Vitajte na planéte Mišík

Nechajte spievať Mišíka

Dva v jednom. Spojenie hudby a filmu. Takýto exkluzívny zážitok ponúka dokument Nechte zpívat Mišíka o legende česko(slovenského) bigbítu. Takéto dokumenty bývajú vždy výnimočným nahliadnutím do života legendy, pričom sa nám na prvý pohľad môže zdať, akoby prišli z inej planéty, no sú to celkom obyčajní ľudia.

Paralela s planétou je na mieste, keďže Vladimír Mišík má vlastnú planétku, ktorú po ňom pomenovala dvojica hvezdárov, ktorá ju v deväťdesiatych rokoch objavila. A tak sa aj Mišíkovo rozprávanie o jeho živote odohráva práve na jeho planéte a je prestrihané preletmi na našu Zem. Ale to je iba jedna z vecí, ktoré v tomto dokumente zaujmú.

Režisérka Jitka Němcová predstavuje vo svojom celovečernom dokumente životný príbeh Vladimíra Mišíka, vynikajúceho muzikanta, človeka, ktorý si vždy stál za svojím a nenechal sa skorumpovať ani mocou a metálmi, ani komerciou. Vladimír Mišík patrí k zásadným osobnostiam českej populárnej hudby. Svojou tvorbou ovplyvnil celú generáciu umelcov z hudobného, výtvarného i literárneho sveta. Je spoluzakladateľom (s gitaristom Radimom Hladíkom) skupiny Blue Effect a vyše štyridsať rokov hrá s kapelou Etc.

Filmový príbeh Vladimíra Mišíka je zložený z mozaiky jeho spomienok, piesní, dobových i osobných archívov, z rozhovorov s kolegami, blízkymi priateľmi a rodinou. Striedanie fiktívneho priestoru na Mišíkovej planétke s realitou na planéte Zem vnáša do filmu rytmus, vtip, hravosť a ľudskosť.

Súčasťou Vladimírovho osudu je aj téma nepoznaného otca, amerického vojaka, po ktorom zostali len matkine spomienky a dve fotografie. Snaha dozvedieť sa o ňom niečo bližšie však až do roku 2016 neviedla k žiadnym výsledkom. A následne prišlo veľké prekvapenie…

Aby finále takýchto dokumentov bolo zmysluplné, musí dôjsť k symbióze a ochote spolupracovať na oboch stranách, jednoducho povedané, režisér a hviezda si musia navzájom sadnúť. V tomto prípade sa to jednoznačne podarilo a Mišíkov príbeh, Mišíkova hudba a Němcovej spracovanie sú naozaj výborné, pričom sa obom podarilo zaujať divákov rôznych generácií. Divák nemusel nutne vyrastať na Láska je jako Večernice, aby si to celé nevychutnal.

Mišíkov príbeh je mimoriadne zaujímavý, jeho umelecké problémy v minulom režime, odmietnutie Zemanovho vyznamenania, koncert pred Rolling Stones, ale hlavne mŕtvy otec a fakt, že nebol až tak mŕtvy a keby sa dokument nakrúcal pred desiatimi rokmi, ešte sa mohli spolu stretnúť. Veci, o ktorých bežný poslucháč (a divák) nemá ani potuchy.

DVD v distribúcii Bontonfilmu prináša i pár zaujímavých bonusov, ktorým dominuje pohľad do zákulisia nakrúcania a Mišíkova muzika. Musím však spomenúť obraz i zvuk, keďže v dokumente sa vyskytuje mnoho dobového materiálu, na celkový výsledok to nemalo žiaden vplyv a pozerať a počúvať sa dajú i dobové zábery.

Pavol Božík
80%

Réžia: Jitka Němcová
Hrajú: Vladimír Mišík, Adam Mišík, Jaroslav Olin Nejezchleba, Pavel Skála, Jan Hrubý, Radim Hladík st.

Žáner: Dokument
Distribúcia:
Bontonfilm
Rok vydania: 2017
Formát: DVD
Celková dĺžka: 101 minút
Jazyková verzia: česká (5.1 a 2.0)
Titulky: české, české pre nepočujúcich, anglické
Bonusy: Reportáž z nakrúcania filmu Nechte zpívat Mišíka, Krátky film Superbia, Klip Pivo, Upútavky, Foto z archívu Vladimíra Mišíka, Fotogaléria, Plagát, Trailer