Vírila prach v izraelskej púšti

Mária Podhradská je výbornou autorkou a interpretkou. Aktuálne predstavuje novinku Prach, ktorej klip sa nakrúcal v ďalekej izraelskej púšti. Naživo si jej hudbu plnú poetiky môžete vychutnať 28. apríla v Košiciach29. apríla v Prešove.

Boli to nádherné porevolučné roky, kedy sme konečne mohli slobodne vyznávať aj svoju vieru v piesňach a na koncertoch. Potom sa nám narodili deti a ja som začala aj s detskou tvorbou. Môj dospelácky projekt bol však stále iba túžbou. A ak doba, ktorá prišla, nám niečo pozitívne priniesla, tak pre mňa je to môj dospelácky album. S producentom Stanislavom Palúchom, ktorý mi pomáhal moje piesne aranžovať, sme postupne s ďalšími 20 hudobníkmi vytvárali toto pekné dielo. Spätná väzba poslucháčov na moje piesne je tiež veľmi povzbudivá. Reakcie, že ľudia v mojich piesňach nachádzajú paralelu so svojimi životmi, že ich doslova liečia, pomáhajú im prechádzať rôznymi životnými situáciami, sú pre mňa veľkou motiváciou, vyznala sa Mária Podhradská.

Mám rada žalmy a práve Žalm 103 mi bol inšpiráciou pri skladaní piesne Prach. Je o našej obmedzenosti, aj o večnosti a nádeji v každom čase. Inšpiráciou pre všetky moje piesne je sám život okolo mňa. To, čo prežívam s tými najbližšími, alebo sama so sebou. A všetko spracovávam piesňou. Je to akýsi spôsob komunikácie medzi mnou a tými najbližšími, s Bohom aj sama so sebou. Samotné tvorenie ma napĺňa a lieči, opisuje autorský proces speváčka.

Kde inde je lepšie miesto pre nakrútenie videoklipu k takejto špecifickej piesni, ako práve v Izraeli? A práve v tamojšej púšti vzniklo video k speváčkinej novinke: Vždy, keď som si spievala túto pieseň a zavrela som si oči, videla som obraz púšte a zároveň vody. Ako symboly smrti a života. Izrael sa mi zdal ideálnou krajinou, kde som chcela tento klip točiť. Je zároveň bytostne spätý s Ježišom, ktorý sa prechádzal práve po tej púšti a pri Galilejskom mori, kde sme nakrúcali klip. To ešte viac umocňuje celú atmosféru vizuálu. Som veľmi rada, že sa nám podarilo nájsť miesta, ktoré nás oslovili svojou hĺbkou, intimitou a tajomnosťou zároveň, rekapituluje speváčka.