia ľudovej hudby a jazzu je pre ňu prirodzenou cestou, po ktorej sa chce dostať k jazzovej produkcii.

Plány má interpretka aj s projektom Vlčie maky, rada by pokračovala v nastavenom žánri. Oblasť Slovenska, z ktorej bude vyberať skladby ešte nie je presne určená. Určite by som sa chcela posunúť ďalej zo stredného Slovenska, zaujalo ma východné Slovensko a aj goralské piesne. Musím to ešte naštudovať, dodala na záver.

V najbližších dňoch sa Jana Kozáková začne rovnako ako väčšina ľudí pripravovať na vianočné sviatky. Štedrovečernú večeru dodržiavame kompletne stále. Vždy je tá klasická kapustnica, dávajú sa peniažky pod obrus, máme makové opekance, rybu a vždy sa rada stretnem s celou rodinou a venujeme si ten čas, povedala Jana Kozáková.