Nestarnúca Kylie rekapituluje

Austrálska popová princezná sa rozhodla rekapitulovať. Má na to pádny dôvod. Na scéne je neuveriteľných 40 rokov a pri jej veku 51 rokov je to naozaj úctyhodné číslo. Kylie však nerekapituluje prvý a zjavne ani nie posledný raz. Naposledy sa tak udialo v roku 2012 na albume The Best Of Kylie Minogue. Za päť rokov stihla Austrálčanka vydať dva radové albumy (Kiss Me OnceGolden) a jeden vianočný album. O ťažiskové hity z tých dvoch posledných štúdiových je doplnená i aktuálna kompilácia.

Neuveriteľných štyridsať rokov na scéne mapuje Kylie Minogue rovnakým počtom hitov a dvoma bonusmi k tomu. Tým prvým je jej nesmrteľná kolaborácia s Nickom Caveom nazvaná Where The Wild Roses Grow a jediná nová pesnička New York City. Kylie Minogue tak na kompilácii Step Back In Time: The Definitive Collection zhrnula to najzásadnejšie za štyridsať rokov, ktoré strávila v svetlách reflektorov.

Album vyšiel v niekoľkých verziách, CD, vinyl a tiež magnetofónová kazeta v limitovanom náklade. Osobne som sa z tejto kompilácie potešil najmä z dôvodu, že som rovnako, ako mnohí iní opäť podľahol čaru gramofónových platní a potešil som sa, že si tak to najzásadnejšie od Kylie Minogue zadovážim na vinylovej platni, na ktorej kompilácia tiež vychádza.

Počúva sa to výborne, je tam naozaj všetko, po čom ucho poslucháča, ktorý popovú princeznú vníma hlavne na základe hitov z rádia a z televízie, túži. Zároveň to v prípade Kylie Minogue nádherne prezentuje jej vývoj, v ktorom síce štyridsať rokov o krok zaostáva za Madonnou, ktorú vždy túžila vystriedať na tróne kráľovnej popu, ale prerod v speváčku kolotočových hitov na interpretku s vlastným názorom je tu zjavný. Za normálnych okolností, napriek tomu, že hlavne s jej prvými hitmi som sa nikdy nevedel stotožniť, by som za túto kompiláciu dal poriadne vysoké hodnotenie.

Ak šípite nejaký problém, tak je to správny pocit. Ono to síce až taký problém nie je, ale vzhľadom k tomu, že som sa mimoriadne tešil na vinylové vydanie, je tu isté sklamanie. Hoci Step Back In Time: The Definitive Collection vyšlo v troch graficky rozdielnych vinylových vydaniach, obsahovo sú totožné a bohužiaľ, nekompletné.

Speváčka totiž na dve vinylové platne zoradila iba dvadsať piesní. V prvom rade tam pokojne mohla zaradiť ešte po jednej skladbe na každú stranu, ale je to jej rozhodnutie. Pokiaľ si niekto kúpi vinylové vydanie kompilácie, nájde v ňom kód na stiahnutie si všetkých 42 piesní vo formáte mp3, takže poslucháč v podstate nie je o nič ochudobnený, ale priznávam, že osobne by som radšej prijal štyri vinylové platne za dvojnásobnú cenu, než túto verziu.

Faktom totiž je, že som ani po niekoľkonásobnom počúvaní nepochopil koncepciu vinylovej dvojplatne, pri ktorej akoby si niekto hádzal kockou a tá rozhodla, ktoré piesne tam budú, a ktoré nie. Najviac zarážajúce je, že sa tam neušlo miesto ani skladbe New York City, ktorá síce nie je ničím výnimočná, ale pre túto kompiláciu je špecifická. Samozrejme, uvedomujem si, že niekomu tento výber môže vyhovovať a plne to rešpektujem, z čisto subjektívneho pohľadu by som však polovicu pesničiek vymenil za iné, aby som si to užil. Navyše, dve platne sú zabalené v jednom obale (žiadny otvárací dvojplatňový obal), takže sa šetrilo aj v tomto smere. Je to trochu zarážajúce, keďže sa dnes už vyrábajú rôzne, viac či menej finančne náročné boxy, ktoré síce zvyšujú konečnú cenu produktu, ale nádherne sa do nich zmestí potrebný počet platní a perfektne sa vynímajú v poličke. Navyše si myslím, že ani jeden zberateľ by pri takomto produkte nereptal nad jeho cenou.

Pavol Božík
70%

ZOZNAM SKLADIEB (KYLIE MINOGUE: STEP BACK IN TIME: THE DEFINITIVE COLLECTION / LP):
Can´t Get You Out Of My Head
Spinning Around
Love At First Sight
In Your Eyes
Slow
All The Lovers
I Believe In You
In My Arms
On A Night Like This
Wow
Step By In Time
Better The Devil You Know
Shocked
I Should Be So Lucky
Especially For You (with Jason Donovan)
Confide In Me
Put Yourself In My Place
2 Hearts
Kids (with Robbie Williams)
Dancing

Vydavateľstvo: Parlophone
Rok vydania: 2019 (28. jún 2019)
Celkový čas: 71 minút (celkovo 150 minút / 42 piesní)
Počet piesní: 20 (celkovo 42 formou digitálneho downoladingu)