Vinylové skvosty Supraphonu

Marta Kubišová

V posledných mesiacoch minulého roka potešilo vydavateľstvo Supraphon fanúšikov českej popovej klasiky a zároveň fanúšikov vinylových platní niekoľkými výbermi hitov kultových českých interpretov. Toto je presne tá kategória nahrávok, pri ktorých sú akékoľvek recenzie úplne zbytočné, pretože kompilácie pozostávajú zo zhruba tuctu hitov daného interpreta, ktoré už dávno overil čas, či priazeň poslucháčov, pred vydaním prešli dokonalým remasteringom, aby zvuk z platne bol dokonalý a tak sa tu po každej stránke bavíme o stopercentných produktoch.

Najväčšiu radosť z týchto nahrávok, ktoré, ako osobne verím, budú pokračovať, pretože v archívoch Supraphonu je naozaj z čoho vyberať, majú momentálne tí, ktorí sa vrátili k počúvaniu vinylových platní, nadšenci ozajstného zvuku, ku ktorým sa radím i ja a som rád, že tieto zásadné hity, na ktorých som v podstate vyrastal, sú momentálne k dispozícii aj v takejto forme.

Mimochodom, pri počúvaní všetkých vinylových platniach Supraphonu, ktoré v článku spomeniem, ma sprevádzalo jednoznačné nadšenie a bol to veľký zážitok. V globále jediná drobnosť, na ktorou by sa mohli v Supraphone zamyslieť je veľmi jednoducho splniteľná. Keďže všetky uvedené kompilácie sú výberom zo zároveň, alebo predtým vydaných totožných skladačiek, nebolo by na škodu, keby mal majiteľ vinylového výberu z výberu k dispozícii napríklad kód, prostredníctvom ktorého by si mohol aspoň piesne, ktoré sa na vinyl nevošli, alebo rovno celú kompiláciu, stiahnuť v elektronickej forme, v tomto prípade úplne jednoducho prostredníctvom vlastného elektronického obchodu vydavateľstva Supraphon. Vo svete je to úplne bežne a veľké náklady a množstvo vinylov takouto formou pri poslednej rekapitulácii stiahla napríklad Kylie Minogue.

Druhým spôsobom kompletnosti je vydať vinylovú kompiláciu totožnú s tou CD kompiláciou, vo forme napríklad dvoch vinylových platní. Tí, ktorí sa už pre túto formu počúvania, či prípadného zberateľstva rozhodli, si určite ochotne priplatia. Ale táto drobnosť samozrejme nič nemení na tom, že vo všetkých prípadoch ide o dokonalý zážitok. Obaly albumov vychádzajú z pôvodných CD prebalov a veľmi zaujímavo sú riešené i vnútorné prebaly. Tie sú papierové, potlačené fotografiami a informáciami.

Michal Tučný
Snídaně v trávě

Obnovené vydanie hitov country kompilácie Michala Tučného Snídaně v trávě z roku 1993 s piatimi bonusmi a novým masteringom. Výberov úspešných pesničiek Michala Tučného (1947–1995) existuje množstvo, ale tento je výrazne posilnený faktom, že vznikol ešte za jeho života. Časové rozpätie nahrania a vydania nahrávok je ohraničené rokmi 1980 až 1989 a zachytáva speváka v podobe moderného country. Drvivá väčšina týchto melódii patrí medzi absolútne české i slovenské rodinné striebro, dokonale spevavé slogany zdomácneli a Michal Tučný v tradičných džínsach patrí medzi kultové figúry našej populárnej hudby. Na vinylové vydanie sa z pôvodne dvadsať piesňovej CD kompilácie vošlo 11 piesní.

Snídaně v trávě / Báječná ženská / Tam u nebeských bran / Všichni jsou už v Mexiku / Pověste ho vejš / Chtěl bych být medvídkem / Medicinman / Kosmickej vandr / Fidlej celej den / Rád se brouzdám rosou / Poslední kovboj

Marta Kubišová
Depeše

Pri príležitosti tridsiateho výročia nežnej revolúcie vyšla unikátna kompilácia Marty Kubišovej. Súhrn speváčkinej mimoriadnej umeleckej tvorby vyšiel prvýkrát aj na vinylovej platni. Obsahuje single zo šesťdesiatych rokov, ukážky z albumu Songy a balady, najlepšie nahrávky z obdobia po roku 1989 a tiež nanovo nahranú a naspievanú Modlitbu pro Martu. Pesničky s požehnaním speváčky vybral klavirista, skladateľ a kapelník Petr Malásek. Posolstvo tohto výberového albumu je o zásadnej umeleckej aj ľudskej jedinečnosti Marty Kubišovej, podporenej sériou piesní so spoločenským presahom. Aj keď jej neľútostné životné zákruty vzali takmer dvadsať rokov skvelo rozbehnutej kariéry, predsa je jej dôležitosť v histórii českej populárnej hudby nepochybná. Na vinylové vydanie sa z pôvodne osemnásť piesňovej CD kompilácie dostalo 13 piesní.

Loudá se půlměsíc / S nebývalou ochotou / Lampa / Magdalena / A to mě trápí / Nepiš dál / Modlitba pro Martu / Nechte zvony znít / Depeše / Hej, Jude / Mamá / Cesta tvá má být tvůj cíl / Modlitba pro Martu (2019)

Marie Rottrová
Všechno nejlepší…

Kompilácia najväčších hitov Marie Rottrovej, ktorá pôvodne vyšla na jeseň roku 2003, patrí medzi najpredávanejšie CD tituly v novodobej histórii Supraphonu, vyšla tiež na vinyle, tradičnom zvukovom formáte, ktorý tejto hudbe veľmi pristane. Skladby si vybrala, doplnila a zoradila Marie Rottrová osobne. Vychádzala pri tom z veľkej koncertnej skúsenosti, naznačujúcej najvyššiu obľubu jednotlivých songov u jej publika. S prihliadnutím k obvykle jemnému charakteru pesničiek, častej priezračnosti aranžmánov a soulovo ľahko chrapľavému vokálu bol totiž pri rytí do výrobnej matrice využitý lak, umožňujúci optimálny prenos i tých najtichších pasáží. Nezabudnuteľné songy tak teraz dostali tú najdôstojnejšiu možnú fazónu a poslucháči sa môžu kochať krásnou hudobnou prehliadkou skutočnej popovej klasiky vo formáte a prevedení, ktoré sú synonymom pre jedinečný hudobný artefakt. Na vinylové vydanie sa z pôvodne dvadsaťjeden piesňovej CD kompilácie dostalo 12 piesní.

Večerem zhýčkaná / Měli jsme se potkat dřív / S tím bláznem si nic nezačínej / Ten vůz už jel / Markétka / Lásko, voníš deštěm / Řeka lásky / Zřejmě letos nikde nejsou kytky / Lásko / Kůň bílý / Skořápky ořechů / To mám tak ráda

Pavol Božík
100%